W obecnej sytuacji epidemiologicznej bardzo często poruszana jest kwestia mycia i dezynfekcji rąk. Nie możemy z tym polemizować - czynności te są jednym z najważniejszych elementów profilaktyki zakażeń. Czy na pewno jednak wiemy, jak prawidłowo zadbać o prawidłową higienę rąk? Współorganizowana przez sklep podologiczny Kerpro akcja SOS - Skuteczna Ochrona Skóry ma na celu propagowanie wiedzy na ten temat, by jeszcze lepiej zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Skóra to niezwykle ważna bariera przed chorobotwórczymi drobnoustrojami

Najczęściej skórę postrzegamy głównie w kategorii estetycznej, zapominając, że jest ona pierwszą i jedną z najważniejszych linii obrony organizmu przed drobnoustrojami. Całkowita powierzchnia skóry może wynosić nawet 2 m2. Zadbanie dobrą jej kondycję jest więc niezwykle istotne, bo od jej prawidłowego funkcjonowania zależy bezpieczeństwo całego organizmu.


Na wszelkiego rodzaju uszkodzenia narażona jest szczególnie skóra dłoni. Jest to jedno z nielicznych miejsc na skórze, w którym nie występują gruczoły łojowe. Wydzielina tych gruczołów, czyli łój, tworzy barierę hydrolipidową, która osłania niewidoczną warstwą powierzchnię skóry, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra dłoni, pozbawiona tej ważnej bariery, jest o wiele bardziej wrażliwa na negatywny wpływ detergentów czy czynników atmosferycznych.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak prozaiczne czynności dnia codziennego wpływają na skórę rąk. Zwykłe porządki domowe czy zmywanie naczyń mogą poważnie pogorszyć jej stan. Nadmierne wysuszenie rąk, mikrourazy i pęknięcia skóry są też konsekwencją częstego mycia i dezynfekcji dłoni, co paradoksalnie może zwiększyć ryzyko zakażenia się chorobami. Jeśli więc myślimy o skutecznej ochronie skóry, warto przede wszystkim pamiętać o jej ogólnej kondycji.

Ręce są niezwykle częstą drogą przenoszenia chorób

Nie jest przesadą stwierdzenie, że dłonie są środkiem transportu dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Wystarczy przejazd komunikacją miejską bądź wizyta w toalecie publicznej, by powierzchnia skóry pokryła się niezliczoną ilością patogenów. To właśnie na rękach przenosimy dużą część chorób, które zazwyczaj kojarzone są z inną drogą zakażenia - na przykład kropelkową. Poprzez dłonie możemy zakazić się między innymi:

 

 • bakteriami - najczęściej są to drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój biegunek, takie jak pałeczki: Salmonella i Shigella czy chorobotwórcze szczepy Staphylococcus aureus i Escherichia coli;
 • wirusami - zaliczyć tu można między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu A (nazywane też chorobą brudnych rąk!), rotawirusy, norowirusy, wirusy grypy czy obecnie rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2;
 • grzybami - głównie są to dermatofity wywołujące grzybice skóry rąk i paznokci;
 • pasożytami - poprzez brudne ręce można zarazić się tasiemcem, owsikami, lamblią czy glistą ludzką.

Częste mycie rąk jest podstawą zachowania odpowiedniej higieny

Czy wiesz, że prawidłowe mycie rąk jest w stanie zmniejszyć ilość bakterii na rękach nawet o 90%? Epidemiolodzy zgodnie twierdzą, że za większością zakażeń i zatruć stoi właśnie brak zachowania odpowiedniej higieny rąk. Warto więc pamiętać o częstym myciu rąk nie tylko w okresie epidemii koronawirusa, lecz uczynić z tej czynności zdrowy nawyk. W ramach akcji SOS pragniemy przypomnieć o okolicznościach i prawidłowej technice mycia rąk.

Kiedy powinniśmy myć ręce?

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób powinniśmy myć ręce:

 • przed, w trakcie oraz po przygotowaniu posiłku;
 • przed przystąpieniem do jedzenia;
 • po powrocie do domu z pracy, ze sklepu czy podróży komunikacją publiczną;
 • przed i po opiece nad osobą, która ma wymioty lub biegunkę;
 • przed i po pielęgnacji skaleczenia lub rany;
 • po skorzystaniu z toalety;
 • po wydmuchaniu nosa, kaszlu bądź kichaniu;
 • po zmianie pieluchy lub pomocy dziecku w korzystaniu z toalety;
 • po kontakcie ze zwierzętami, karmą dla zwierząt oraz odpadami zwierzęcymi;
 • po dotknięciu śmieci.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny rąk na co dzień, ponieważ jest to jeden z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim.

