Jakie frezy wybrać do paznokci?

Opracowywanie płytki paznokciowej to jeden z podstawowych elementów w pracy podologa. Dbanie o jej odpowiednią długość zapewnia nie tylko estetyczny efekt i wygodę w codziennym funkcjonowaniu...

Opracowywanie płytki paznokciowej to jeden z podstawowych elementów w pracy podologa. Dbanie o jej odpowiednią długość zapewnia nie tylko estetyczny efekt i wygodę w codziennym funkcjonowaniu, ale zabezpiecza również przed różnymi chorobami i schorzeniami.

Przy opracowywaniu płytki paznokciowej korzysta się przede wszystkim z frezarki i odpowiednich nakładek – frezów. W zależności od stopnia gradacji oraz materiału, z którego są wykonane, mogą służyć do ściągnięcia starego manicure czy wygładzenia płytki. Jakie są rodzaje frezów? Jakie frezy wybrać do paznokci?

Opracowywanie płytki paznokciowej – jaką odgrywa rolę?

Dobrze opracowana płytka paznokciowa zapewnia estetyczny efekt wizualny i pozwala pacjentom cieszyć się wygodą na co dzień.

Opracowywanie obejmuje m.in.:

  • skrócenie paznokcia na odpowiednią długość,
  • wygładzenie paznokcia – ze wszystkich bruzd i nierówności, oraz odżywienie za pomocą odpowiednich preparatów.

Elementy te wchodzą w zakres podstawowego pedicure podologicznego, wykonywanego profilaktycznie w ramach każdej wizyty podologicznej.

Właściwe opracowanie płytki paznokciowej zmniejsza również ryzyko wielu schorzeń i dolegliwości, m.in. problemu wrastających paznokci czy onycholizy.

Zła kondycja paznokci często wiąże się z innymi chorobami ogólnoustrojowymi i może być wskazówką odnośnie do stanu zdrowia danego pacjenta.

Dlatego też w ramach podstawowej wizyty, podolog dokonuje oględzin paznokcia i stawia ewentualną diagnozę.

Aby skutecznie opracować płytkę paznokciową, specjalista musi posiadać odpowiednie preparaty oraz narzędzia. Przy działaniach związanych z płytką paznokciową niezbędna jest frezarka oraz odpowiednie nakładki (frezy) – dopasowane pod konkretne działania.

Frezy – czym dokładnie są?

Frezy to nakładki posiadające wieloostrzowy system, który na zasadzie obrotowej, prowadzi do delikatnego ścierania bądź ścierania naskórka.

Frezy wykonywane są z różnych materiałów, co w następstwie decyduje o ich docelowym użyciu (skórki, pięty, paznokcie, wygładzanie, usuwanie martwego naskórka itd.).

Nakładki te są przeznaczone do stosowania z frezarką, dzięki czemu urządzenie to może spełniać jednocześnie wiele różnych funkcji. Z tego powodu jest podstawą w gabinecie podologicznym.

Frezy przy opracowywaniu paznokci – do czego się ich używa?

Frezy do paznokci przydają się do wielu działań, wykonywanych w ramach opracowania płytki paznokciowej. Służą zarówno do klasycznej obróbki, jak i wykonania pełnego manicure.

Najczęstsze funkcje, jakie spełniają frezy do paznokci, to:

  • zmatowienie płytki przed manicure,
  • ściągnięcie starego manicure żelowego, hybrydowego, tytanowego czy akrylowego;
  • wygładzenie płytki, pozbycie się bruzd i nierówności,
  • skrócenei paznokcia i wyrównanie jego krawędzi.

Frezy stosowane są również do usuwanie wałów paznokciowych, czyli tzw. skórek, co zapewnia estetyczny wygląd dłoniom.

Jakie są rodzaje frezów?

Frezy dzieli się na podstawie materiału, z którego są wykonanie. Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie np. do polerowania płytki, a niektóre mogą mieć więcej zastosowań, w zależności od rodzaju gradacji frezu (określa go kolor opaski na nakładce).

Wyróżnia się frezy:

  • karbidowe,
  • diamentowe,
  • filcowe,
  • kamienne,
  • ceramiczne.

Frezy karbidowe

Frezy karbidowe wykonane są z węglika spiekanego. Materiał ten jest bardzo powszechny w całym przemyśle narzędziowym i często wykorzystuje się go do produkcji m.in. frezów.

Umożliwia on zwiększenie obrotów nakładki, co wpływa na przyspieszenie pracy frezem i tym samym – większą wydajność. Dodatkowym atutem jest również twardość oraz wytrzymałość frezu.

Frezy karbidowe mają specyficzny układ ostrzy, który w zależności od obrotów i strony przybiera nieco inny system.

To sprawia, że frezy karbidowe mogą być wykorzystywane przy różnych czynnościach (np. zarówno usuwanie martwego naskórka, jak i opracowywanie płytki paznokciowej). Obroty nakładki w prawo powodują jej agresywniejsze działanie, z kolei w lewo – łagodniejsze.

