Jak powinno wyglądać najwygodniejsze stanowisko do pracy podologa?

Zdecydowana większość osób spędza w pracy co najmniej kilka godzin dziennie i nawet kilkadziesiąt godzin w ciągu całego tygodnia. Bardzo ważne jest więc, aby zapewnić sobie odpowiednie i wygodne miejsce wykonywania...

Zdecydowana większość osób spędza w pracy co najmniej kilka godzin dziennie i nawet kilkadziesiąt godzin w ciągu całego tygodnia. Bardzo ważne jest więc, aby zapewnić sobie odpowiednie i wygodne miejsce wykonywania czynności zawodowych, które sprawi, że będziemy pracować efektywnie, z przyjemnością i bez zbędnego czy nadmiernego obciążania organizmu. Wygoda i ergonomia stanowiska pracy jest szczególnie istotna w przypadku podologa. Podczas wykonywania zabiegów podologicznych specjalista jest bowiem zmuszony do częstej zmiany oraz przyjmowania pozycji, które nie zawsze na pierwszy rzut oka kojarzą się z pełną wygodą. Można jednak temu zaradzić, kierując się podstawowymi zasadami ergonomii i bezpieczeństwa pracy, jak również wyposażając odpowiednio swoje stanowisko.

Dlaczego ergonomia pracy jest tak ważna?

Niektórzy być może zastanawiają się, dlaczego tak ogromną wagę przykłada się obecnie do ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Jej istotność mogą podawać w wątpliwość szczególnie osoby młode, które stoją dopiero na początku swojej zawodowej ścieżki i nie odczuwają jeszcze niekomfortowych skutków lat nieergonomicznej pracy. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy, należyte jego wyposażenie oraz właściwe dopasowanie do wykonywanych czynności, czy też potrzeb pracownika to gwarancja zarówno znacznie wyższej satysfakcji z wykonywanej pracy, jak i możliwości utrzymania organizmu w lepszej kondycji. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o wygodę i ergonomię pracy już od pierwszych dni swojej kariery zawodowej.

Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy podologa

Na ergonomię pracy ogromny wpływ ma także poziom oraz jakość wyposażenia miejsca wykonywania czynności zawodowych. Specjalista podolog, któremu zależy na prawidłowym i profesjonalnym wykonywaniu zabiegów, powinien zwrócić uwagę także na siebie, swoje bezpieczeństwo, komfort i wygodę pracy. Konieczne jest więc wyposażenie swojego stanowiska pracy w odpowiednie sprzęty, jak również większe i drobne akcesoria. Do podstawowych sprzętów, które powinny znaleźć się na liście wyposażenia stanowiska pracy podologa należą:

  • Specjalistyczny fotel podologiczny, elektryczny. Fotel powinien być produktem certyfikowanym, wykonanym z wysokiej klasy materiałów i komponentów, wyposażonym w możliwość wygodnej regulacji. Produkt powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska, stopnia nachylenia oparcia, jak również być wyposażony w funkcję tak zwanej „kołyski” oraz ruchome, osobne podnóżki. Jego minimalna nośność powinna wynosić 120 kilogramów.
  • Profesjonalna frezarka podologiczna, wraz z zestawem frezów o różnym zastosowaniu. W miejscu pracy podologa powinna znaleźć się  frezarka do pracy na sucho, wyposażona w specjalny pochłaniacz.
  • Krzesełko podologiczne, obrotowy taboret, wyposażony w możliwość regulacji wysokości siedziska. Przy jednym stanowisku pracy powinny znaleźć się dwa taborety – jeden dla specjalisty, drugi dla pacjenta, umożliwiający wygodne przeprowadzenie wywiadu przed zabiegiem lub końcową konsultację po zabiegu.
  • Praktyczna szafka, wyposażona w pojemne szuflady oraz kółka, gwarantujące jej mobilność. Szafka powinna być wyposażona w blokadę kół, jak również w bezpieczne miejsce do ułożenia oraz trwałego przymocowania lampy z lupą, czy frezarki.
  • Lampa z lupą powiększającą, przykręcana do szafy lub stolika, bądź umieszczona na specjalnym statywie.

Ponadto, na stanowisku pracy podologa powinny znaleźć się także niezbędne narzędzia. Elementy te powinny być zawsze w zasięgu ręki specjalisty, a jednocześnie odpowiednio zabezpieczone. Do najważniejszych narzędzi podologicznych należą: cęgi – boczne oraz proste – skalpel, dłuto, sonda podologiczna, nożyczki oraz zestaw frezów. Na wyposażeniu powinny znaleźć się także zestawy gotowych odciążeń i opatrunków lub materiały niezbędne do ich wykonania, a także szeroki wybór profesjonalnych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych.

