Podczas II spotkania Podologia w Praktyce skupiliśmy się na tematyce problematycznych paznokci, które możemy spotkać w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Zgodnie z założeniem spotkań podologicznych, wykłady podzieliliśmy na dwie części – tematyczne oraz studium przypadków.

Spotkanie rozpoczęliśmy wykładem Mateusza Polanina, lekarza ortopedy, który opowiadał o plastyce wałów paznokciowych, jako ostatecznej metody w walce z wrastającymi paznokciami, lub przerośniętymi wałami. Mateusz pokazywał wiele przypadków udanych zabiegów chirurgicznych, które skutecznie uwolniły pacjentów od dolegliwości bólowych.

Kolejnym tematem były zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe spotykane w gabinetach pielęgnacji stóp. Dr Dorota Chrobak-Chmiel wspólnie z dr Anną Golke skupiły się na zakażeniach spotykanych na płytce paznokciowej. W przystępny i ciekawy sposób opowiedziały o etymologii, rozpoznaniu i sposobie postępowania z takimi przypadkami w gabinecie.

Ostatnim wykładem tematycznym był wykład Brigitte Rathenow, niemieckiej podolog i twórczyni klamry ortonyksyjnej ORA. Wykład Brigitte spotkał się z bardzo dużym uznaniem uczestników spotkania. Opowiedziała ona o swojej drodze zawodowej, o tym, jak doszła do tego punktu w którym jest dzisiaj. Jej historia nieodłącznie przeplatała się z historią niemieckiej podolgii, w szczególności historią ortonyksji. Brigitte w dość szczegółowy sposób opowiedziała o przyczynach powstania systemu Ora. Skupiła się również na zasadach działania systemu klamer dwuczęściowych Ora. To był prawdziwy zaszczyt i przyjemność móc posłuchać o zachodniej podologii od doświadczonej i cenionej podolog.

Kolejną częścią spotkania były opisy przypadków czynnych zawodowo podologów. Cykl rozpoczęła Bernadetta Chudzikowska-Łaś, która w bardzo ciekawy sposób opisała klamry, których używa na co dzień. Kolejnym wykładowcą był Andrzej Piotrowski, który dał się zapamiętać uczestnikom z prób rozrysowania sił działających podczas zakładania klamry Ora. Spotkanie zamknął wykład Elżbiety Trzeciak, która idealnie podsumowała systemy klamer dostępnych na rynku, oraz pokazała udane terapie, które przeprowadziła.

Wszystkie wykłady były bardzo pozytywnie oceniane, jednak szczególnie słuchaczom podobała się historia Brigitte Rathenow.
Uczestnicy docenili też miejsce spotkania, które zapewniło dogodne dojście z dworca centralnego w Warszawie.

Niezwykle radosnym momentem okazało się losowanie nagród wśród uczestników. Po niespodziewanym zwrocie akcji (Pani Aneta Oleszek odstąpiła główną nagrodę), Pani Sylwia Wardin zgarnęła największy pakiet kosmetyków o wartości 500zł.

Jako organizatorzy, jesteśmy szczególnie zadowoleni z poziomu wykładów. Widzimy, że ciekawe, merytoryczne tematy skłaniają do dyskusji oraz napędzają do późniejszego wdrażania do praktyki. Już zaczynamy szykować się do organizacji specjalnego cyklu warsztatów z zastosowania klamer Ora, na które zgłosiło się około 90% uczestników.
Oczywiście myślimy już o kolejnym, trzecim spotkaniu Podologia w Praktyce. Z ankiet, wypełnionych przez słuchaczy jasno wynika, że jest duża potrzeba poruszenia tematu hiperkeratoz, ortez i odciążeń. Jako, że Państwa zdanie jest dla nas najważniejsze proszę spodziewać się takich wykładów już w styczniu!