Każdy pedicurzysta doskonale wie, czym są frezy i kapturki. Zdania co do ich skuteczności są jednak podzielone – jedni uważają, że do usuwania zrogowaciałego naskórka na stopach niezastąpione są kapturki ścierne, z kolei innym lepiej pracuje się frezami. A jak jest w rzeczywistości? Co lepiej radzi sobie z modzelami i nagniotkami: frezy czy kapturki ścierne? Nasze porównanie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są typy kapturków ściernych;
 • jak używać kapturków ściernych;
 • jakie są rodzaje frezów;
 • do czego służą frezy;
 • jakie zalety i wady mają kapturki ścierne, a jakie frezy.

Kapturki ścierne i frezy różnią się nie tylko wyglądem, ale też zastosowaniem. Niektórym wydaje się, że można używać ich zamiennie, jednak poniżej przedstawione plusy i minusy jednych, jak i drugich pokazują, że w niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się frezy, a w innych bardziej opłaca się postawić na kapturki ścierne.

Kapturki ścierne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Kapturki znajdują zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i podologicznych. Nośniki z kapturkami można wykorzystywać do opracowywania zarówno podeszwy, jak i wierzchu stopy, a nawet opuszków palców, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

– Do czego używa się kapturki ścierne?

Przy pomocy kapturków ściernych można pozbyć się wytworzonych pod wpływem ucisku, bądź tarcia zrogowaceń, modzeli i nagniotków. Kosmetyczki wykorzystują je również do pracy w trudno dostępnych miejscach podczas zabiegów pedicure. Oprócz tego znajdują zastosowanie w czasie zabiegów manicure, a dokładniej są niezastąpione przy skracaniu płytki paznokcia, piłowaniu, wygładzaniu masy akrylowej lub żelowej czy ściąganiu z paznokci lakierów hybrydowych.

– Rodzaje kapturków ściernych

Zwykle do pedicure używa się innych kapturków ściernych, a do manicure jeszcze innych. Wybór kapturków na rynku jest bardzo duży, dlatego bez trudu można znaleźć takie, które umożliwią nam sprawne wykonywanie konkretnych zabiegów.

Wyróżniamy kapturki ścierne stożkowe i walcowe. Różnią się one między sobą ściernicą i granulacją, jak i kolorem. Spotkać się można także z kapturkami wodoodpornymi, które świetnie sprawdzają się w profesjonalnych gabinetach podologicznych i kosmetycznych.

Kapturki są bezpieczne zarówno dla osoby, która wykonuje zabieg, jak również tej, która się mu poddaje. Umożliwiają precyzyjne wykonanie zabiegu i osiągnięcie pożądanego efektu w stosunkowo krótkim czasie.

– Zalety stosowania kapturków ściernych

Używanie kapturków ściernych ma bardzo wiele plusów. Najważniejsze zalety kapturków ściernych to:

 • Niska cena – jeden kapturek ścierny można kupić za przysłowiowe grosze. Decydując się na zakup hurtowej ilości, można zapłacić jeszcze mniej. W zależności od jakości i certyfikacji cena jednego kapturka wynosi od 2,20 do 2,60 zł.
 • Kapturki ścierne do manicure i pedicure są jednorazowe – jeden kapturek przypada na jednego klienta. Dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny dla obu stron i zapewnia stuprocentową higienę. Ma to duże znaczenie dla sanepidu.
 • Z uwagi na to, że kapturki są jednorazowe, nie ma problemu z ich dezynfekcją. Nie czyści się ich, lecz po zakończonym zabiegu wyrzuca do specjalnego pojemnika i utylizuje.
 • Kapturki ścierne są bardzo wygodne w codziennej pracy. Są skuteczne w zabiegach manicure i pedicure i nie sprawiają trudu w ich przeprowadzaniu.

– Wady stosowania kapturków ściernych

Kapturki ścierne, choć mają sporo zalet, to nie pozostają bez wad. Osoby, które mają częstą styczność z kapturkami, podkreślają minusy ich stosowania takie jak:

 • Praca z wykorzystaniem kapturków ściernych jest możliwa tylko i wyłącznie z jednoczesnym zastosowaniem nośników kapturków, czyli gumowych frezów. Niestety frezy te często są kiepskiej jakości, przez co po kilku zabiegach nie nadają się do dalszego użytku. Ponadto zakładanie i ściąganie kapturków na gumowe frezy jest dość problematyczne, w dodatku wydłuża czas trwania zabiegu. Nierzadko podczas zdejmowania kapturka uszkodzony zostaje nośnik.
 • Po każdym użyciu nośnik frezów należy poddać dezynfekcji, a w podologii dodatkowo sterylizacji parowej. W praktyce nie każdy nośnik się do tego nadaje i nie każdy wychodzi z takiego czyszczenia bez szwanku. Pod wpływem wysokiej temperatury, która panuje w autoklawie, nośnik może się skrzywić, przez co jego dalsze użytkowanie nie będzie możliwe. Konsekwencją stosowania uszkodzonego nośnika może być uszkodzenie części znajdujących się w rączce frezarki.
 • Trzpień nośnika wykonany jest ze stali, którą cechuje duża miękkość. Słaba jakość stali zwiększa ryzyko szybszego starcia się materiału podczas intensywnego użytkowania frezarki. Nieumiejętne frezowanie polegające np. na zbyt mocnym dociskaniu frezu do płytki paznokcia lub używaniu nieodpowiednich obrotów prowadzi do konieczności szybszego serwisowania frezarki, a z tym, jak wiadomo, wiążą się niemałe koszty.
 • Kapturki wykonane ze słabej jakości materiału mogą się kruszyć, a pozostałości tworzywa mogą pozostawać na skórze klienta.
 • Nie każdy kapturek ścierny posiada odpowiedni certyfikat, dlatego też nie każdy kapturek nadaje się do pracy w gabinecie kosmetycznym czy podologicznym. Takie kapturki mogą zawierać szkodliwe dla skóry substancje.
 • Kapturki mogą się strzępić. Wystrzępiony kapturek trzeba niezwłocznie wymienić, gdyż może od skaleczyć pacjenta.

Dlatego pamiętaj, by zawsze wybierać kapturki najwyższej jakości, które są dedykowanym produktem do podologów tak jak kapturki ścierne Lukas PODO.

Frezy – najważniejsze informacje

Używanie frezów w codziennej pracy kosmetyczki niesie za sobą niesamowitą oszczędność czasu. Odpowiednio dobrane frezy znacznie przyspieszają i usprawniają zabieg manicure i pedicure.

– Do czego wykorzystuje się frezy?

Dzięki frezom do paznokci można:

 • opracować skórki;
 • nadać paznokciom kształt;
 • zmatowić płytkę paznokcia;
 • pozbyć się lakieru hybrydowego z paznokci;
 • obrobić żel lub akryl.

 Każdy podolog, jak i każda kosmetyczka musi posiadać umiejętność używania frezarki, gdyż jest ona niezbędna w ich pracy.

– Rodzaje frezów

Dostępne są różne rodzaje frezów, a każdy rodzaj ma inne przeznaczenie. Wyróżniamy frezy:

 • ceramiczne;
 • diamentowe;
 • karbidowe;
 • kamienne.

Podział frezów występuje również ze względu na kształt. Dostępne są m.in. frezy walcowe, czołowe, tarczowe, kątowe i modułowe.

– Zalety używania frezów

Korzyści ze stosowania frezów jest wiele. Do najważniejszych z punktu widzenia osoby wykonującej zabieg należą:

 • Wysoka trwałość frezów. Frezy wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Niektóre modele, w zależności od techniki frezowania, mogą służyć podczas 400-700 zabiegów.
 • Trzpień frezu jest idealnie wycentrowany, dzięki czemu nie ma ryzyka skrzywienia go w autoklawie.
 • Wymiana frezu jest szybka i łatwa.
 • Wysokiej jakości stal doskonale zabezpiecza przed nadmiernym ścieraniem się tulei zaciskowej i trzpienia we frezarce.
 • System magazynowania frezów skutecznie zabezpiecza je przed uszkodzeniem zarówno w autoklawie, jak i podczas przechowywania ich w szafce podologicznej.

– Wady używania frezów

Frezy, tak jak i kapturki ścierne, oprócz zalet mają również wady. Najbardziej utrudniające pracę wady frezów to:

 • Frezy po każdym zabiegu muszą być poddawane dezynfekcji i sterylizacji. Do czyszczenia frezów należy używać specjalistycznych, wyłącznie atestowanych środków dezynfekujących. Jeśli nie będziemy dbać o czystość frezów i odpowiednio ich traktować, frezy zmienią kolor, stępią się albo uszkodzą.
 • Podczas pracy frezami specjalista musi ustawić właściwe obroty. W przypadku ustawienia zbyt szybkich obrotów frez może ulec uszkodzeniu, w dodatku pacjent może mieć poczucie dyskomfortu.
 • Gabinet, w którym każdego dnia wykonuje się dużo zabiegów pedicure, musi na start kupić większą liczbę frezów, co generuje bardzo duże koszty.

Wydawać by się mogło, że w pracy kosmetyczki, jak i podologa lepiej sprawdzają się jednorazowe kapturki ścierne. Biorąc jednak pod uwagę koszt zakupu kapturka i frezu, jak również koszt przeliczony na jedno użycie, dodatkowo wygodę pracy i wartość eksploatacji frezarki, okazuje się, że używanie frezów również niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Z tego też względu zapewne najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest praca zarówno frezami, jak i kapturkami.