Hurtownia podologiczna online Kerpro

Sondy podologiczne – zastosowanie

Wśród wielu narzędzi i akcesoriów podologicznych na szczególną uwagę zasługuje między innymi sonda, a właściwie kilka jej rodzajów. Sony podologiczne to praktyczne i precyzyjne akcesoria o szerokim zastosowaniu.

Wśród wielu narzędzi i akcesoriów podologicznych na szczególną uwagę zasługuje między innymi sonda, a właściwie kilka jej rodzajów. Sony podologiczne to praktyczne i precyzyjne akcesoria o szerokim zastosowaniu. W związku z tym stanowią one ważne i przydatne elementy wyposażenia każdego gabinetu podologicznego.

Jak wygląda sonda podologiczna?

Sonda podologiczna może być narzędziem jedno- lub dwustronnym. Wykonana jest najczęściej ze specjalnego, wysokiej jakości materiału, dobrze radzącego sobie zarówno z trudnymi warunkami, jak i regularną dezynfekcją oraz sterylizacją. Narzędzi składa się z jednej lub dwóch końcówek roboczych oraz brzuszka. Kształt końcówki roboczej różni się w zależności od rodzaju oraz przeznaczenia sondy. Kluczowy w przypadku sond jest kształt ich końcówek roboczych oraz ich odpowiednie wyprofilowanie, które pozwala na prawidłowe wykonywanie zabiegów. 

Dobra sonda – czyli jaka?

Aby sonda mogła w pożądany sposób spełniać swoją funkcję, musi ona charakteryzować się odpowiednią jakością i budową. Przede wszystkim powinna być wykonana z wysokiej jakości trwałych i odpornych materiałów. Warto wybierać wyłącznie te produkty, które stworzone zostały z certyfikowanych elementów czy tworzyw. Bardzo ważne jest także optymalne wyprofilowanie i grubość końcówki sondy. Nie może ona być bowiem ani zbyt gruba, ani za cienka, gdyż może to być przyczyną niewygodnej, niewłaściwej pracy z narzędziem.

Nie bez znaczenia pozostaje także budowa brzuszka, czyli środkowej części sondy. Powinien on być stosunkowo szeroki, biorąc pod uwagę gabaryty końcówek narzędzia, a także wygodny i poręczny. Tylko tak zbudowana sonda umożliwi podologowi komfortową i efektywną pracę.

Przechowywanie i sterylizacja sond podologicznych

Sondy podologiczne powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu, które charakteryzować się będzie stałą temperaturą i wilgotnością. Warto pamiętać o tym, że nawet przed ich pierwszym użyciem, sondy wymagają sterylizacji. Bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie stanu narzędzi, sprawdzanie powierzchni sondy w celu znalezienia ewentualnych pęknięć czy zanieczyszczeń.

Najwyższy poziom higieny, a co za tym idzie także bezpieczeństwa sondy, jest kwestią kluczową. Dlatego też przed każdym kolejnym użyciem konieczne jest przejście całego procesu od mycia, po sterylizacje. Sterylizację narzędzi wykonuje się najczęściej z użyciem pary wodnej w temperaturze 134 stopni Celsjusza, w nadciśnieniu.

Rodzaje sond podologicznych

Dostępne na rynku sondy podologiczne podzielić można na kilka podstawowych kategorii. Poszczególne rodzaje sond różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, jak również – w niektórych przypadkach – przeznaczeniem. Innego typu sondy lepiej sprawdzą się bowiem w zabiegach pielęgnacyjnych, inne podczas zabiegów korygujących. Do najpopularniejszych należą klasyczne sondy, zakończone specyficzną, niewielkich rozmiarów łyżeczką. Świetnie sprawdza się między innymi przy nakładaniu mas oraz różnego rodzaju substancji. Sonda łyżeczkowa zarówno skutecznie nakłada, jak i rozprowadza maści, żele oraz masy, umożliwiając im dokładne dotarcie do najtrudniej dostępnych zakamarków. Na wysokiej pozycji listy popularności profesjonalnych sond podologicznych znajduje się także tak zwane kopytko, czyli sonda zakończona spłaszczoną częścią o prostokątnym kształcie. Narzędzie tego rodzaju może być używane do tak zwanego upychania wałów okołopaznokciowych podczas pielęgnacji stopy oraz wstępnych etapów zabiegów korygujących. Sondy te nierzadko wyposażone są także w specjalną, drugą końcówkę w postaci radełka. Doskonale nadaje się do wycinania zrogowaciałych i twardych części naskórka, tym samym świetnie dopełniając kopytko.

