Zrób zakupy za min. 900 zł, a otrzymasz Podopharm odświeżająca sól do kąpieli z ekstraktem z goji 600 g GRATIS! Akcja trwa do wyczerpania zapasów
Hurtownia podologiczna online Kerpro
Moje konto
Zrób zakupy za min. 900 zł, a otrzymasz Podopharm odświeżająca sól do kąpieli z ekstraktem z goji 600 g GRATIS! Akcja trwa do wyczerpania zapasów

Jak pracować dłutkiem?

Dłutko podologiczne to narzędzie często wykorzystywane w gabinecie podologicznym. Pozwala na opracowanie nawet bardzo trudnej skóry i usunięcie nagniotków. To, co jest niewątpliwą zaletą pracy z dłutkiem podologicznym, to krótszy czas opracowywania i większa precyzja.

Dłutko podologiczne to narzędzie często wykorzystywane w gabinecie podologicznym. Pozwala na opracowanie nawet bardzo trudnej skóry i usunięcie nagniotków. To, co jest niewątpliwą zaletą pracy z dłutkiem podologicznym, to krótszy czas opracowywania i większa precyzja.

Do czego służy dłutko podologiczne? Jak wybrać odpowiednie? Jak pracować dłutkiem?

Czym jest dłutko podologiczne?

Dłutko podologiczne to płaskie narzędzie zakończone specjalną końcówką pozwalającą na usuwanie zrogowaciałego naskórka czy wycinanie jego fragmentów. Narzędzie to często jest stosowane zamiennie ze skalpelem.

Jednak dzięki swoim ostrzom dłutko podologiczne przyspiesza tempo pracy i pozwala na skrócenie czasu, potrzebnego do opracowania skóry. Praca z nim staje się więc efektywniejsza i skuteczniejsza.

Do czego służy dłutko podologiczne? Do czego się je wykorzystuje?

Dłutko podologiczne stosuje się przede wszystkim do usuwania odcisków i modzeli. Jest to najczęstszy rodzaj nagniotków, powstających pod wpływem długotrwałego i nadmiernego nacisku.

Powoduje on zwiększenie rogowacenia się naskórka, co skutkuje obecnością nagniotków. Tendencji do rogowacenia sprzyja również fakt, iż skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych. Z tego też powodu szybko dochodzi do jej przesuszania, co także jest jedną z przyczyn nadmiernego rogowacenia naskórka.

Odciski i modzele powstają również pod wpływem:

  • deformacji stóp i wad postawy,
  • nadwagi/ otyłości,
  • chorób ogólnoustrojowych, zwłaszcza cukrzycy, zaburzeń krążenia oraz reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • regularnej aktywności fizycznej (np. bieganie powoduje zwiększony ucisk na stopy oraz dodatkowo dochodzi do jej obciążenia w wyniku gwałtownej styczności z podłożem);
  • noszenia źle dopasowanego obuwia – zbyt ciasnego lub z cienką podeszwą.

Nagniotki z reguły nie są bolesne (choć zaawansowane odciski wbijają się w głębsze warstwy naskórka i mogą powodować ból), jednak sprawiają dyskomfort na co dzień i powodują nieestetyczny efekt. Dłutko podologiczne pozwala na ich sprawne oraz skuteczne usunięcie.

Dłutko podologiczne wykorzystuje się również do opracowania zgrubiałej i mocno zrogowaciałej podeszwy stóp, w przebiegu tzw. hiperkeratozy.

Do zjawiska tego często dochodzi pod wpływem chorób skóry, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry (AZS) czy łuszczycy. Sprzyjać jej może również cukrzyca. Dłutko podologiczne sprawdzi się również przy tradycyjnym usuwaniu martwego naskórka oraz przy pękających piętach.

Jak wybrać dłutko podologiczne?

Przy wyborze dłutek podologicznych należy zwrócić uwagę na kilka cech.

Tworzywo

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie narzędzi podologicznych, jest tworzywo, z którego zostało ono wykonane. Dłutko najlepiej, aby było wykonane ze stali chirurgicznej – wówczas jest bardzo trwałe i jednocześnie bezpieczne w kontakcie ze skórą.

Certyfikaty medyczne

Narzędzia podologiczne powinny również posiadać certyfikaty medyczne, zapewniające bezpieczeństwo ich używania. W związku z tym przed zakupem dłutka należy sprawdzić, czy posiada ono taki certyfikat.

Ostrość dłutka

Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest ostrość dłutka. Musi być ona odpowiednia, aby narzędzie dobrze spełniało swoje funkcje. Dodatkowo, jeśli ostrze jest zbyt tępe, to powoduje dyskomfort u pacjenta i bolesność podczas zabiegu.

Dłuta podologiczne występują również w kilku rozmiarach, w zależności od ich docelowego wykorzystania.

Dłutka o rozmiarze od 1–3 są wybierane najchętniej – dzięki nim specjalista może uporać się z problem pękających pięt bądź niewielkich zmian miejscowych. Do usunięcia większych nagniotków w postaci modzeli czy odcisków zwykle wybiera się większe rozmiary, np. 5.

Dłutka najczęściej sprzedawane są w opakowaniu zbiorczym, po 50 lub 100 sztuk. Są jednorazowego użytku.

