W swoim gabinecie podologicznym na co dzień masz do czynienia z różnymi schorzeniami i przypadkami, z jakimi przychodzą do Ciebie pacjenci. Czy jednak wiesz, jak rozpoznać stopę cukrzycową określaną przez pacjentów nogą cukrzycową lub piętą cukrzycową. Jak ją leczyć i jakich narzędzi oraz preparatów używać podczas zabiegów dla diabetyków?

Kim jest diabetyk? Czy objawy cukrzycy mogą obejmować stopy?

Diabetyk to osoba, która choruje na cukrzycę i jest leczona insuliną lub lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Chorujący na cukrzycę, oprócz dbania o zachowanie odpowiedniej diety, musi pamiętać o badaniu poziomu krwi i przestrzeganiu zaleceń specjalistów.

Cukrzyca objawia się na wiele sposobów. Jedną z komplikacji towarzyszących chorobie jest tzw. Zespół Stopy Cukrzycowej, który dotyczy ok. 15% diabetyków. Dlatego przed wykonaniem zabiegu podologicznego Twoim obowiązkiem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który będzie podstawą do kolejnych etapów zabiegu i dalszych zaleceń.

Stopa cukrzycowa - jak ją zdiagnozować?

Stopa cukrzycowa może objawiać się zmianami w obrębie stóp, między innymi suchością i nadmiernym rogowaceniem skóry, deformacjami, pojawiającymi się stanami zapalnym z ogniskami martwicy i owrzodzeniami. Są to pierwsze zauważalne objawy świadczące o tym schorzeniu. Do powstania tych zmian przyczynia się neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie włókien nerwowych czuciowych i ruchowych, niedokrwienie oraz duże obciążenie okolic stopy.

W przebiegu neuropatii cukrzycowej dochodzi do zaników mięśniowych i zniekształcenia stopy. Uszkodzenie włókien nerwów motorycznych skutkuje zaburzeniami czucia, brakiem wrażliwości na ucisk i bólem. Wszystko to powoduje, że stopy stają się bardziej podatne na deformację i urazy. Chory może nie czuć odmrożeń, oparzeń czy ucisku. Osłabieniu ulegają struktury kości i stawów, pojawiają się problemy z chodzeniem.

W przypadku niedokrwienia występuje ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Skóra, tkanki miękkie, mięśnie i nerwy ulegają przewlekłemu niedotlenieniu. Niedostateczne ukrwienie stóp zmniejsza wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń.

Jak rozpoznać stopę cukrzycową? Jeśli pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą skarży się na ból w obrębie stopy, czuje bolesne skurcze i kłucie, nieprzyjemne drętwienie stóp oraz zaburzenia w odczuwaniu temperatury i dotyku, możesz wziąć pod uwagę występowanie stopy cukrzycowej. Niezbędne jest dokładne obejrzenie stóp oraz towarzyszących zmian skórnych, takich jak sucha i łuszcząca się skóra, pęknięcia i owrzodzenia.

Zaawansowane urządzenia do diagnozy stopy cukrzycowej oraz środki leczenia

Zaawansowaną diagnostykę zespołu stopy cukrzycowej możesz przeprowadzić za pomocą:

  • monofilamentu: wykorzystywanego do badania czucia powierzchniowego w stopach, pozwala na diagnozę neuropatii cukrzycowej,
  • tip-thermu: wykrywającego zaburzenie odczuwania ciepła i zimna występujące u diabetyków,
  • kamertonu neurologicznego: stosowanego do badania czucia wibracji i drgań oraz kontroli stanu czucia płytkiego (krótkie odczuwanie drgań wskazuje na rozwijający się zespół stopy cukrzycowej),
  • palpacyjnego badania tętna na tętnicach grzbietowych i piszczelowych tylnych (ocena ukrwienia).

