Autoklaw w gabinecie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autoklaw to sprzęt, znajdujący się na liście niezbędnych i podstawowych elementów wyposażenia szpitali, placówek medycznych oraz gabinetów, świadczących usługi paramedyczne i kosmetyczne, także gabinetu podologicznego. Wyposażenie w autoklaw pozwala na zachowanie bezpieczeństwa świadczonych usług na najwyższym poziomie, zarówno dla odwiedzających go pacjentów, jak i wykonujących zabiegi specjalistów. Jak wybrać najlepszy dla swojego gabinetu autoklaw i […]

Autoklaw to sprzęt, znajdujący się na liście niezbędnych i podstawowych elementów wyposażenia szpitali, placówek medycznych oraz gabinetów, świadczących usługi paramedyczne i kosmetyczne, także gabinetu podologicznego. Wyposażenie w autoklaw pozwala na zachowanie bezpieczeństwa świadczonych usług na najwyższym poziomie, zarówno dla odwiedzających go pacjentów, jak i wykonujących zabiegi specjalistów. Jak wybrać najlepszy dla swojego gabinetu autoklaw i na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym jest autoklaw?

Przed przystąpieniem do wyboru najlepszego z dostępnych modeli warto przede wszystkim dowiedzieć się, czym dokładnie jest autoklaw oraz jakie funkcje pełni on w gabinecie podologicznym czy kosmetycznym, a także w różnego rodzaju placówkach medycznych i weterynaryjnych. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest skuteczna sterylizacja, inaczej wyjaławianie narzędzi i akcesoriów, używanych na co dzień przy zabiegach. Poddawanie narzędzi podologicznych procesowi sterylizacji w autoklawie pozwala na pozbycie się z ich powierzchni wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić pacjentowi.

Jakie sprzęty należy sterylizować?

Procesowi sterylizacji należy regularnie, po każdym użyciu poddawać wiele z używanych sprzętów podologicznych. Wymagają tego przede wszystkim akcesoria takie jak sondy, cążki, cęgi oraz końcówki do frezarki, tak zwane frezy. Wyjaławiać należy wszystkie narzędzia lub akcesoria niebędące produktami jednorazowego użytku, które podczas zabiegów mają bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta.

Sterylizacja w autoklawie a obowiązek prawny

Sterylizowanie narzędzi w autoklawie nie jest jedynie dobrą wolą podologa, ale zapisanym w prawie obowiązkiem. Zgodnie z normami sanepidu wszystkie placówki medyczne oraz gabinety, w których pracuje się z narzędziami wielorazowego użytku, zobowiązane są do sterylizowania swoich narzędzi. Proces sterylizacji może odbywać się w danej placówce i być wykonywany we własnym zakresie, jak również zostać zlecony zewnętrznym podmiotom.

Wybór autoklawu podologicznego – na co zwrócić uwagę?

Aby autoklaw w gabinecie podologicznym mógł odpowiednio pełnić swoje najważniejsze funkcje oraz spełniać wymagania prawne, jak również potrzeby i oczekiwania osób z niego korzystających, powinien on zostać wybrany skrupulatnie i świadomie. Przy dokonywaniu wyboru należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech autoklawu, które bezpośrednio determinują jego jakość, niezawodność oraz poziom bezpieczeństwa.

Klasa urządzenia

Pierwszym, podstawowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę wybierając autoklaw do gabinetu podologicznego, jest jego klasa. Europejska norma EN wyróżnia trzy klasy sterylizacyjne – klasę B, klasę N oraz klasę S. Pierwsza z wymienionych to klasa, w której znajdują się urządzenia najbardziej zaawansowane, odznaczające się wysoką jakością i skutecznością. Autoklawy klasy B są w stanie sterylizować każdy rodzaj materiału, także narzędzia o budowie kapilarnej.

Zaawansowane technologicznie urządzenia klasy B doskonale sprawdzają się w gabinetach podologicznych, niezawodnie pełniąc swoje najważniejsze funkcje. Ich działanie oparte jest przede wszystkim na nowoczesnym systemie pary pod ciśnieniem. Szczególnym walorem tej klasy urządzeń jest stosowany w nich system stopniowanej próżni początkowej, który umożliwia uzyskanie najwyższych możliwych wyników procesu wyjaławiania. Urządzenia o klasie S oraz N odznaczają się niższą skutecznością działania, w związku z czym nie są one polecane do stosowania w placówkach medycznych i weterynaryjnych czy gabinetach podologicznych.