Jak pracować z dłutkiem podologicznym?

Praca z dłutkiem podologicznym wymaga pewnej wprawy, daje jednak możliwość zdecydowanie większej kontroli nad opracowywanym miejscem oraz wpływa na precyzję całego zabiegu.

Należy pamiętać również o tym, iż ostrza w dobrej jakości dłutkach są bardzo ostre, co jednocześnie podnosi komfort pracy (i pacjenta) ale również wymaga sporej dokładności i ostrożności. Do dłutka podologicznego zawsze przymocowuje się uchwyty, umożliwiające jego stabilizację i wygodę w czasie pracy.

Po każdym zabiegu dłutko powinno być wyrzucane, gdy jest przeznaczone do jednorazowego użytku. Z kolei z uchwytów można korzystać wielokrotnie, dlatego należy za każdym razem dezynfekować i sterylizować.

Jak usunąć nagniotki za pomocą dłutka?

Aby usunąć odciski lub modzele, należy wykonać klasyczny pedicure podologiczny. W związku z tym na samym początku zmiękczamy skórę, korzystając z odpowiednich preparatów.

W kolejnym kroku usuwamy zrogowaciałą warstwę naskórka – przy pomocy skalpela lub frezarki. Następnie, jeśli odcisk jest głębiej zakorzeniony, „wyłuskuje się” go za pomocą dłutka.

Dzięki temu usuwany jest rdzeń narośli, jednocześnie nie naruszając tkanek skóry. Po usunięciu odcisku wygładzamy powierzchnię skóry za pomocą frezarki.

Na zakończenie aplikujemy opatrunek chroniący miejsce po zabiegu przed czynnikami zewnętrznymi kontaktem z wodą (przyczyniłoby się to do maceracji). Dodatkowo stosujemy preparaty regenerujące i odżywiające skórę stóp.

Czym są uchwyty do dłutka podologicznego?

Uchwyty do dłutka podologicznego są niezbędnym elementem umożliwiającym pracę tym narzędziem. Dłutko stabilizuje ostrze oraz umożliwia precyzyjną i komfortową pracę. Uchwyty, podobnie jak samo dłutko, powinny być wykonane z nierdzewnej stali chirurgicznej.

Jak poprawnie założyć uchwyt na dłuto?

Poprawna aplikacja uchwytów na dłutko podologiczne zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i precyzję pracy. Szczęki w uchwycie należy delikatnie odkręcić i wsunąć dłuto do maksymalnych możliwości (do oporu).

Następnie należy mocno dokręcić szczęki. Co istotne, przy zabiegach dezynfekcji i sterylizacji uchwyty powinny być rozkręcone – dzięki temu możliwe jest ich dokładne oczyszczenie.

Jak dbać o uchwyty do dłutka podologicznego?

O ile samo dłutko podologiczne jest jednorazowego użytku, o tyle uchwyty do niego można wykorzystać wielokrotnie. Dlatego też należy o nie odpowiednio dbać, aby jak najdłużej z nich korzystać. Podstawą w konserwacji uchwytów jest dezynfekcja i sterylizacja.

Dobrej jakości uchwyty wykonywane są z materiałów nadających się do tych procesów, w związku z czym można przeprowadzić na nich zarówno dezynfekcję, jak i sterylizację.

Dezynfekcja uchwytów do dłutka podologicznego

Do dezynfekcji uchwytów najlepiej użyć myjki ultradźwiękowej. Umożliwia ona precyzyjne oczyszczenie narzędzi – nawet w trudno dostępnych miejscach.

Mechanizm działania myjki opiera się na przepływie fal „płukających” dokładnie narzędzia i akcesoria. Przeprowadzenie dezynfekcji w ten sposób, daje pewność co do skuteczności całego procesu. Po zakończeniu dezynfekcji uchwyty należy odłożyć do osuszenia.

Warto jednak pamiętać, że przed włożeniem uchwytów do myjki należy je wcześniej wstępnie oczyścić. Wystarczy przetrzeć je ręcznikiem jednorazowym lub dedykowaną do tego szczoteczką.

Sterylizacja uchwytów do dłutka podologicznego

Kiedy uchwyty wyschną po dezynfekcji, należy przejść do ich sterylizacji. Jest to bardzo ważny element oczyszczania narzędzi, gdyż pozwala pozbyć się nawet form przetrwalnikowych patogenów – skłonnych do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach, takich jak np. wysoka temperatura, środki bakterio-, grzybo-, wirusobójcze czy brak substancji odżywczych.

Do przeprowadzenia sterylizacji wykorzystuje się autoklawię. Temperatura w urządzeniu, odpowiednia dla uchwytów wynosi ok. 134 stopnie Celsjusza, a maksymalny czas – 15 minut. Przed całym procesem uchwyty należy włożyć do specjalnych torebek przeznaczonych do sterylizacji. Następnie po zakończeniu procesu należy je ostudzić i pozostawić w woreczkach, aż do następnego zabiegu.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Podohelp samoprzylepne żelowe wkładki do butów24,00  Za ten produkt otrzymasz 10 punktów
-
+
Kwota
24,00 
Wróć do zakupów