Narzędzia takie jak cążki, nożyczki czy radełka do paznokci  (nazywane też kopytkami)  umożliwiają przeprowadzenie zabiegu kosmetycznego lub podologicznego na najwyższym poziomie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jest tylko jeden warunek – narzędzia musi cechować wysoka jakość. W przeciwnym razie każdy zabieg może zakończyć się fiaskiem.

Z artykułu dowiesz się:

 • na co zwracać uwagę kupując narzędzia;
 • jak sprawdzić jakość narzędzi;
 • czym cechują się dobre cążki, a czym nożyczki;
 • jak pielęgnować narzędzia.

 Na rynku znaleźć można szeroki wybór rodzajów i kształtów narzędzi, które kupić można w niższych i wyższych cenach. Sprawia to, że doświadczeni specjaliści ds. podologii bez trudu mogą znaleźć dobre cążki i nożyczki, na których najlepiej im się pracuje. Pojawia się tylko pytanie, jakie narzędzia powinni wybrać ci, którzy dopiero zaczynają pracę w branży podologicznej i kosmetycznej? Poznaj rady i wskazówki, jak skompletować idealny zestaw narzędzi do pracy.

Wybieramy nożyczki i cążki – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście nie powinno się wybierać narzędzi na chybił trafił, a wysoka cena nie gwarantuje, że dany przyrząd będzie wysokiej jakości i umożliwi wygodną i szybką pracę w obrębie rąk i stóp. Oto kilka cennych podpowiedzi, jak wybrać dobre akcesoria do pracy, które będą służyć bez szwanku przez długi czas:

 • Narzędzia kupuj wyłącznie w specjalistycznych sklepach z zaopatrzeniem dla swojej branży. Ogólnodostępne sklepy nierzadko oferują narzędzia niskiej jakości. Cążki i nożyczki wykonane ze zbyt miękkiej stali szybko się stępią i odkształcą, przez co nie będą nadawać się do dalszego użytku.
 • Dowiedz się, czy każdy przyrząd ma certyfikat dopuszczenia na rynek europejski. Tylko certyfikowane narzędzia mogą służyć w gabinetach kosmetycznych i podologicznych.
 • Zweryfikuj jakość narzędzi – zwykle informacje o materiałach, z jakich wykonane są cążki i nożyczki, można znaleźć na nich samych. Dodatkowo sprzedawca powinien na życzenie przedstawić certyfikaty ISO odnoszące się do jakości stali i technologii wykonania.
 • Staraj się wybierać narzędzia z wygrawerowanym logo lub nazwą firmy producenta.
 • Dopasuj rozmiar narzędzia do swojej dłoni, tak aby dobrze w niej leżało i można było pewnie go trzymać podczas zabiegu.

Jak zweryfikować jakość i funkcjonalność narzędzi?

Cążki i nożyczki z założenia powinny służyć jak najdłużej. Niskiej jakości narzędzia szybko się psują i stale trzeba wymieniać je na nowe. Dlatego przed zakupem dokładnie się im przyjrzyj, by nie kupić tzw. kota w worku.

Jak wybrać dobre cążki? Stosuj się do poniższych rad, a nie kupisz bubla:

 • Poruszaj cążkami, aby upewnić się, że nie będą zacinać się podczas pracy.
 • Zwróć uwagę, czy ostrze na czubku idealnie schodzi się do siebie, a szpic nie jest dłuższy jeden od drugiego.
 • Cążki do skórek, cążki boczne do obcinania i do wrastających paznokci – powinny posiadać widoczną gołym okiem wolną przestrzeń idącą od szpica w dół – nie na odwrót. Gdy tej przestrzeni nie ma, istnieje duże ryzyko, że ostrze szybko się stępi.
 • Cążki czołowe – nie mogą posiadać wolnej przestrzeni, a ostrza muszą się ze sobą idealnie schodzić. Jeśli ostrza odstają od siebie, łatwo zranić nimi pacjenta.
 • Cążki do klamer – ich szczęki muszą się idealnie schodzić na szpicu, zapewniając perfekcyjny chwyt.
 • Igłotrzymacze – ich ząbki powinny być nacięte pod kątem, co gwarantuje pewny chwyt igłotrzymaczy podczas pracy. Ponadto dobry igłotrzymacz musi mieć giętką część chwytną, specjalne schodki blokujące, a jego skrzydła muszą dokładnie na siebie zachodzić.
 • Specjalistyczne cążki powinny mieć hartowaną część tnącą, co zapewni im wytrzymałość.
 • Ostre cążki i nożyczki to takie, których ostrze nie jest zbyt cienkie, a szlif ma tzw. profil.
 • Sterylizować można jedynie wysokiej jakości cążki – kolorowane lub niklowane cążki się do tego nie nadają.
 • Bardziej funkcjonalne są cążki niepowlekane, z podwójną sprężyną.

Czym powinny cechować się dobre nożyczki?

Wybierz nożyczki zgodnie z poniższymi wskazówkami, a przekonasz się, że praca z nimi będzie bezproblemowa, a same nożyczki zostaną z Tobą na długo.