Jakie sondy powinny jeszcze znaleźć się na wyposażeniu profesjonalnego gabinetu podologicznego? Trudno nie wspomnieć tu o sondzie z klasyczną i lekko zaostrzoną główką. Jedna z najpopularniejszych sond używana jest zarówno do skutecznego usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń z powierzchni wałów okołopaznokciowych, jak i spod paznokci. Narzędzie często używane jest także w celu sprawdzenia stabilności ułożenia protezy – a także paznokci – w macierzy palca u nogi.

Sondy podologiczne to narzędzia kojarzone przede wszystkim z usuwaniem zabrudzeń oraz wykonywaniem tamponad. Wiele rodzajów sond doskonale się do tego nadaje, jednak najlepiej z aplikacją tamponady poradzi sobie specjalny, przeznaczony do tego model narzędzia. Stworzona przede wszystkim z myślą o wykonywaniu leczniczych kuracji podologicznych sonda będzie najlepszym wyborem w przypadku konieczności wykonania tamponady. Tego rodzaju sonda posiada jedną lub dwie końcówki o charakterystycznym, nieco ostrym, zaokrąglonym kształcie. Cienka, odpowiednio wyprofilowana końcówka sondy pozwala na aplikację tamponady w niemal każdym, nawet najtrudniej dostępnym, szczególnie wąskim miejscu.

Zastosowanie sond podologicznych

Sondy to narzędzia podologiczne, które sprawdzają się przy co najmniej kilku zabiegach i czynnościach. Przede wszystkim, stanowią one praktyczne i niemal niezbędne narzędzie, służące do skutecznej pielęgnacji zarówno paznokci, jak i całych stóp. Dzięki wąskim, specjalnie wyprofilowanym końcówkom sondy możliwe jest dotarcie do wąskich szczelin między paznokciem a wałem paznokciowym, czy trudno dostępnych miejsc pod paznokciem. Z pomocą sondy możliwe jest skuteczne oczyszczenie paznokci nie tylko z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, ale także z nieestetycznych zrogowaceń i zgrubień naskórka. Do tego rodzaju czynności używa się najczęściej standardowej sondy jednostronnej.

Sondy dwustronne, wyposażone w dwie wyprofilowane końcówki robocze mają znacznie szersze zastosowanie. Co ciekawe, są one bardzo często używane przez osoby leworęczne, które mogą w ten sposób łatwo dopasować narzędzie do swoich potrzeb. Sondy podologiczne z dwiema końcówkami sprawdzają się nie tylko podczas zabiegów pielęgnacyjnych, ale także przy aplikacji tamponad, które stosuje się w przypadku terapii wrastających, jak i wkręcających się paznokci.

Oczyszczanie paznokci oraz wałów okołopaznokciowych z użyciem sondy może stanowić zarówno samodzielny zabieg pielęgnacyjny, jak i przygotowanie do wykonywania dalszych czynności. Staranne oczyszczenie przestrzeni okołopaznokciowej niezbędne jest w przypadku każdego zabiegu na paznokciach. 

Niezbędnik w każdym gabinecie

Sondy to narzędzia, które bez wątpienia powinny znaleźć się w każdym profesjonalnym gabinecie podologicznym. Ich najróżniejsze rodzaje o szerokim zastosowaniu doskonale sprawdzają się podczas wykonywania zarówno prostych zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych, jak i bardziej skomplikowanych kuracji leczniczych. Niezależnie od tego, jakich rodzajów sond używa się w gabinecie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich najwyższą jakość oraz klasę użytych do ich wykonania materiałów, które przekładają się na skuteczność i efektywność pracy z narzędziami, jak również bezpieczeństwo i satysfakcję pacjentów.

Odpowiednie wyposażenie gabinetu umożliwia poszerzenie oferty wykonywanych zabiegów, co pozwala znacznie zyskać w oczach stałych, jak i potencjalnych pacjentów. Gabinet podologiczny, w którym znajdują się nie tylko wysokiej klasy, wygodne meble i duże sprzęty, ale także starannie wykonanie, wytrzymałe i odporne narzędzia jest bowiem postrzegana przez pacjentów jako wiarygodny i prawdziwy ekspert w branży.