Jakie opatrunki ze srebrem wybrać?

Opatrunki, plastry i kompresy to powszechnie stosowane w podologii produkty, bez których trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnego gabinetu. W przypadku używania tego rodzaju akcesoriów bardzo ważne jest odpowiednie ich dopasowanie do potrzeb pacjenta, a także wybór najlepszej jakości opatrunków o wysokiej skuteczności i poziomie bezpieczeństwa. Tylko takie produkty mogą bowiem zapewnić powodzenie procesu leczenia […]

Opatrunki, plastry i kompresy to powszechnie stosowane w podologii produkty, bez których trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnego gabinetu. W przypadku używania tego rodzaju akcesoriów bardzo ważne jest odpowiednie ich dopasowanie do potrzeb pacjenta, a także wybór najlepszej jakości opatrunków o wysokiej skuteczności i poziomie bezpieczeństwa. Tylko takie produkty mogą bowiem zapewnić powodzenie procesu leczenia i profilaktyki ran, owrzodzeń czy innych dolegliwości stóp. Szczególnym rodzajem opatrunków podologicznych są te z jonami srebra. Co wyróżnia je na tle innych i które z nich warto wybrać?

Opatrunki w podologii – najważniejsze rodzaje

Przerwanie ciągłości naskórka, które to zdarzyć się może zarówno na skutek dolegliwości, jak i ich terapii, to sytuacja wymagająca użycia odpowiedniego opatrunku. Plastry, kompresy i opatrunki skutecznie chronią powstałą ranę przed niebezpiecznym dla niej i dla całego organizmu zabrudzeniem. Nawet niewielka rana na tak eksploatowanej części ciała, jaką jest stopa, może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Jest to bowiem otwarta droga dla różnego rodzaju zakażeń, bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych materiałów opatrunkowych, które powszechnie stosuje się także w podologii. Wszystkie tego rodzaju produkty, dostępne w branżowych sklepach i hurtowniach, podzielić można na kilka podstawowych kategorii. Są to:

  • tradycyjne plastry na rany,
  • jałowe kompresy,
  • opatrunki specjalistyczne, do których zalicza się:
    • plastry na odleżyny,
    • plastry na oparzenia i owrzodzenia,
    • opatrunki na trudno gojące się rany,

– opatrunki profesjonalne, inaczej pooperacyjne.

Opatrunki te podzielić można również ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Kierując się tym kryterium, wyróżnić można między innymi tradycyjne, jałowe kompresy, plastry do odciążeń oraz hydrożele i opatrunki ze srebrem.

Opatrunki ze srebrem – najważniejsze informacje

Opatrunki ze srebrem stosuje się powszechnie zarówno w podologii, jak i w medycynie oraz weterynarii. Swoją popularność i wysoką skuteczność działania zawdzięczają one obecności jonów srebra oraz ich ponadprzeciętnym właściwościom. Srebro skutecznie wspiera regenerację skóry, wspomaga i przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń. Z tego powodu jest ono popularnym składnikiem zarówno wspomnianych już opatrunków, jak i wielu innych preparatów i środków leczniczych oraz kosmetycznych. Szczególna struktura opatrunków ze srebrem pozwala na skuteczną ochronę rany przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego dostępu powietrza.

Najważniejsze właściwości srebra

Chętnie stosowane w medycynie, weterynarii, a także podologii srebro posiada szereg cennych właściwości. Przede wszystkim działa ono antybakteryjnie i antyseptycznie. Jego oddziaływanie na bakterie podzielić można na dwa etapy. Po pierwsze, blokuje ich namnażanie się. Po drugie, doprowadza do rozpadu ich błony komórkowej, a co za tym idzie szybkiej śmierci niepożądanych patogenów. Oznacza to, że srebro nie tylko skutecznie zwalcza zagrażające ranie bakterie, ale także zapobiega pojawieniu się nowych patogenów w jej obrębie. Dzięki obecności srebra w opatrunku czy preparacie przeciwbakteryjnym patogeny są stopniowo zwalczane, a powstały na skutek ich obecności stan zapalny wyciszany. To z kolei prowadzi do szybkiej i efektywnej regeneracji tkanek.

Inną istotną właściwością srebra jest zdolność do absorpcji cieczy. W przypadku trudno gojących się ran szczególnie ważne jest bieżące odprowadzanie płynów z wysięku, z czym doskonale radzi sobie obecne w opatrunku srebro. Ten wyjątkowy pierwiastek jednocześnie zapewnia jednak ranie także odpowiedni poziom potrzebnego jej nawilżenia. Srebro gwarantuje więc utrzymanie namoczenia rany na optymalnym poziomie, który nie dopuszcza ani do jej przesuszenia, ani maceracji.