Z uwagi na to, że osoby chore na cukrzycę bardzo często mają problem z gojeniem ran czy zaburzeniem czucia, niektóre zabiegi powinny zostać wykonane przy pomocy skalpela, dłutka lub specjalistycznych frezów. Dla pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka doskonałe będą diamentowe  frezy z zaokrąglonymi krawędziami jak np. frez diamentowy 8840 KR lub frez 840 T 055 – diament o nasypie czołowym (Top-Grip). Dzięki temu, że strony boczne frezu nie mają nasypu, zminimalizowane jest ryzyko oparzenia skóry. Do bezpiecznego usuwania hiperkeratoz z wału paznokciowego mogą zostać użyte frezy szczelinowe 407 RS lub 406 RS "Ony-clean". Są to sześciokątne frezy bez ostrych krawędzi, pozwalające  wyeliminować ryzyko skaleczenia.

W trakcie wizyty diabetyka w gabinecie podologicznym ważna jest także edukacja pacjenta odnośnie profilaktyki i pielęgnacji stóp. Warto podkreślić, jak istotna jest samokontrola stóp, a w przypadku stwierdzenia zmian – szybka interwencja. Narzędziem, które będzie w tym pomocne jest lusterko do kontroli stóp. Regulowana długość oraz możliwość ustawienia kąta nachylenia pozwala precyzyjnie obejrzeć podeszwę stopy bez konieczności przyjmowania niewygodnej pozycji. Odsprzedaż lusterka prowadzona w gabinecie połączona ze wskazówkami dotyczącymi użytkowania, będzie doskonałym uzupełnieniem kompleksowej opieki podologicznej.

W jakie kosmetyki do stóp dla diabetyków zaopatrzyć gabinet podologiczny?

Na rynku znajdziesz wiele specjalistycznych preparatów, które powinny na stałe wejść do wyposażenia Twojego gabinetu, umożliwiając prawidłową pielęgnację stóp diabetyków.

Kosmetyki dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, jakimi są diabetycy, powinny spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim nawilżającą, chroniącą przed przesuszeniem skóry i pęknięciami naskórka. Powinny niwelować problem z poceniem się stóp oraz zapobiegać rozwojowi grzybicy. Zadania te najlepiej spełnią kosmetyki Pedibaehr. W przypadku pacjentów z problemami diabetologicznymi sprawdzą się zarówno jako końcowy element zabiegu, jak i jako produkt do odsprzedaży dla pacjentów do codziennej pielęgnacji skóry stóp. Dlatego warto zaopatrzyć się w większą liczbę produktów, aby móc zaoferować swoim pacjentom profesjonalne kosmetyki do stóp do domowego stosowania. Zawarte w nich składniki aktywne będą wspomagały regularne leczenie. Wśród bezpiecznych i skutecznych produktów dla diabetyków, w naszym sklepie znajdziesz m.in.:

  • Piankę do stóp z clotrimazolem - działa grzybobójczo, zapobiega zakażeniom skóry, hamuje rozwój większości patogennych grzybów, dzięki zawartości pantenolu i alantoiny posiada właściwości przeciwzapalne i pielęgnacyjne dla skóry suchej i potliwej. Doskonale sprawdzi się w profilaktyce pielęgnacji stóp z nawracającym problemem zakażeń grzybiczych.
  • Piankę do stóp z różą - idealna do przesuszonej i szorstkiej skóry, z tendencją do pęknięć. Zawartość oleju z róży damasceńskiej wygładza skórę, redukuje stany zapalne, olej z pestek brzoskwini, 10% stężenie mocznika oraz gliceryna zapewniają właściwe nawilżenie skóry.
  • Piankę do stóp z szarotką alpejską - do pielęgnacji suchej skóry. Nawilżenie i regenerację skóry zapewnia połączenie ekstraktu z szarotki alpejskiej z kwasem hialuronowym. Zawarte w piance pantenol i alantoina łagodzą podrażnienia.
  • Krem do stóp z 10% mocznikiem - intensywnie nawilża, regeneruje, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie, zmniejsza transepidermalną utratę wody.
  • Krem do stóp z różą - dzięki olejkowi z róży piżmowej (jej zawartość w kremie sięga aż 90%) posiada intensywne działanie regenerujące, poprawia funkcje barierowe naskórka. 10% stężenie mocznika i masło shea silnie nawilżają i zmiękczają skórę.