Zachowanie zasad bezpieczeństwa i najwyższego poziomu higieny w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp, to nieodłącznym element pracy każdego specjalisty. Na bezpieczeństwo zarówno specjalistów, jak i pacjentów składa się wiele czynników. Prawidłowo przeprowadzony proces dezynfekcji i sterylizacji jest jednym z najważniejszych.

Czym różni się dezynfekcja od sterylizacji?

Proces dezynfekcji to postępowanie mające na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów w materiale/ narzędziu, które jest poddawane dezynfekcji. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Natomiast w procesie sterylizacji, w odróżnieniu od dezynfekcji, są likwidowane wszystkie m.in. formy przetrwalnikowe drobnoustrojów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i utrzymać najwyższy poziom higieny w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stopy, należy zawsze najpierw dezynfekować, a potem sterylizować narzędzia.

Dezynfekcja krok po kroku

Do procesu dezynfekcji najlepiej użyć myjkę ultradźwiękową, której skuteczność i zasada działania opiera się na zjawisku kawitacji. Regularnie wytwarzane, silne fale umożliwiają dokładne wyczyszczenie narzędzi, nawet w trudno dostępnych miejscach, niemożliwych do wyczyszczenia przy użyciu spray’u czy gąbki.

KROK 1: BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Pierwszym etapem jest bezpieczeństwo specjalisty. Dlatego przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji, należy założyć rękawiczki ochronne i zachować szczególną ostrożność.

KROK 2: PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI

Zużyte narzędzia jednorazowe jak kapturki ścierne, skalpele czy dłuta należy wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne. Aby zachować pełne bezpieczeństwo, do usunięcia z uchwytu skalpeli czy dłutek warto wykorzystać pojemnik do zdejmowania dłutek i skalpeli.

Specjalnie wyprofilowany pojemnik zdejmuje jednorazową końcówkę oraz zamyka ją w swoim wnętrzu, przez co nie ma ona już styku z dłonią specjalisty, chroniąc ją przed ewentualnym skaleczeniem.

Narzędzia wielorazowe jak np. frezy należy oczyścić z większych zabrudzeń za pomocą specjalnych szczoteczek do frezów.

WARTO PAMIĘTAĆ! Do czyszczenia frezów diamentowych, należy użyć dedykowanej szczoteczki. Unikatowa konstrukcja szczotki do czyszczenia frezów diamentowych daje pewność, że czyszczone narzędzie nie zostanie uszkodzone podczas pracy. Opiłki diamentowe znajdujące się na frezach nie są poruszane podczas czyszczenia i nie dochodzi do ich uszkodzenia.

KROK 3: DEZYNFEKCJA W MYJCE ULTRADŹWIĘKOWEJ

Oczyszczone narzędzia wkładamy do myjki ultradźwiękowej z płynem do dezynfekcji o właściwym stężeniu. Proporcje płynu do dezynfekcji przygotowujemy według zaleceń producenta.

KROK 4: PŁUKANIE I OSUSZANIE

Po zakończeniu cyklu myjki ultradźwiękowej narzędzia dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Przy tej czynności dobrze jest zamknąć odpływ zlewu, ponieważ małe frezy mogą wypaść z koszyka myjki.

Po opłukaniu, narzędzia trzeba dokładnie wysuszyć. Najlepiej jest rozłożyć je na specjalnym stojaku tak, aby same całkowicie wyschły. Jeżeli na narzędziach zostaną pozostałości wody, należy je osuszyć papierowym ręcznikiem lub, jeśli jest taka możliwość, sprężonym powietrzem.

Kolejnym etapem jest sterylizacja. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces – kliknij TUTAJ, by przejść do artykułu o sterylizacji.