Jakie cęgi do paznokci wybrać?

Cęgi są niezastąpione przy opracowywaniu płytki paznokciowej. Pozwalają na jej precyzyjne i dokładne skrócenie – bez szarpania i rozdwajania struktury paznokcia.

Cęgi są niezastąpione przy opracowywaniu płytki paznokciowej. Pozwalają na jej precyzyjne i dokładne skrócenie – bez szarpania i rozdwajania struktury paznokcia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze cęgów. Dzięki temu dokonamy najlepszego wyboru, a cęgi posłużą na lata! Jakie są ich rodzaje? Jakie cęgi do paznokci wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Cęgi – do czego się ich używa?

Cęgi mają zastosowanie przede wszystkim przy opracowywaniu paznokci. Jedne są dedykowane do ich skracania, drugie – do usuwania wałów paznokciowych, czyli tzw. skórek.

Oba rodzaje cęgów różnią się między sobą, dlatego też każda z tych czynności wymaga korzystania z nieco innego sprzętu. W przypadku cęgów do paznokci ogromną rolę odgrywa jakość wykonania oraz brak jakichkolwiek nierówności na cęgach. W innym przypadku mogą one szarpać płytkę.

Jakie cęgi do paznokci wybrać? Rodzaje

Wśród cęgów do paznokci wyróżnia się ich 3 typy:

  1. Cęgi czołowe – swoją nazwę zawdzięczają ustawieniu ostrzy. Jest ono skierowane czołowo, u samej góry, w poprzek ramion. Ostrza muszą schodzić się ze sobą i nie mogą pozostawiać wolnej przestrzeni (w odróżnieniu od pozostałych rodzajów cążek, gdzie mała przestrzeń jest wręcz konieczna). Jeśli w cęgach czołowych między ostrzami będzie „wolne miejsce” i nie będą się one równo schodzić, to powstanie duże ryzyko zranienia się podczas obcinania paznokci.

Cęgi czołowe są najprostsze i najczęściej stosowane do skracania płytki paznokciowej. Ich obsługa nie wymaga żadnej wiedzy i precyzji, dlatego każdy poradzi sobie z nimi bez problemu. Należy tylko zwrócić uwagę na jakość wykonania cążek oraz ustawienie ostrzy.

Do pracy na grubej i wymagającej płytce paznokciowej najlepiej sprawdzą się cęgi czołowe z przekładnią. Mają specjalny mechanizm, który umożliwia skrócenie nawet bardzo twardych paznokci. Jednocześnie nie wymagają dużego nacisku, co sprawia, że są komfortowe i wygodne w pracy.

  • Cęgi boczne – w przypadku tych cęgów ostrza ustawione są pionowo w stosunku do ramion, znajdują się z boku główki, a nie na wprost. Opracowywanie płytki paznokciowej z ich pomocą przebiega wzdłuż linii palców. Dzięki temu skracanie paznokci jest bardzo łatwe. Cęgi boczne również są dostępne w wersji z przekładnią.
  • Cęgi do wrastających paznokci – wrastające paznokcie to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do podologa. Jest to sytuacja, kiedy krawędzie płytki paznokciowej zaczynają wrastać w otaczający go naskórek. W związku z tym do opracowania takiego paznokcia potrzeba specjalnych cęgów. Mają one znacznie węższe ostrze, umiejscowione z boku. Dzięki temu z precyzją umożliwiają podcięcie wrastającego paznokcia, bez wywoływania dyskomfortu.

Wybór między cęgami bocznymi a czołowymi zależy wyłącznie od własnych preferencji i metod pracy.

Z jakiego materiału wybrać cęgi do paznokci?

Cęgi to akcesorium, które powinno posłużyć na lata. Dlatego też przed jego zakupem warto przeanalizować kilka kwestii, m.in. materiał wykonania. W przypadku cęgów najbardziej polecanym tworzywem jest stal nierdzewna.

Wynika to z prostego faktu – jest ona bardzo odporna na działanie różnych czynników, w tym rdzy. Jej zaletą jest również wysoka trwałość, przy jednoczesnej możliwość sterylizacji.

Który rozmiar cęgów wybrać? Jak go dopasować?

Odpowiedni dobór rozmiaru cęgów sprawia, że pracuje się nimi wygodnie i komfortowo. Dodatkowo z łatwością i precyzją można opracowywać płytkę paznokciową, dzięki swobodzie ruchów i manewrów.

Rozmiar cęgów należy przede wszystkim dopasować do swojej dłoni. W innym przypadku praca z nimi może być trudniejsza. Pod kątem rozmiaru cęgi mają zazwyczaj podział na długie i krótkie. Długie dobrze sprawdzą się u osób o dużych dłoniach, z kolei krótkie – o małych. Najlepiej jednak sprawdzić samemu, którymi cęgami najwygodniej operuje się w dłoni.


Produkty polecane w artykule


Ostrze w cęgach – na co zwrócić uwagę?

Ostrze to niemal najważniejszy element w cęgach. To właśnie ono ma bezpośredni kontakt z płytką paznokcia, dlatego jego jakość i sposób wykonania rzutują na późniejszą kondycję paznokci. Jeśli ostrze jest niewłaściwie wyprofilowane, nierówne lub posiada bruzdy, to z pewnością będzie uszkadzać strukturę paznokcia. Może m.in. powodować jego rozdwajanie się.

