Powszechnie znany zabieg PZP występuje w większości gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp. W gabinetach kosmetycznych mówimy o zabiegu pedicure, często też używane jest określenie pedicure leczniczego lub specjalistycznego. Każda nazwa sprowadza się jednak do określenia zabiegu pielęgnacji stóp, który ma na celu utrzymanie stóp w stanie zdrowia, w dobrej kondycji.

Profilaktyczny zabieg podologiczny składa się z opracowania paznokci oraz podeszw stóp. Nie uwzględniamy w tym zabiegu elementów terapeutycznych (jak terapia wrastających paznokci, odcisków itp.). Jak sama nazwa wskazuje PZP jest zabiegiem profilaktycznym.

Podstawowym narzędziem koniecznym do przeprowadzenia PZP jest dobre wyposażenie gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. W dzisiejszych czasach każdy specjalista musi posiadać frezarkę do obróbki stóp. Szczególnie przy PZP frezarka spełnia bardzo ważną funkcję gdyż opracowanie stóp przy pomocy frezów znacznie skraca czas zabiegu, jednocześnie podnosząc standard efektu końcowego.

Przebieg profilaktycznego zabiegu podologicznego

KROK 1.

Rozmowa z pacjentem i przygotowanie do zabiegu

Pamiętajmy, że niezwykle ważnym elementem każdego zabiegu jest poznanie potrzeb pacjenta i wywiad, podczas którego możemy określić plan postępowania/ terapii podologicznej.

Przed wykonaniem PZP nie ma konieczności moczenia stóp. Po moczeniu stóp obraz może być rozmyty (maceracje skóry), dodatkowo praca frezarką z pochłaniaczem pyłu na rozmiękczonej skórze jest dużo mniej efektywna i może skończyć się popsuciem mikrosilnika. Z pomocą przychodzą nam profesjonalne środki odświeżająco – dezynfekujące. Idealnym rozpoczęciem zabiegu będzie użycie Remmele’s Propolis spray. Ma on w swoim składzie alkohol, który zadziała dezynfekująco, oraz 11 olejków eterycznych, które zminimalizują nawet bardzo nieprzyjemny zapach stóp.

KROK 2.

Skrócenie paznokci

Paznokcie skracamy cęgami czołowymi bądź bocznymi. W większości, ze względu na wygodniejszy kształt, specjaliści wybierają cęgi czołowe. Pamiętajmy o ergonomii pracy, ważne by danego narzędzi używać raz. Dzięki temu zabieg jest uporządkowany i sam czas zabiegu może być dużo krótszy.

KROK 3.

Opracowanie paznokci frezami

W zależności od tego z jak grubą płytką paznokciową mamy do czynienia, wybieramy frezy o określonej gradacji. Pamiętajmy, że zawsze zaczynamy od frezów z grubszą gradacją, stopniowo przechodząc do tych delikatniejszych, aż do polerek.

1. Frez 6854 050 – diament o grubym nasypie. Zeszlifujemy nim zgrubiałą warstwę płytki paznokciowej, czołową stroną wyrównujemy brzeg paznokcia.
2. Frez 893 060 – diament o średnim nasypie, który idealnie sprawdzi się do usunięcia skórek oraz do przeszlifowania płytki.
3. Frez 893 047 – może być używany zamiennie do 893 060, dodatkowo dzięki cienkiemu zakończeniu nada się do usuwania zrogowaceń z wału paznokciowego.
4. Frez 850 016 – idealny szczelinowiec. Dostanie się nawet w najtrudniej dostępne miejsca. Usuniemy wszystkie hiperkeratozy z wałów około paznokciowych.
5. 9626 – polerka do paznokci – do końcowego wygładzenia płytki paznokciowej.

KROK 4

Usunięcie fizjologicznych zrogowaceń z podeszw stóp

Do tego idealnie nadadzą się kapturki ścierne. W pracy kapturkami istnieje ta sama zasada, jak przy pracy frezami. Zaczynamy od grubego nasypu, stopniowo schodząc do delikatniejszych. Grubsze zrogowacenia (wyłączając modzele, które powinny być usuwane skalpelem), opracowujemy kapturkami o gradacji 80, później szlifujemy podeszwy kapturkami o gradacji 150 lub 320.

Alternatywą dla pracy kapturkami ściernymi są frezy ceramiczno – diamentowe HT. Tu również mamy dwie ziarnistości: grubszą HT6880 i średnią HT880.

Zrogowacenia i modzele możemy także usunąć za pomocą skalpela. W tym przypadku doskonałym uzupełnieniem i wsparciem tych działań będzie produkt marki Baehr Podorapid z 20% stężeniem mocznika. Dzięki wysokiej zawartości mocznika, szybko i skutecznie zmiękcza zrogowaciały naskórek. Wskutek jego działania wyraźnie zostaje zaznaczona granica pomiędzy zdrową a nadmiernie narośniętą tkanką. Zgrubiały naskórek nabiera żółtawej barwy, ułatwiając pracę skalpelem i bezpieczne usunięcie modzeli.

KROK 5

Oczyszczenie wałów paznokciowych oraz końcowa obróbka paznokci

Po przeszlifowaniu paznokci frezami pozostają resztki pyłu organicznego, który musi być usunięty by zabieg był kompletny. Do tego używamy sondy dwustronnej. Preparatem, który niesamowicie wspomaga oczyszczanie wałów paznokciowym ze zrogowaceń jest Prontoman spray. Spryskujemy powierzchnie paznokci i czekamy około 2 minut aż wszystkie zrogowacenia zrobią się białe. Prontoman spray to preparat, który wiąże się tylko z martwymi komórkami, sprawia on, że ich usunięcie jest bardzo szybkie i proste. Sondą dwustronną oczyszczamy przestrzenie przy paznokciu, usuwając wszystkie zrogowacenia.

Kolejnym elementem jest ostateczne podcięcie wszystkich skórek, używamy do tego cążek do skórek. Najchętniej wybieranym ostrzem jest rozmiar 4mm.

KROK 6.

Wmasowanie preparatu i odsprzedaż kosmetyków

W zależności od tego z jaką skórą mamy do czynienia, wybieramy odpowiedni preparat. W skład wyposażenia szafki podologicznej muszą wchodzić preparaty zarówno do skóry potliwej (Deobalsam z farnesolem), do skóry suche (np. Pianka owocowa), jak i do skóry bardzo suchej (np. Balsam z propolisem). Użycie odpowiedniego preparatu do wykończenia zabiegu i opowiedzenie o jego działaniu pacjentowi jest idealnym punktem wyjścia do zalecenia zakupu preparatu do użytku domowego. Pacjent, który zostanie przekonany przez specjalistę o konieczności stosowania kosmetyku w domu, chętnie zakupi polecany produkt. Jeżeli preparat jest odpowiednio dobrany do typu skóry, przy regularnym stosowaniu pacjent będzie zadowolony z efektów, tym samym wizerunek specjalisty wzmacnia się.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu paznokci po zabiegu PZP. Koniecznie użyjmy na koniec preparatu dezynfekującego (np. Podo-forte z olejkiem z drzewa herbacianego).