W dokumencie WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zawarte jest proste stwierdzenie, którego przestrzeganie ma ogromny wpływ na zdrowie specjalistów i pacjentów: „Higiena rąk to bezpieczna opieka”. Odpowiednie dbanie o higienę rąk to podstawowy sposób zapobiegania rozpowszechnianiu bakterii i zarazków. Poznaj już dziś zasady mycia i dezynfekcji dłoni.

Na skórze znajduje się bardzo duża liczba mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia. Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu w Colorado stwierdzili również, że dłonie kobiet są siedliskiem znacznie większej liczby mikrobów niż dłonie mężczyzn.

Mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz swoich pacjentów, przestrzeganie zasad higienicznego mycia i dezynfekcji rąk to podstawa funkcjonowania każdego gabinetu podologicznego czy kosmetycznego.

Specjaliści pracujący w gabinetach podologicznych czy kosmetycznych nie powinni w miejscu pracy nosić biżuterii: zegarków, pierścionków czy obrączek, paznokcie powinny być krótko obcięte, a w czasie wykonania zabiegów zalecane jest noszenie rękawiczek ochronnych.

Mycie rąk

W gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp i dłoni powinno się myć ręce:

  • przed każdym zabiegiem i po każdym zabiegu
  • po wyjściu z toalety
  • po dłuższej przerwie
  • przed i po jedzeniu
  • przy każdym widocznym zabrudzeniu rąk
  • przed dezynfekcją rąk

Jedną z najbardziej znanych metod mycia rąk jest tzw. Technika Ayliffe’a, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Czas trwania tej procedury to od 40 do 60 sekund.

Technika Ayliffe’a krok po kroku

Dezynfekcja rąk

Dokładne mycie rąk bez dezynfekcji to za mało, by można mówić o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w gabinecie. W pracy podologa dezynfekcja dłoni to nieodłączny element każdego dnia.

Ręce należy dezynfekować zarówno przed każdym zabiegiem, jak i po każdym zabiegu, który wykonujemy, a co się z tym wiąże również przed każdym założeniem i zdjęciem rękawic. Pamiętajmy, że jeśli założymy rękawice na niezdezynfekowane dłonie, niektóre zarazki mogą przedostać się na skórę.

Dezynfekcja rąk jest niezwykle istotna w przypadkach, gdy podczas zabiegu nastąpiło naruszenie ciągłości skóry, po kontakcie z krwią, ranami, wydzielinami, substancjami chemicznymi czy zabrudzonymi i zanieczyszczonymi narzędziami i sprzętem.

Przed dezynfekcją, umyj i wysusz dokładnie ręce. Następnie na suche dłonie nanieś preparat dezynfekujący w takiej ilości, by zwilżyć całe dłonie.

Dokładnie wcieraj preparat dezynfekujący przez ok. 30 sekund i poczekaj do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj, ze nie wolno wycierać wilgotnych od preparatu dłoni, preparat musi sam wyschnąć, tylko wtedy zadziała skutecznie.