Zabieg oczyszczania paznokci należy rozpocząć od diagnostyki. Możliwe jest, że paznokieć jest zajęty drożdżami, grzybami lub innymi. W tym wypadku konieczne jest wykonanie badań mikologicznych, które pokażą, z jakim problemem mamy do czynienia.

Równie często jak z zakażeniami grzybiczymi, mamy do czynienia z paznokciami pourazowymi, przerośniętymi, źle pielęgnowanymi (przykładowo nieobcinanymi z należytą regularnością). Wtedy wystarczy odpowiedni zabieg podologiczny, który oprócz oczywistych walorów estetycznych, sprawi, że paznokcie będą wyglądały zdrowo.

KROK 1.

Przygotowanie do zabiegu

Za każdym razem pamiętajmy o odpowiedniej rozmowie z pacjentem, wytłumaczeniu mu skąd się wziął jego problem i jak możemy mu pomóc. Gdy już konsultacja jest przeprowadzona, stopy należy odświeżyć – można użyć Remmel’s propolis w sprayu.

KROK 2.

Skrócenie paznokci

Najpierw skracamy płytkę paznokciową. Gdy mamy do czynienia z grubym przerośniętym paznokciem, możemy użyć cęgów czołowych z przekładnią. Praca nimi zapewnia maksimum efektu przy minimalnej sile.

KROK 3.

Oczyszczanie paznokci

Do oczyszczania paznokci zgrubiałych idealnie nadają się frezy ceramiczne lub z węglika spiekanego. To dzięki ich unikanemu kształtowi, który posiada nacięcia, przez które cyrkuluje powietrze, frezy te nie nagrzewają się. Dodatkową zaletą ostrzy jest fakt, że frezy ceramiczne bądź z węglika nie będą się tak zapychać jak frezy diamentowe.

W zależności od tego, jak dużą warstwę paznokcia musimy zeszlifować, wybieramy odpowiednio frezy o grubszych ostrzach, przechodząc stopniowo do tych łagodniejszych. By paznokieć był oszlifowany, warto użyć po pracy frezami z ostrzami, frezów diamentowych. Nadadzą one płytce paznokciowej jednolitą powierzchnię. Zawsze pamiętajmy, by zakończyć obróbkę paznokci polerką, gdyż ona „zamyka” płytkę paznokciową. Dzięki temu paznokieć jest gładki.

Do oczyszczania, oprócz frezów, będzie nam potrzebna sonda dwustronna. Używamy Prontoman spray, który łączy się z martwym naskórkiem, dzięki czemu jest on bardzo łatwy do usunięcia. Sondujemy wały około paznokciowe, pozbywając się zbędnych hiperkeratoz.

KROK 4.

Rekonstrukcja

Jeżeli mamy do czynienia z paznokciem zakażonym drobnoustrojami nie zaleca się zakładania rekonstrukcji. W innych przypadkach rekonstrukcja pełni rolę płytki paznokciowej. Jest to szczególnie istotne, by tkanki miękkie okalające paznokieć nie zajęły jego miejsca. Dobrze założoną rekonstrukcja zrośnie razem z paznokciem, który dzięki temu będzie miał zachowany prawidłowy tor wzrostu.

Na rynku dostępnych jest wiele metod rekonstrukcji. W zależności od tego, jaki materiał wolimy możemy wybierać spośród rekonstrukcji akrylowych lub żelowych. Pamiętajmy, że akryl z zasady jest materiałem mniej elastycznym niż żel.

Rekonstrukcja Feet-One

Z tego powodu wprowadziliśmy do naszej oferty unikalną i nowoczesną rekonstrukcję Feet-One. To przełom w rekonstrukcji podologicznej, gdyż baza żelowa ma w swoim składzie clotimazol, który zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażeń. Dodatkowo rekonstrukcja Feet-One jest bardzo łatwa i wygodna w formowaniu. Jej wykonanie jest proste i szybkie, a efekt końcowy zniewalający.

Na początku odtłuszczamy płytkę paznokciową cleanerem przy pomocy gazika Medicomp. Nakładamy Feet-One baze z clotrimazolem. Jest to żel jednofazowy, którym za pomocą szpatułki dołączonej do zestawu startowego formujemy odpowiedni kształt paznokcia. Następnie utwardzamy rekonstrukcję lampą o promieniowaniu UVA. W zależności od tego, czy mamy lampę ze świetlówkami czy żarówkami LED, utwardzamy odpowiednio 90 bądź 30 sekund.

Później nakładamy cienką warstwę żelu kolorowego (topu – w zestawie dwa kolory do wyboru) przy pomocy pędzelka z włosia kuny. Tę warstwę również utwardzamy.

Efekt końcowy wyglądem jest bardzo zbliżony do naturalnej płytki paznokciowej, rekonstrukcja jest praktycznie niezauważalna. Dzięki zastosowaniu substancji przeciwgrzybiczych ryzyko rozwinięcia infekcji jest minimalne. Ważne, aby rekonstrukcja była kontrolowana przez specjalistę. Nie zaleca się utrzymywania rekonstrukcji dłużej niż dwa tygodnie bez kontroli specjalisty.

Innymi metodami rekonstrukcji paznokci są Unguisan Classic. Jest to metoda akrylowa chemoutwardzalna (nie wymaga światła UV). W odpowiednich proporcjach mieszamy proszek i płyn (aktywator), przy pomocy których formujemy kształt paznokcia. Unguisan bardzo dobrze się trzyma, zrasta razem z płytką paznokciową. Po nałożeniu rekonstrukcji akrylowej konieczne jest opracowanie jej frezami, nadanie odpowiedniego kształtu i grubości.

Do małych ubytków paznokci idealnie sprawdzi się Pedibaehr masa do rekonstrukcji paznokci. Żel z clotrimazolem jest bardzo łatwy w aplikacji – tubka, z której wyciskamy odpowiednią ilość preparatu. Żel jest chemoutwardzalny, więc nie wymaga użycia światła UV. Do rozprowadzenia masy do rekonstrukcji najlepiej sprawdzi się pędzel z włosia kuny. Pamiętajmy jednak, że masa ta nie nada się do dużych ubytków, ponieważ pod wpływem cholewki buta może się kruszyć. 

Przy zakażeniach płytki paznokciowej warto, by pacjent stosował w domu preparat regenerujący płytkę. Szczególnie polecamy Prontoman do paznokci. Unikatowa formuła żelu w spray’u sprawia, że spryskując płytkę paznokciową preparat zamienia się w żel, który dużo lepiej okala i penetruje płytkę. Zawarty w preparacie podchloryn soli działa drażniąco na grzyby i nie pozwala im się rozrastać po powierzchni płytki. Pacjent powinien codziennie, najlepiej rano i wieczorem, użyć Prontoman do paznokci, by zminimalizować ryzyko infekcji grzybiczej.