Co to są halluksy?

Halluksy, czyli tzw. koślawy paluch to pewien rodzaj deformacji. Ze względu na nieprawidłowy układ palca, halluksowi towarzyszą dolegliwości bólowe. Mogą się pojawiać zarówno w trakcie chodzenia, jak i ...

Halluksy, czyli tzw. koślawy paluch to pewien rodzaj deformacji. Ze względu na nieprawidłowy układ palca, halluksowi towarzyszą dolegliwości bólowe. Mogą się pojawiać zarówno w trakcie chodzenia, jak i samego zakładania obuwia. Halluksy są nie tylko defektem kosmetycznym, ale wpływają również na zdrowie i samopoczucie.

Co to są halluksy? Jakie są ich najczęstsze przyczyny? W jaki sposób można je leczyć?

Co to są halluksy? Jak je rozpoznać? 

Halluksem określa się deformację pierwszego stawu śródstopno-palcowego o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Pierwszy palec, czyli największy i najsilniejszy palec u stóp, wykrzywia się kierunku pozostałych. W bardziej zaawansowanym stadium może nawet nachodzić na inne palce.

Jednocześnie kość stawu kieruje się w kierunku zewnętrznej krawędzi stopy. To prowadzi do bardzo charakterystycznego ułożenia palca, dzięki czemu halluksy można bardzo łatwo rozpoznać.

Dodatkowo halluksom towarzyszy ból, pojawiający się zwłaszcza podczas chodzenia i zakładania obuwia.

Ze względu na deformację pojawiać się mogą również:

  • otarcia na stopie oraz odciski i modzele (zniekształcenie powoduje nierównomierny rozkład nacisku, co sprzyja tworzeniu się nagniotków);
  • trudności podczas poruszania się (np. utykanie).

Może wystąpić również zaczerwienienie lub obrzęk wokół palca.

Halluksy – jakie są przyczyny ich powstawania?

Halluksy mają bardzo różnorodne przyczyny. Wynika to głównie z faktu, iż schorzenie może mieć postać nabytą i wrodzoną. Bardzo często obecność koślawego palucha podyktowana jest czynnikami genetycznymi i skłonnością do rodzinnego dziedziczenia deformacji. Pomimo tego, istnieje również wiele czynników prowadzących do nabycia schorzenia.

  1. Jednym z najbardziej powszechnych jest źle dopasowane obuwie – zbyt małe lub za ciasne. Powoduje ono trwały nacisk na palce i może wręcz wywoływać efekt ich „zgniatania”, przez co nawzajem na siebie nachodzą.
    Dlatego też odpowiednio dobrane obuwie jest kluczowe w profilaktyce przeciw halluksom. Większe ryzyko deformacji pojawia się także u kobiet noszących buty na obcasie (zwłaszcza, gdy spędza się w nich kilka godzin) oraz zakończonych czubem w szpic.
  • Halluksy są przypadłością bardzo typową dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Podłożem tego zjawiska jest przeciążenie stóp i nadmierny nacisk wywoływany na nie. Stopy, jako element amortyzujący, skupiają na sobie ciężar całego ciała. Kiedy jest on zbyt duży, ulegają przeciążeniu, co prowadzi do różnych deformacji lub nagniotków.
  • Halluksy powstają również w konsekwencji innych schorzeń stóp np. płaskostopia, zwłaszcza poprzecznego. Wywołuje on zmiany w rozkładzie nacisku na stopy, co sprawia, że pierwszy staw, odpowiedzialny za deformacja palucha, ulega znacznemu rozluźnieniu, co prowadzi do specyficznego układu palca.

Halluksy można zaobserwować również u osób z wadami postawy ciała, co wynika przede wszystkim z nierównomiernego nacisku. Inną, częstą przyczyną jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz nieodpowiedni tryb życia –  siedzący, pozbawiony aktywności fizycznej.


Produkty polecane w artykule


Halluksy a stopa reumatoidalna


Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo powszechna choroba wiążąca się ze stanem zapalny w obrębie mazi stawowej. Z czasem ognisko rozprzestrzenia się na inne elementy aparatu stawowego, co prowadzi do jego znacznego pogorszenia.

Przede wszystkim dochodzi do rozluźnienia połączeń stawowych, w związku z czym w przebiegu choroby poza dolegliwościami bólowymi obserwuje się także różne zniekształcenia i deformacje stawów. RZS bardzo często rozwija się w obrębie stawów stóp, a jednym z poważniejszych powikłań choroby jest tzw. stopa reumatoidalna.

Stopa reumatoidalna to zespół objawów pojawiających się w przebiegu RZS. Wiąże się z silnym bólem i obrzękiem stóp oraz licznymi deformacji. Jednymi z częstszych są właśnie halluksy.

Co istotne, koślawy paluch powstaje w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i jednocześnie może zaostrzać przebieg choroby, nasilając kolejne deformacje. Najbardziej bolesną sytuacją jest moment, w którym paluch nachodzi na pozostałe palce.