Maksymalna pojemność autoklawu

Kolejny istotny parametr urządzenia to jego maksymalna pojemność. Warto zastanowić się nad tym, jakiej dokładnie pojemności autoklawu potrzebujemy w naszym gabinecie. Inwestowanie w autoklaw zarówno o niedostatecznej pojemności, jak i o za dużej, niewspółmiernej wielkości nie jest korzystnym rozwiązaniem. Aby odpowiednio dobrać pojemność autoklawu, należy przyjrzeć się używanym narzędziom i akcesoriom, a najlepiej dokładnie zmierzyć ich gabaryty i ocenić, który ze sterylizatorów bez trudu je pomieści. Warto zwrócić tu również uwagę na częstotliwość, z jaką może uruchamiać się urządzenie.

Funkcjonalność urządzenia

W gabinecie podologicznym przeprowadzane są zabiegi przy użyciu zróżnicowanych urządzeń i akcesoriów. To z kolei sprawia, że do sterylizacji sprzętów nierzadko używa się różnych funkcji i programów. Istotnym parametrem autoklawu jest więc ich dostępność oraz ilość. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na to, jakie programy pracy możemy w nim wybrać, a także ile czasu potrzebuje ono na przeprowadzenie poszczególnych procesów.

Zapis danych

Każdy proces sterylizacji należy udokumentować. W tym celu niezbędne jest posiadanie ręcznego lub drukowanego zapisu z jego przebiegu, wraz z uzyskanym wynikiem. Sposób zapisu danych to przydatna cecha autoklawu, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie do swojego gabinetu. Nowoczesne modele posiadają niezwykle praktyczną i znacznie ułatwiającą codzienną pracę funkcję, umożliwiającą zapis i archiwizowanie dokumentacji na karcie SD. Dzięki niej nie musimy zbierać wydruków i potwierdzeń w formie papierowej, oszczędzając tym samym zarówno sam papier, jak i czas oraz miejsce w swoim gabinecie.

Demineralizator

Wybierając autoklaw do gabinetu podologicznego, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w dodatkowe, ułatwiające pracę funkcje. Jedną z nich jest możliwość wykonania procesu demineralizacji. Sprawia ona, że urządzenie samodzielnie dba o poziom i jakość wody, która używana jest do sterylizacji. W procesie wyjaławiania należy używać wyłącznie wody destylowanej, która nie pozostawia na narzędziach i ściankach urządzenia charakterystycznego osadu. W autoklawach bez funkcji demineralizatora konieczne jest samodzielne dbanie o tę jakże istotną kwestię.

Co jeszcze może pomóc w wyborze autoklawu?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do swojego gabinetu? Poza podstawowymi parametrami sprzętu także kilka innych kwestii może ułatwić nam podjęcie decyzji. Pierwszą z nich jest łatwość użytkowania urządzenia oraz wyposażenie w dodatkowe, praktyczne funkcje. Doskonałym tego przykładem jest chociażby możliwość połączenia sprzętu z komputerem i drukarką, a co za tym idzie opcja szybkiego zapisywania i wydruku dokumentacji każdego procesu wyjaławiania. 

Ponadto warto zwrócić uwagę także na rozmiar wybieranego sprzętu. Powinien on nie zajmować zbyt wiele miejsca w gabinecie, aby nie pogarszać ustawności przestrzeni. Należy wybrać urządzenie, które będzie optymalnie dopasowane do metrażu gabinetu. Autoklaw nie powinien przeszkadzać pracującym w gabinecie specjalistom, a także odwiedzającym go pacjentom. Dlatego też za jego istotną cechę uznaje się również poziom hałasu pracy. Pracujący zbyt głośno autoklaw może rozpraszać podologów i przeszkadzać poddającym się zabiegom pacjentom. Wybierając autoklaw, można także sprawdzić, jakie opinie i oceny innych użytkowników posiada dany sprzęt. Jeśli na różnych stronach znajdziemy przede wszystkim pochlebne słowa specjalistów, którzy dotychczas korzystali z urządzenia, możemy założyć, że jest to sprzęt odpowiedniej jakości, pracujący efektywnie.

Zakup autoklawu – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętajmy o tym, aby już po wyborze i zakupie autoklawu zgłosić jego posiadanie do Urzędu Dozoru Technicznego. Każdy specjalista posiadający i używający autoklaw ma bowiem taki obowiązek, pod warunkiem jednak że jest to sprzęt o pojemności większej niż 10 litrów. Należy również pamiętać o odpowiednim, umiejętnym użytkowaniu urządzenia oraz jego regularnej konserwacji, które bezpośrednio przekładają się na kondycję i żywotność sprzętu.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Yeson autoklaw parowy seria E 18 l6800,00  Za ten produkt otrzymasz 1000 punktów
-
+
Kwota
6800,00 
Wróć do zakupów
X