Ostrze powinno być:

  • bardzo dobrze naostrzone;
  • niemal idealne wyprofilowane, pozbawione wszelkich nierówności;
  • odpowiednio ustawione – w cęgach czołowych nie może być wolnej przestrzeni między ostrzami, z kolei w cęgach bocznych odwrotnie – powinno być między nimi nieco przestrzeni (niewiele).

Dodatkowo ostrza muszą być równej długości. Wybór odpowiedniej zależy wyłącznie od własnych upodobań i potrzeb. Idealne ostrze powinno mieć jednak długość w granicach 12–15 mm. Ostrza krótsze, np. 3-5 mm to charakterystyczne wymiary cążków do skórek, które w przeciwieństwie do cęgów opracowują miękką powierzchnie, jaką są skórki przy paznokciach. Cążki dla paznokci są niewystarczające.

Jakość ostrza najłatwiej można ocenić, kierując je bezpośrednio pod wiązkę światła. Jeśli widoczne są wówczas na nim nierówności, oznacza to, że ostrze jest wykonane niedokładnie i może negatywnie wpływać na płytkę paznokciową.

Jakie cęgi do paznokci wybrać, aby posłużyły na lata? Pozostałe kryteria wyboru

Poza materiałem wykonania, rozmiarem oraz odpowiednim ostrzem jest jeszcze kilka kwestii, które warto wiedzieć przed zakupem cęgów.

Aby dokonać dobrego wyboru należy:

  1. Sprawdzić, czy cęgi mają odpowiednie certyfikaty medyczne oraz uprawniające je do wpuszczenia na rynek. Dzięki temu zyskuje się pewność, że produkt jest wysokiej jakości oraz że został dostosowany do pracy w warunkach medycznych i przy bezpośrednim kontakcie ze skórą. Warto sprawdzić również (poprosić sprzedawcę) czy cęgi posiadają certyfikat ISO. Informuje on o jakości stali, z której został wykonany produkt.
  • Sprawdzić, czy cęgi są lekkie w pracy. Muszą działać sprawnie, bez poczucia ciężkości. Nie mogą być jednak zbyt luźne, gdyż z czasem powoduje to kłopoty ze ściskiem, co z kolei uniemożliwi lub znacznie utrudni pracę. Cążki nie powinny się zacinać.
  • Zobaczyć, czy mają podwójną sprężynę. Dzięki temu będą pracować lekko, sprawnie i bez zacinania.
  • Wybrać model wykonany z materiału podlegającego sterylizacji, np. stali nierdzewnej.

Cęgi do paznokci – jak o nie dbać? Dezynfekcja i sterylizacja

Aby wybrane cęgi posłużyły na lata, poza omówionymi kryteriami należy także pamiętać o ich odpowiedniej higienie. Dzięki temu będą w jak najlepszym stanie przez wiele lat. Cęgi należy czyścić po każdym użyciu oraz poddawać procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Jeśli kupujemy narzędzia na użytek domowy, dla jednej osoby, wystarczy dezynfekcja produktem w spray’u. Poniżej przedstawiamy, na czym one polegają i jak je wykonać.

Dezynfekcja

Dezynfekcja to proces prowadzący do zniszczenia wszelkich drobnoustrojów z danej powierzchni. Co istotne, dezynfekcja umożliwia eliminację wyłącznie form wegetatywnych, co oznacza, że patogeny przetrwalnikowe (odporne na działanie niekorzystnych czynników, potrafią przetrwać w nawet bardzo trudnych warunkach) nie są podatne jej działanie. Dlatego też dezynfekcja jest wstępnym etapem, który musi być zakończony sterylizacją.

Do dezynfekcji cęgów najczęściej wykorzystywana jest myjka ultradźwiękowa. Jej mechanizm działania opiera się na ruchach fal wywoływanych przez odpowiednie dźwięki w urządzeniu. Fale za każdym razem obmywają cęgi i oczyszczają ich powierzchnię. Przed włożeniem cęgów do myjki warto je ręcznie oczyścić (wystarczy przetrzeć).

Sterylizacja

Sterylizacja to zdecydowanie silniejszy proces, który umożliwia eliminację również przetrwalnikowych form patogenów. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z dezynfekcji, gdyż jest ona podstawą skutecznej i udanej sterylizacji.

Do procesu sterylizacji zwykle wykorzystuje się autoklaw. Przed sterylizacją cęgi należy spakować w specjalną torebkę lub rękaw, a po zakończeniu powinno się zostawić je do całkowitego ostygnięcia.

Cęgi do paznokci to jedno z ważniejszych akcesoriów. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować produkty pod kątem wymienionych kryteriów. Dzięki temu mamy pewność, że dokonujemy najlepszego dla siebie wyboru, a cęgi posłużą nam na lata.

Twój koszyk1
Progline cęgi czołowe do paznokci NC11597,00  Za ten produkt otrzymasz 25 punktów
-
+
Kwota
97,00 
Wróć do zakupów
X