OPIS PRZYPADKU

Kobieta, lat 66, przyszła do gabinetu z powodu bolącego miejsca na małym palcu. Z początku myślała, że to kwestia za długiego paznokcia i to on wywołuje ból. Jak się później okazało na 5 palcu, prawej stopy stworzył się odcisk.

WYWIAD

Koślawość w stawie skokowym, płaskostopie poprzeczne, ruchomość w stawach ograniczona, skóra sucha, pacjentka w przeszłości chodziła w butach na wysokim obcasie o dość wąskich czubkach. Z rozmowy wynikało, że nie jest w stanie sama odpowiednio pielęgnować stóp, dlatego nie miała pojęcia o tym, że na palcu zaczął się tworzyć odcisk i że to on jest źródłem bólu.

PLAN TERAPII

Usunięcie odcisku w ciągu paru wizyt. Zalecono również zakup separatora silikonowego w celu zminimalizowania ucisku i tarcia w miejscu tworzenia się odcisku. Ze względu na dość cienką i suchą skórę oraz tego, że pacjentka nie lubi tłustych preparatów, polecona została pianka z 15% mocznikiem, do codziennego stosowania. Oprócz tego zalecono wykonywanie raz na 6/8 tygodni podstawowego zabiegu podologicznego w celu systematycznego usuwania zrogowaciałego naskórka.

Zabieg usuwania odcisku rozpoczęto od zdezynfekowania skóry balsamem propolisowym w spray`u. Następnie zmiękczono naskórek podorapidem, zawierającym 20% mocznik. Ponieważ odcisk nie był rozległy, a wokół nie było dużo zrogowaceń, zaczęto usuwane zmiany dłutkiem nr 1. Już na pierwszej wizycie została wydłutowana znaczna część odcisku. Zalecono silikonowy separator międzypalcowy.

Na następnej wizycie okazało się, że odcisk nie przysparza już dolegliwości bólowych i był znacznie mniejszy. Powtórzono czynności z pierwszej wizyty. Rdzeń odcisku udało się usunąć prawie w całości.

Na następnej wizycie, po usunięciu zrogowaceń okazało się, że odcisk został całkowicie usunięty.

Na ostatniej wizycie było widoczne, że skóra zdążyła się całkowicie zregenerować. Przeprowadzono także zabieg obcięcia i oszlifowania paznokci.

Przez cały czas trwania terapii pacjentka nosiła separator sylikonowy, który ograniczał stykanie się palców ze sobą i tym samym zapobiegał nadmiernemu uciskowi oraz tarciu.

ZALECENIA

Regularne zabiegi podologiczne, noszenie separatora sylikonowego, odpowiednie nawilżanie stóp.

Terapia i opis: Paulina Cichacka, podolog.