Dobrze funkcjonujący gabinet podologiczny powinien spełniać wiele warunków. Jednym z nich, podstawowym, jest zachowanie środków bezpieczeństwa i czystości, używając m.in. zdezynfekowanych i sterylnych narzędzi. Aby cały ten proces przebiegał prawidłowo, a narzędzia wyjęte z autoklawu były wyjałowione i mogły być przechowywane przez dłuższy czas w szafkach, należy je prawidłowo zapakować do specjalnych pakietów. 

W zależności od wielkości gabinetu, liczby osób, które pracują, liczby przyjmowanych pacjentów bądź też czasu, jakim dysponujemy w pracy, są do wyboru rękawy do samodzielnego cięcia i zgrzewania lub gotowe pakiety, zwane torebkami do sterylizacji.

Rękawy do sterylizacji

W przypadku rękawów do sterylizacji mamy możliwość wyboru szerokość: 5 lub 10 cm rękawa, w zależności od wielkości i szerokości narzędzia. Jeżeli chodzi o rękawy do cięcia, to można je kupić w dużych rolkach (200 m) i samodzielnie dopasować długość rękawa według potrzeb. Zazwyczaj dobiera się takie długości: średnio ok. 18 cm na cęgi i cążki, ok. 12cm na frezy i ok. 20 cm na sondy.

Przy tego typu rękawach należy liczyć się z zakupem zgrzewarki, dzięki której odpowiednio i sprawnie zgrzewa się pakiet z dwóch stron. Co ważne, rękaw musi być zgrzany tak, aby w sklejonym pasku nie było pęcherzyków powietrza, gdyż w czasie procesu sterylizacji taki pakiet może się rozszczelnić, czego efektem są niesterylne narzędzia.

Aby nie tracić czasu na cięcie i zgrzewanie rękawów pomiędzy kolejnymi wizytami pacjentów, dobrze jest poświęcić chwilę na tę czynność wcześniej i przygotować odpowiednią długość rękawów. Należy też pamiętać, że zgodnie z przyjętymi normami, po zapakowaniu przyrządów, w pakiecie powinno zostać ok. 2 cm wolnej przestrzeni, aby cały proces sterylizacji, w tym działanie wysokiej temperatury i próżni, przebiegł prawidłowo, a pakiet nie uległ zniszczeniu.

Rękawy do cięcia lepiej sprawdzają się w gabinetach z większą liczbą stanowisk do pracy, w momencie, kiedy jest do dyspozycji duży autoklaw, mieszczący np. 5 tacek z narzędziami. Z rolki otrzymamy średnio 1000 sztuk małych pakietów (koszt szerokiej rolki to 56 zł, a wąskiej 33 zł).

Torebki do sterylizacji

Nieocenionym plusem gotowych pakietów/ torebek do sterylizacji jest fakt, że są one produktem gotowym, już pociętym i prawidłowo zgrzanym z jednej strony. Dzięki temu nie tracimy czasu na samodzielne zgrzewanie i cięcie rękawów. Należy tylko włożyć narzędzie, skleić rękaw i pakiet jest gotowy do sterylizacji. W efekcie samo pakowanie przebiega więc znacznie szybciej niż w przypadku wykorzystania rękawów do sterylizacji.

Pewnym ograniczeniem torebek są ich długości, które nie zawsze możemy dobrać idealnie do długości sterylizowanych narzędzi. Przykładowo szeroki rękaw ma 26 cm długości, a wąski 12 cm – w sytuacji, gdy sterylizujemy np. sondę o długości załóżmy 20 cm – musimy wykorzystać większą torebkę, co też wiąże się ze stratą miejsca.

Torebki do sterylizacji dobrze sprawdzają się w gabinetach z mniejszą liczbą stanowisk i mniejszą liczbą pacjentów, gdyż wówczas jest możliwość zapakowania kompletu narzędzi potrzebnych do zabiegu do jednej torebki. Jest to również opłacalne w momencie, kiedy jest do dyspozycji mniejszy autoklaw, mieszczący np. 2 tacki narzędzi bądź też przy mniejszej liczbie narzędzi. W opakowaniu większych torebek (90 x 230 cm) jest 200 sztuk (22 zł), natomiast mniejszych torebek do frezów (57 x 100 cm) jest 100 sztuk (8 zł), istnieje również możliwość zakupy 200 sztuk mniejszych torebek (14 zł).