Cechą charakterystyczną tych frezów jest również to, iż nie nagrzewają się w trakcie pracy oraz nie zapychają przy ściąganiu masy akrylowej.

Frezy ceramiczne

Głównym tworzywem, służącym do wykonania frezów ceramicznych jest tlenek cyrkonu. Charakteryzuje się on bardzo dużą trwałością, dzięki czemu narzędzia wykonane z jego użyciem mogą służyć przez lata.

Co istotne, frezy ceramiczne są trwałe jednak mają dużą skłonność do kruszenia się. W związku z czym upadek nakładki nawet z niewielkiej odległości może doprowadzić do uszkodzenia frezu.

Frezy ceramiczne nie nagrzewają się w trakcie użytkowania, co zapewnia komfort podczas zabiegów.

Frezy filcowe

Nakładki te wykonane są z filcu – delikatnego materiału włókienniczego, pozyskiwanego z wełny. Frezy są bardzo delikatne i łagodne w związku z czym wykorzystuje się je przede wszystkim do wygładzania płytki paznokciowej.

Frezy diamentowe

Frezy diamentowe to nakładki wykonane z hartowanej stali nierdzewnej. Elementem tnącym w tej nakładce jest nasyp, utworzony przez opiłki diamentowe i umiejscowiony na zewnętrznej stronie frezu.

Frezy kamienne

Do produkcji frezów kamiennych wykorzystuje się kamień drobnoziarnisty. Nakładki kamienne mogą być różowe lub białe.

  1. Tworzywem wykorzystywanym do produkcji białych frezów kamiennych jest naturalny kamień, pozyskiwany z piaskowca Arkansas. Ziarna piaskowca są bardzo drobne i regularnie rozłożone.
  1. Z kolei różowe frezy kamienne wytwarza się z użyciem tlenku glinu w najtwardszej postaci (korund). Korund prażony jest w bardzo wysokich temperaturach.

    Tworzywo wykorzystywane do produkcji tych nakładek jest wyrobem syntetycznym stąd jego różowa barwa, mająca odróżnić go od naturalnych kamieni.

Frezy te mają różnorodne zastosowanie, w zależności m.in. od stopnia gradacji.

Jakie frezy do paznokci wybrać? Które najlepiej się sprawdzą?

Frezy z danego tworzywa mogą mieć różne zastosowanie w zależności od stopnia gradacji. Mogą mieć również ograniczoną ilość zastosowań, jak np. frezy filcowe.

Do ściągnięcia starej masy żelowej, akrylowej czy hybrydowej z paznokci, używa się przede wszystkim nakładek:

  • karbidowych,
  • diamentowych.

Z kolei przy klasycznej obróbce płytki paznokciowej, najlepiej sprawdzą się frezy kamienne – można je wykorzystać zarówno do skracania paznokcia, jego matowienia, wygładzania, jak i usuwania skórek.

Do wygładzania płytki paznokciowej stosuje się przede wszystkim frezy filcowe oraz karbidowe.

W przypadku karbidowych należy pamiętać o odpowiedniej gradacji oraz właściwym kierunku obrotu nakładki. Przy opracowywaniu twardej i zgrubiałej płytki paznokciowej, warto sięgnąć po frezy ceramiczne.

Jak dbać o frezy do paznokci?

Frezy to akcesoria wielokrotnego użytku, dlatego należy pamiętać o ich dezynfekcji oraz sterylizacji. Przed przystąpieniem do tych procesów, zawsze należy oczyścić nakładki z brudu, pyłu i innych zanieczyszczeń.

W tym celu powinno się używać specjalnych szczoteczek do czyszczenia frezów.

Pozwoli to zachować jak najlepszy stan frezów, dzięki czemu posłużą na lata. Ma to szczególne znaczenie w przypadku frezów diamentowych, które są bardzo wrażliwe na niewłaściwy dobór środków i narzędzi czyszczących.

Po oczyszczeniu należy przeprowadzić dezynfekcję oraz sterylizację narzędzi, aby zapewnić ich higieniczność.

  1. Do dezynfekcji najlepiej użyć myjki ultradźwiękowej. Można skorzystać również z dedykowanych preparatów, aczkolwiek w gabinetach specjalistycznych zaleca się przede wszystkim dezynfekcję za pomocą myjki.
  2. Sterylizację przeprowadza się w autoklawie.

Wybierając frezy, należy zwrócić uwagę na jakość narzędzia i pamiętać, aby miało odpowiednie certyfikaty.

W związku z tym zakupu akcesoriów i narzędzi podologiczny najlepiej dokonywać w sprawdzonych miejscach (np. hurtowniach), dostarczających wysokiej jakości wyroby medyczne. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów frezów do paznokci, gdyż różnią się one nieco swoim zastosowaniem.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Frez ceramiczny 525 X 06069,00  Za ten produkt otrzymasz 20 punktów
-
+
Kwota
69,00 
Wróć do zakupów
X