Frezy polecane do pracy na paznokciach, szczególnie do oczyszczania paznokci grzybiczych, mocno przerośniętych, a także usuwania akrylu bądź żelu. Węglik spiekany, inaczej hard metal, to najtwardszy z dostępnych na rynku materiałów, z których wytwarzane są frezy. Specjalna budowa frezów umożliwia usuwanie dużych partii paznokcia w bardzo krótkim czasie, nie powodując tym samym przegrzania płytki.

WSKAZÓWKA: Do usuwania akrylu, żelu lub paznokci grzybiczych nie używaj frezów z diamentowym nasypem. Są o wiele mniej wytrzymałe. Wydobywający się pył zapycha mikroszczeliny frezów diamentowych. Szybciej się tępią i niszczą. W takich przypadkach praca z frezem diamentowym wiąże się również z większym ryzykiem poparzenia skóry pacjenta.

Pracując frezami z węglika spiekanego, należy zachować dużą ostrożność przy pracy blisko tkanek miękkich i łożyska paznokcia (ryzyko poparzenia i zranienia skóry). Frezy odznaczają się bardzo dużą twardością i wytrzymałością oraz są przystosowane do dezynfekcji i sterylizacji. Cena frezów wykonanych z hard metalu jest stosunkowo wysoka. Są to jednak frezy nietępiące się. Jest to więc zakup, który starczy na wiele lat pracy.

TECHNIKI PRACY

Usunięcie zgrubiałego paznokcia grzybiczego

Usunięcie żelu

Obroty ustawiamy na 20.000 – 25.000 obrotów

Miejscowe usunięcie warstwy zmienionej chorobowo

Ze względu na bardzo małą średnicę frezu obroty ustawiamy 25.000 obrotów.