Zapraszamy do obejrzenia filmu na którym podolog Katarzyna Rozmysłowicz z gabinetu podologicznego Satin pokazuje prawidłowo przeprowadzony zabieg pedicure, czyli podstawowy zabieg podologiczny. Pod filmem znajdą Państwo opis zabiegu wraz ze zdjęciami.

Po wejściu do gabinetu pacjent zasiada w fotelu podologicznym. Dobrze by fotel po podniesieniu ustawiał się w kształt kołyski (usprawni to pracę w obszarze podeszw stóp, pozycja ta jest również wygodniejsza dla pacjenta). Dodatkowe fotel powinien mieć regulowane podnóżki, odchylające się w prawo i w lewo.

Przed zabiegiem podolog dokładnie ogląda stopy pacjenta i ocenia, czy od ostatniej wizyty nie pojawiły się żadne problemy. Ponieważ zabieg podologiczny odbywa się bez uprzedniego moczenia stóp, podolog odświeża stopy pacjenta odpowiednim dla skóry preparatem w spray’u. Po zdjęciu skarpet, rajstop możemy wstępnie odświeżyć i zdezynfekować stopy balsamem do stóp z propolisem lub/oraz Prontoman Spray. Po obcięciu paznokci cęgami czołowymi cały zbieg wykonuje się przy pomocy specjalistycznej frezarki podologicznej z pochłaniaczem pyłu, używając różnego rodzaju zmiennych końcówek (frezów), w zależności od opracowywanej powierzchni.

Zabieg rozpoczyna się opracowaniem paznokci: płytki po obcięciu zostają wyrównane, skórki odsunięte, a przestrzenie boczne między paznokciem i skórą dokładnie oczyszczone ze zrogowaceń. Następnie, przy użyciu jednorazowego kapturka ściernego, opracowuje się zrogowaciały naskórek wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, tj. pięty, boczne części podeszw stóp, śródstopie i opuszki.

Na koniec wały paznokciowe zostają zmiękczone Prontomanem w Sprayu i dokładnie oczyszczone z zalegających w nich mas keratynowych oraz pyłu pozostałego po szlifowaniu. Używamy w tym celu podologicznej sondy dwustronnej.

Po sondowaniu wałów podolog docina wszystkie pozostałości skórki tak, żeby było estetycznie.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z pacjentem, na którego stopach zaobserwujemy mocno zrogowaciały, przerośnięty naskórek, modzele możemy zmiękczyć te obszary dodatkowo podorapidem. Jest to preparat z 20% mocznikiem, po spsikaniu, którym warstwa zbędnego naskórka idealnie oddziela się do warstw zdrowych. Operator bez problemu może usunąć je skalpelem z jednorazowymi ostrzami. Zabieg kończy się wmasowaniem preparatu dobranego do stanu skóry pacjenta (tutaj znakomicie sprawdzają się dedykowane pianki do stóp z różną zawartością mocznika. Szybko się wchłaniają, pacjent po zabiegu nie czuje śliskości w butach) i dezynfekcją sprayem przeciwgrzybicznym paznokci i ich okolic. Po zbiegu podolog zaleca odpowiednie preparaty do pielęgnacji domowej i wyznacza termin następnej proponowanej wizyty.