Jak prawidłowo myć ręce?

Mycie rąk wydaje się tak naturalną czynnością, że niewiele osób zastanawia się nad poprawnością jej wykonywania. Badania statystyczne pokazują jednak, że duża część społeczeństwa stosuje nieprawidłową technikę mycia rąk, przez co często pomija się takie okolice jak: kciuk, zakończenia palców, paznokcie czy stronę grzbietową dłoni.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca higieniczne mycie rąk przy pomocy mydła i wody, używając tzw. techniki Ayliffe’a. Cała procedura powinna trwać nie krócej niż 30 sekund, a aplikowane mydło powinno pokryć całą powierzchnię skóry. Prawidłowa technika mycia rąk zakłada pięciokrotne powtórzenie w czasie 5 sekund każdego z następujących kroków:

 • Pocieranie wewnętrznych części dłoni.
 • Pocieranie grzbietowej części lewej dłoni wnętrzem dłoni prawej, z późniejszą zmianą rąk.
 • Pocieranie wewnętrznych części dłoni z przeplecionymi palcami.
 • Pocieranie grzbietu palców dłoni o wewnętrzną część drugiej dłoni, z późniejszą zmianą rąk.
 • Obrotowe pocieranie kciuka zaciśniętego w drugiej dłoni, z późniejszą zmianą rąk.
 • Obrotowe pocieranie wewnętrznej części dłoni zaciśniętymi palcami drugiej dłoni, z późniejszą zmianą rąk.

Po wykonaniu powyższych kroków należy dokładnie opłukać ręce wodą, a następnie osuszyć je jednorazowym ręcznikiem. Koniecznie pamiętaj też, by w miejscach publicznych unikać dotykania umytymi dłońmi kranów czy klamek!

Pamiętaj o dezynfekcji rąk!

Dezynfekcja rąk to podstawa podczas pracy w gabinecie podologicznym, jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej polecana jest także w życiu codziennym, zwłaszcza przy ograniczonym dostępie do wody i mydła. Do dezynfekcji rąk najczęściej używa się preparatów na bazie alkoholu, ponieważ wykazuje on szerokie spektrum przeciwdrobnoustrojowe, a ponadto jest bezpieczny dla zdrowia. Warto jednak przypomnieć, że preparat do dezynfekcji rąk powinien zawierać w składzie nie mniej niż 70% alkoholu.

Ręce przed dezynfekcją powinny być suche, a najlepiej wcześniej umyte. Samo wcieranie środka dezynfekującego powinno trwać co najmniej 30 sekund. Ważne, by pozostawić preparat do samoistnego wyschnięcia - wytarcie go w ręcznik jest wielkim błędem i nie gwarantuje pełnej skuteczności tego procesu.

Mydło i środki dezynfekcyjne wpływają negatywnie na stan skóry rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to dwie proste czynności, które jednak znacznie przyczyniają się do redukcji rozprzestrzeniania się chorób. Należy jednak podkreślić, że preparaty, które skutecznie zabijają drobnoustroje obecne na powierzchni naszej skóry, jednocześnie wywierają na nią samą niekorzystny wpływ. Mydło i środki do dezynfekcji skóry osłabiają naturalną funkcję naskórka, przyczyniając się do znacznego wysuszenia dłoni.

Odwodniona skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia. Suchy i szorstki naskórek może nawet samoistnie pękać, stwarzając dodatkowe wrota dla niebezpiecznych patogenów. W ramach akcji SOS - Skuteczna Ochrona Skóry pragniemy podkreślić, jak bardzo istotna jest w obecnej sytuacji intensywna pielęgnacja skóry rąk.

Prawidłowa pielęgnacja jest ważnym elementem skutecznej ochrony skóry

Dbając o higienę rąk, powinniśmy też zadbać o stan skóry, używając w tym celu odpowiednio dobranych preparatów. W sklepie podologicznym Kerpro znajdziesz zestawy SOS, stworzone przez nas we współpracy z specjalistami. Dobrej jakości preparaty pozwolą Ci nie tylko skutecznie zdezynfekować ręce, ale także zadbają o prawidłowe nawilżenie naskórka i jego regenerację. Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych po każdym myciu i dezynfekcji rąk, umożliwi skórze prawidłowe pełnienie funkcji ochronnych i zwiększa Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że świadome podejście do kwestii higieny i pielęgnacji rąk znacznie redukuje ryzyko zakażenia.