OPIS PRZYPADKU

Kobieta lat 22, zgłosiła się z powodu licznych, rozsiewających się zmian na podeszwie stopy, nie podejmowała wcześniej samodzielnie żadnych działań w celu ich usunięcia, ani nie konsultowała tego problemu z lekarzem.

WYWIAD

Epilepsja, poza tym żadnych innych chorób przewlekłych; skóra sucha; ortopedycznie – nieznaczna koślawość stawu skokowo – piętowego; noszone obuwie- prawidłowe; częsty kontakt z dziećmi i czas spędzany na basenie – związane z wykonywanym zawodem.

ROZPOZNANIE

Zmiany na skórze, to brodawki wirusowe. Zarażamy się nimi w wyniku kontaktu z wirusem HPV (w tym przypadku HPV-1).


PLAN TERAPII

  • Usunięcie brodawek
  • Podstawowy zabieg podologiczny co 4-6 tygodni ( w tym dokładna obserwacja skóry, czy brodawki nie odrastają lub, czy nie pojawiają się nowe – pacjentka pracuje na basenie – większe ryzyko ponownej infekcji)
  • Produkty pielęgnacyjne do stosowania w domu (sucha skóra ma osłabioną barierę ochronną przed wnikaniem drobnoustrojów)

WIZYTA 1

Brodawki zostały usunięte, na tyle na ile pacjentka pozwoliła (ograniczenie bólowe) za pomocą dłuta nr 2 i 1, następnie zaaplikowałam na miejsca poddane zabiegowi preparat zawierający kwas monochlorooctowy i zabezpieczyłam Omniplastem.

Ten sam produkt i plaster pacjentka dostała do samodzielnego nakładania na brodawki . Aplikacja w domu – 1 raz w tygodniu. Kolejna wizyta wyznaczona za 2 tygodnie.

WIZYTA 2

Brodawki okazały się głębokie, preparat dosyć mocno je zmiękczył – ułatwiło do dalsze usuwanie brodawek, tym razem zabieg został wykonany frezem - trepanem z ząbkami na stronie czołowej (inaczej wycinak mały - 224RS). Skóra została dość mocno naruszona, dlatego nie nakładałam kwasu monochlorooctowego. Posmarowałam miejsca po zabiegu wyciągiem propolisowym i zabezpieczyłam Dermaplastem. Zalecenie do domu – po dwóch dniach od zabiegu – kontynuacja kwasem monochlorooctowym 1 raz w tygodniu. Następna wizyta za 3 tygodnie.

WIZYTA 3

Powtórzenie czynności i zaleceń z wizyty 2.

WIZYTA 4

Brodawki prawie w całości usunięte, skóra zaczyna się ładnie goić. Zmiany usuwałam dłutem nr 1 i 2. Po zabiegu zaaplikowałam środek przyżegający o wysokim stężeniu i Omniplast. Następna wizyta za 1 tydzień.

WIZYTA 5

Powtórzenie czynności z wizyty 4. Następna wizyta za 1 tydzień.

WIZYTA 6

Brodawki zostały usunięte, skóra ładnie się zagoiła. Został wykonany podstawowy zabieg podologiczny.
Następna wizyta za 6 tygodni – podstawowy zabieg podologiczny.

Preparaty do codziennej pielęgnacji w domu:

Prontoman Protect do stóp + butów
Miejscowo Podo-tynktura
Na całe stopy - Balsam do stóp z propolisem