Odpowiednie, ergonomiczne i praktyczne wyposażenie stanowiska powinny ponadto dopełniać:

  • środki do dezynfekcji, zarówno dla podologa, jak i pacjenta, a także przeznaczone do dezynfekowania i sterylizowania narzędzi,
  • ręczniki papierowe,
  • maseczki ochronne,
  • jednorazowe rękawiczki ochronne,
  • odzież robocza,
  • okulary oraz przyłbica,
  • czepek,
  • maska przeciwpyłowa.

Takie wyposażenie stanowiska pracy specjalisty gwarantuje mu możliwość sprawnego i bezpiecznego, jak również efektywnego wykonywania czynności zawodowych.


Produkty polecane w artykule


Ergonomiczne pozycje pracy podologa

Każdy podolog, któremu zależy na własnym zdrowiu, powinien zapoznać się z podstawowymi poradami dotyczącymi pozycji wykonywania poszczególnych czynności oraz zabiegów podologicznych. Inaczej warto ustawić się w przypadku obcinania paznokci u stóp, inaczej przy wykonywaniu zabiegów na podeszwach stóp pacjenta.

Tak przypadku obcinania, jak i docinania paznokci u stóp, należy pamiętać o unikaniu tak zwanej pozycji czołowej. Przy tej czynności nie powinno się pochylać do przodu, gdyż może to spowodować nadwyrężenie kręgosłupa szyjnego oraz mięśni znajdujących się przy kręgosłupie. Znacznie korzystniejszym i bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest obcinanie paznokci w pozycji bocznej, bądź tylno-bocznej, w której to przyjęta postawa jest zdecydowanie zdrowsza dla podologa; co więcej, zapewnia ona także lepszy widok na stopy pacjenta. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednim ustawieniu fotela i dopasowaniu go do przyjętej pozycji. Istotne jest także dopilnowanie, aby w odpowiedniej pozycji ułożył się również pacjent. W przypadku pozycji siedzącej, nogi pacjenta powinny być ugięte w kolanach, tak, aby jego uda całkowicie opierały się na siedzeniu. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której mięśnie nóg pacjenta są zbyt naciągnięte – w takim wypadku naturalnie będzie on dążył do zmiany pozycji, co może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy zabiegu.

W przypadku obcinania paznokci u stóp ważne jest również odpowiednie dopasowanie rozmiaru cęgów podologicznych. Aby nie powodować niekomfortowego i mogącego wywołać późniejsze urazy obciążenia mięśni dłoni, konieczne jest właściwe dobranie gabarytów cęgów do grubości paznokci pacjenta. Ważny jest także rozmiar oraz kształt samych uchwytów, które powinny w sposób komfortowy leżeć w dłoni specjalisty. Do optymalnych należą cęgi w rozmiarze 11,5 oraz 13 cm. Wysokiej klasy cęgi powinny być odpowiednio ostre i mocne, ale także elastyczne.

Jak natomiast należy przygotować się i wykonywać zabiegi na podeszwach stóp pacjenta? W przypadku posługiwania się specjalnym dłutem podologicznym bądź skalpelem należy pamiętać aby nie przekraczać kąta 90 stopni. Do wykonywania komfortowej i ergonomicznej dla podologa oraz pacjenta obróbki pięt oraz spodów stóp konieczne jest posiadanie specjalnego krzesła lub fotela z funkcją tak zwanej „kołyski”. Warto pamiętać tu również o istotnej zasadzie, mówiącej o tym, aby kąt nachylenia podeszwy stopy lub stóp pozostawał równoległy do kąta nachylenia oparcia krzesła.

Umiejętność organizacji ergonomicznego stanowiska pracy jest szczególnie potrzebna podologom prowadzącym działalność mobilną. Specjaliści ci muszą nierzadko ustawiać swój sprzęt oraz wykonywać zabiegi w miejscach nie do końca do tego przeznaczonych. Bardzo ważne jest więc wtedy w pełni świadome i poprawne ustawienie wszystkich elementów swojego stanowiska pracy oraz pamiętanie o zachowaniu prawidłowych pozycji ciała. O ergonomii nie należy zapominać również w przypadku pacjentów nietypowych, takich jak dzieci, osoby bardzo wysokie lub otyłe. W takich sytuacjach warto odpowiednio wcześniej przygotować się do przyjęcia pacjenta i dopasować stanowisko zarówno do jego, jak i naszych potrzeb, tak aby obydwie strony mogły podczas zabiegu czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Twój koszyk1
Baehr statyw do lamp biały755,00  Za ten produkt otrzymasz 200 punktów
-
+
Kwota
755,00 
Wróć do zakupów
X