Stopa reumatoidalna powinna być skonsultowana przede wszystkim z reumatologiem i w drugiej kolejności – ortopedą, fizjoterapeutą lub podologiem.

Halluksy – jak można sobie z nimi poradzić? Leczenie

W leczeniu halluksów dostępnych jest wiele metod. Wybór odpowiedniej zależy zarówno od własnych preferencji, potrzeb i podłoża, jak i stopnia zaawansowania schorzenia.

Aparat ortopedyczny

Zadaniem aparatu ortopedycznego jest utrzymanie palucha w odpowiednim ustawieniu. Dzięki temu sprawdza się on zarówno przy początkowych zmianach deformacyjnych, jak i np. po zabiegu korygującym, w celu rehabilitacji i ustabilizowania palca.

Separatory, opaski, ochraniacze

Są to niewielkie sprzęty ortopedyczne, które pozwalają na oddzielenie palucha od pozostałych palców. Tym samym chronią go przede wszystkim przed nachodzeniem na pozostałe palce oraz zapobiegają jego otarciom i występowaniu nagniotków.

Dzięki temu separatory, opaski czy ochraniacze przynoszą również ulgę w dolegliwościach bólowych (paluch nie ociera się ani o obuwie, ani o pozostałe palce).

Fizjoterapia

Leczenie fizjoterapeuytuczne obejmuje kilka aspektów. Przede wszystkim przeprowadza się rehabilitację palucha, polegającą na jego odpowiedniej mobilizacji. Ma to na celu ograniczenie dalszego rozwoju choroby oraz zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych.

Do leczenia fizjoterapeutyucznego zaliczają się również zabiegi łagodzące ból i zmniejszające stan zapalny, m.in.:

  • terapię ultradźwiękami, tzw. fala uderzeniowa – w jej przebiegu wykorzystuje się promień energii, pobudzający syntezę nowych komórek, zwiększający ukrwienie i pobudzający produkcję kolagenu – jednego z podstawowych budulców stawów;
  • krioterapię – jest to tzw. „leczenie zimnem”. Polega ono na zastosowaniu odpowiednich elementów chłodzących oraz masażu kostkami lodu. Dzięki temu pobudzone zostają naczynia krwionośne w głębokich warstwach skóry. Krioterapia poprawia ukrwienie i zmniejsza obrzęk oraz ból, towarzyszący halluksom;
  • terapię masażem wirowym – przeprowadzana jest w specjalnej wanience, w której umieszcza się stopy. Zamontowany w niej napęd powoduje ruchy wirowe wody, co z kolei silnie oddziałuje na powierzchnię stóp, powodując m.in. znaczne zwiększenie przepływu krwi i pobudzenie krążenia;
  • taping – jest to tzw. plastrowanie. Metoda ta polega na oklejeniu stopy specjalnymi, medycznymi taśmami pomagającymi utrzymać palec w odpowiednim ustawieniu, jednocześnie poprawiając krążenie krwi i łagodząc ból.

W przypadku halluksów można skorzystać również z ich chirurgicznego usunięcia.

Halluksy – jak je usunąć?

Halluksy o uporczywych dolegliwościach bólowych bądź znacznych deformacjach można usunąć za pomocą zabiegów chirurgicznych.

Chirurgiczne usuwanie mniejszych deformacji zwykle obejmuje ich korektę. Z kolei w przypadku znacznego zniekształcenia zabieg jest nieco bardziej skomplikowany i wykonuje się go w oparciu o jedną z poniższych technik operacyjnych:

  • osteotomia – zabieg wykonywany tą metodą polega na przecięciu kości i jej odpowiednim ustawieniu;
  • artroplastyka – technika ta wiąże się z przebudową lub wyrównaniem powierzchni stawowej;
  • artrodeza – polega na całkowitym usztywnieniu stawu.

Artrodeza to technika, z której korzysta się w operacji bardzo zaawansowanych halluksów. Ich łagodniejsze postacie operuje się techniką osteotomii lub artroplastyki.

Po chirurgicznym usunięciu halluksów należy odpowiednio zadbać o stopę i stosować się do zaleceń medycznych. Zwykle okres całkowitej rekonwalescencji trwa do dwóch miesięcy.

W tym czasie należy szczególnie dbać o odciążenie stopy, nosząc np. wkładki ortopedyczne. Należy także dbać o właściwą higienę rany pozabiegowej, aby uniknąć infekcji lub maceracji.

Odpowiednią profilaktykę warto prowadzić również na co dzień. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia halluksów. Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim wygodne obuwie oraz unikanie wszelkich sytuacji, prowadzących do nadmiernego przeciążenia stopy.

Twój koszyk1
Podohelp pierścionek żelowy na haluksa z nastawiaczem rozmiar S10,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Kwota
10,00 
Wróć do zakupów
X