Dzięki stosowaniu opatrunków ze srebrem możliwa jest nie tylko skuteczna ochrona rany, lecz także wyeliminowanie niepożądanego czynnika zakaźnego w jej obrębie. Efektywne odizolowanie rany od niebezpiecznych dla niej drobnoustrojów, przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego nawilżenia i cyrkulacji powietrza to prosty przepis na szybką regenerację. Co więcej, opatrunki ze srebrem skutecznie pochłaniają także ewentualne nieprzyjemne zapachy, które towarzyszą owrzodzeniom, ropniom oraz zakażonym ranom.

Opatrunki ze srebrem – rodzaje i zastosowanie

Opatrunki ze srebrem wykorzystywane są w podologii przede wszystkim podczas leczenia szczególnie skomplikowanych ran oraz uszkodzeń płytki i naskórka, którym towarzyszy  zakażenie bakteryjne. Opatrunki te stanowią ponadto nieocenioną wprost pomoc w leczeniu objawów zespołu stopy cukrzycowej. Osoby cierpiące na cukrzycę oraz zespół stopy cukrzycowej najczęściej borykają się także z charakterystycznym zwężeniem tętnic, które z kolei prowadzi do ograniczenia przepływu krwi w stopach. Efektem tego jest zmniejszony poziom dotlenienia stopy, a co za tym idzie większe trudności w gojeniu się ran. Przerwanie ciągłości naskórka to natomiast w przypadku zespołu stopy cukrzycowej problem stosunkowo powszechny. Opatrunki ze srebrem skutecznie chroniące rany, wspomagające ich gojenie i zmniejszające wysięk są więc w tym wypadku idealnym rozwiązaniem.

Cząstki srebra mogą występować w opatrunkach podologicznych w kilku różnych postaciach. Może to być postać jonowa, nanokrystaliczna, metaliczna, a także postać soli srebra i jego kompleksów z dodatkiem wybranych substancji. Do najbardziej aktywnych, a co za tym idzie także często i chętnie stosowanych form pierwiastka należy srebro jonowe. To właśnie ono charakteryzuje się najszerszym spektrum działania i jego wysoką skutecznością. Opatrunki srebrowe podzielić można również ze względu na ich formę. Mogą to być między innymi niezwykle cienkie siateczki, przeznaczone do stosowania bezpośrednio na rany, stosowane wraz z dodatkowymi, specjalnymi opatrunkami chłonnymi. Innym rodzajem są opatrunki nasączone jonami srebra, także przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z raną. Zarówno w podologii, jak i medycynie stosuje się ponadto opatrunki:

  • piankowe, poliuretanowe,
  • alginianowe,
  • hydrokoloidowe.

Opatrunki ze srebrem w Kerpro

W ofercie hurtowni podologicznej Kerpro znaleźć można szeroki wybór opatrunków ze srebrem, dostępnych w różnych formach i rozmiarach. Na uwagę zasługuje z pewnością Atrauman AG, czyli jałowy opatrunek z maścią, który w swojej strukturze zawiera srebro metaliczne. Przeznaczony do miejscowego leczenia ran zakażonych i trudno gojących się doskonale sprawdza się u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, osób o obniżonej odporności, pacjentów po zabiegach podologicznych. Produkt automatycznie uwalnia aktywne jony srebra, które skutecznie zabijają bakterie i blokują ich namnażanie się. Ten rodzaj opatrunku to warstwa kontaktowa, przeznaczona do umieszczania bezpośrednio na ranę. Oznacza to jednak, że wymaga on użycia opatrunku wtórnego – kompresu gazowego lub sorblagonu.

Dobrym wyborem jest także opatrunek Askina Calgitrol THIN, czyli miękkie opatrunki z alginianu srebra. Produkt odznacza się wysoką skutecznością działania, ponadto jest on także szczególnie wygodny dla pacjenta. Doskonale dopasowuje się do kształtu rany, dzięki czemu świetnie sprawdza się nawet w przypadku nierównych powierzchni. Wskutek kontaktu z raną opatrunek ulega fragmentacji, co skutkuje uwalnianiem się cząsteczek srebra.

Seria Askina Calgitrol to także inny, dwuwarstwowy opatrunek srebrowy, który chętnie wybierany jest przez podologów. Na produkt składa się chłonna pianka poliuretanowa oraz cienka warstwa jonowego srebra. Pierwsza z warstw zapewnia odpowiednie wchłanianie wysięku z rany, druga natomiast zwalcza niepożądane drobnoustroje, zapobiega ich namnażaniu się i przyspiesza regenerację naskórka.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
-
+
Kwota
20,52 
Wróć do zakupów
X