 • Nożyczki powinny mieć poręczny kształt. Rozmiar oczek należy dopasować do rozmiaru swoich palców, tak aby nie wymykały się z rąk, co zagwarantuje ich bezpieczne używanie.
 • Kształt nożyczek do paznokci może być różny, począwszy od nożyczek wygiętych, na prostych nożyczkach skończywszy. Podolog czy kosmetolog najlepiej wie, jaki kształt jest mu najbardziej potrzebny do pracy. Tak czy inaczej, do dyspozycji powinien mieć wszystkie kształty, gdyż nigdy nie wiadomo, których nożyczek będzie musiał użyć.
 • Samodzielne ostrzenie nożyczek nie stanowi dla Ciebie problemu? Postaw na takie, które mają dwa równe ostrza. W przeciwnym razie wybierz nożyczki z jednym ostrzem ostrym, a drugim zębatym, które nie wymagają ostrzenia.

Jak pielęgnować nożyczki i cążki?

Nawet najlepsze cążki i nożyczki nie będą Ci długo służyć, jeśli nie będziesz o nie dbać. Stosuj poniższe rady, aby wydłużyć żywotność swoich narzędzi:

 • Używaj narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem.
 • Pamiętaj, by regularnie naoliwiać zarówno cążki, jak i nożyczki, szczególnie te, które po dezynfekcji poddawane są jeszcze sterylizacji. Nienaoliwione opornie się ruszają, przez co praca z nimi może sprawiać dużo kłopotu. Dlatego po dokładnym osuszeniu narzędzi wyjętych z autoklawu lub myjki ultradźwiękowej rozłóż je, rozdzielając ostrza od siebie, następnie zaaplikuj w miejsce, gdzie się ruszają kroplę oliwy i odczekaj 3-5 sekund. Czynność tą powtarzaj minimum, po co piątej sterylizacji. Czasem po naoliwieniu i późniejszej sterylizacji na narzędziu pojawia się nalot do złudzenia przypominający rdzę. W rzeczywistości nie jest to rdza, a nalot łatwo da się usunąć specjalną gumką do polerowania. Rdzawy nalot świadczy o niskiej jakości oliwy.
 • Przykładaj dużą wagę do dezynfekcji. Proces ten nie może być ani zbyt długi, ani zbyt krótki. Zbyt krótka dezynfekcja nie przyniesie pożądanych rezultatów, z kolei zbyt długa może doprowadzić do zniszczenia narzędzi. Zaraz po dezynfekcji opłucz narzędzie w czystej, najlepiej destylowanej wodzie. Unikaj opłukiwania cążek i nożyczek w wodzie z kranu, która może zawierać składniki przyczyniające się do tworzenia nalotów i widocznych gołym okiem plam. Jeśli zauważysz, że na Twoim sprzęcie pojawił się nalot, natychmiast go usunąć. Gdy jego usunięcie okaże się niemożliwe, narzędzie najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić.
 • Niebagatelne znaczenie dla żywotności narzędzi ma sposób ich przechowywania. Zarówno cążki, jak i nożyczki powinno się przechowywać w suchym miejscu, każde w osobnym opakowaniu. Narzędzia nie powinny się ze sobą stykać, gdyż może to prowadzić do ich uszkodzenia. Najlepiej trzymać je w torebkach do sterylizacji lub w oddzielnych kieszeniach szuflady. Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca, aby tak przechowywać narzędzia, załóż na ich ostrza silikonowe kapturki, które były do nich dołączone podczas zakupu.

Prawidłowe ostrzenie cążek i nożyczek

Na pierwszy rzut oka prosta czynność, jaką jest ostrzenie narzędzi, w rzeczywistości może sprawić wiele problemów. Idealne naostrzenie stępionych ostrzy szczęk cążek jest wręcz niemożliwe, dlatego jest niewielka szansa na przywrócenie ich do stanu wyjściowego. Podobnie jest w przypadku nożyczek. Nawet jeśli wprawnej ręce ślusarza uda się tego dokonać, liczba cięć takim narzędziem będzie mocno ograniczona.

Dlaczego tak często stępionych narzędzia nie udaje się naostrzyć? Wartym podkreślenia jest fakt, że ani cążek, ani nożyczek nie ostrzy się maszynowo. Ponadto dostępne na rynku ostrzałki w praktyce nie nadają się do ostrzenia, dlatego nie opłaca się w nie inwestować.

I na koniec zła informacja dla każdego specjalisty – jeśli narzędzie wysunęło nam się z rąk i z impetem uderzyło o ziemię, jego dalsze używanie nie będzie możliwe. Wszystko dlatego, że stępionego w ten sposób narzędzia nie uda się już naostrzyć. Niestety konieczna będzie jego wymiana.Narzędzia takie jak cążki, nożyczki czy radełka do paznokci  (nazywane też kopytkami)  umożliwiają przeprowadzenie zabiegu kosmetycznego lub podologicznego na najwyższym poziomie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jest tylko jeden warunek – narzędzia musi cechować wysoka jakość. W przeciwnym razie każdy zabieg może zakończyć się fiaskiem.