Jakie wybrać frezy do usuwania zrogowaceń na piętach?

Do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci z najróżniejszymi problemami stóp i paznokci. Jednym z najczęstszych mankamentów, wpływających zarówno na estetykę, jak i komfort codziennego życia, są hiperkeratozy...

Do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci z najróżniejszymi problemami stóp i paznokci. Jednym z najczęstszych mankamentów, wpływających zarówno na estetykę, jak i komfort codziennego życia, są hiperkeratozy, zlokalizowane najczęściej w obrębie podeszwy stopy, jej palców, jak również pięt. Bardzo ważne jest, aby z tego rodzaju przypadłością udać się bezpośrednio do specjalisty, rezygnując tym samym z podejmowania jakichkolwiek działań na własną rękę. Mogą one bowiem przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego i skutkować znacznym pogłębieniem się problemu.

Przyczyny powstawania hiperkeratoz

Hiperkeratozy, popularnie nazywane zrogowaceniami, to wyraźne zgrubienia naskórka, odznaczające się nie tylko twardą strukturą, ale także specyficznym żółtawym, bądź szarawym kolorem. Powstające na stopach zrogowacenia znacznie zaburzają ich estetykę, co więcej wyraźnie wpływają również na komfort chodzenia, czy wykonywania codziennych czynności.

Głównym powodem powstawania zrogowaceń jest długotrwały ucisk, bądź tarcie występujące w danym miejscu stopy. Poddana naciskowi skóra stopy automatycznie zaczyna się namnażać, co stanowi jej podstawowy mechanizm obronny. Wskutek tego w stosunkowo niedługim czasie na stopie pojawia się wyraźne zgrubienie, które z czasem zaczyna wysychać, twardnieć i rogowacieć. Pośrednimi przyczynami pojawiania się hiperkeratoz może być również długotrwałe chodzenie w zbyt małych, źle dopasowanych butach, jak również wady postawy, czy nadwaga, które skutkują nierównomiernym, czy zbyt mocnym naciskiem na stopy. Problem rogowacenia skóry stóp może występować także u osób, które zbyt często i intensywnie ścierają naskórek, w szczególności przy użyciu mocnych, zdecydowanie szkodzących skórze pumeksów.

W jaki sposób podolog usuwa zrogowacenia pięt?

Zrogowacenia, które szczególnie często lokalizują się w okolicy pięt, to problem, z którym należy niezwłocznie udać się do doświadczonego podologa, który z pomocą odpowiednich narzędzi i kosmetyków pomoże nam w skutecznym pozbyciu się go.

Leczenie rozpoczyna się zawsze od wstępnego wywiadu, dzięki któremu specjalista jest w stanie dokładnie poznać problem, jak również stopień jego zaawansowania, a także przyczynę jego występowania.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, podolog może dokładnie zaplanować przebieg leczenia, które bez względu na dalsze kroki, zawsze powinno rozpocząć się od dezynfekcji oraz odpowiedniego odświeżenia stóp. Skutecznym środkiem może być w tym wypadku specjalny spray o wysokiej zawartości dezynfekującego alkoholu oraz aromatycznych, kojących i odświeżających olejków eterycznych.

Kolejnym krokiem jest mechaniczne usuwanie największych i najstarszych zrogowaceń. Najczęściej wykonuje się je przy użyciu specjalnego, sterylnego i jednorazowego skalpela. Szybkie i precyzyjne ścięcie nadmiaru zrogowaciałej skóry pozwala na dostanie się do świeższych warstw naskórka. Następnie, pozostałe niewielkie fragmenty zrogowaciałej skóry należy opracować przy pomocy odpowiednio dopasowanych frezów.

Frezy podologiczne

Frezarka, wraz z dopasowanymi do niej frezami, to jedno z podstawowych narzędzi używanych w gabinecie podologicznym. Sprzęt ten jest wyjątkowo pomocny przy różnego rodzaju zabiegach, zarówno przy opracowywaniu i wygładzaniu zrogowaciałych pięt, jak również miejsc po usuniętych odciskach, a także przy zabiegu opracowywania skórek.

Kluczowe jest w tym wypadku właściwe dopasowanie końcówek frezarki, zarówno jej rozmiaru i kształtu, jak również stopnia gradacji oraz materiału, z jakiego zostały wykonane.

Rodzaje frezów podologicznych

Profesjonalne frezy podologiczne podzielić można na kilka podstawowych kategorii, ze względu na wspomniane wyżej aspekty, takie jak ich kształt, czy stopień twardości oraz gradację. Frezy dzielą się także ze względu na ich pierwotne, podstawowe przeznaczenie.

Wśród podstawowych materiałów, z jakich tworzone są frezy podologiczne znajdują się:

  • Węglik spiekany, będący tworzywem szczególnie twardym i bardzo odpornym. Charakteryzuje się gamą istotnych walorów, jednak posługiwanie się stworzonymi z niego frezami wymaga dużej sprawności, pewności siebie oraz sporego doświadczenia. Frezy z węglika stosowane są między innymi do zdejmowania paznokci żelowych, hybrydowych oraz akrylowych.
  • Stal, z której wykonuje się dwa rodzaje końcówek do frezarki – frezy próżniowe oraz różyczki. Stosunkowo trwałe, ale i proste w obsłudze, dobrze sprawdzają się przy opracowywaniu odcisków i drobnych zrogowaceń.
  • Kamień – występujący w wersji naturalnej oraz syntetycznej. Kamienne frezy to końcówki stworzone głównie z myślą o opracowywaniu skórek i delikatnej płytki paznokcia.
  • Diament, który odznacza się wysoką twardością i wytrzymałością, jak również szerokim zastosowaniem.

Usuwanie zrogowaceń – frezy diamentowe

Podologiczne frezy diamentowe wykonywane są z wysokiej jakości, wyjątkowo solidnej i odpornej stali nierdzewnej, pokrytej wybranym nasypem opiłków diamentowych. Do wyboru są tu frezy z bardzo drobnym, drobnym, średnim, grubym a także bardzo grubym nasypem. Końcówki o drobniejszej gradacji nasypu stosowane są najczęściej do szlifowania naskórka oraz płytki paznokciowej, natomiast frezy o grubym i bardzo grubym nasypie najlepiej sprawdzają się przy opracowywaniu zgrubiałych paznokci, jak również usuwaniu i opracowywaniu zrogowaceń na piętach.

Dostępne na rynku frezy diamentowe o grubym nasypie, których specjaliści używają do usuwania zrogowaceń, można także podzielić ze względu na ich kształt. To on decyduje bowiem, którą część stopy zajętej zrogowaceniem, można opracowywać z jego pomocą. Mogą to być diamentowe frezy stożkowe, o charakterystycznym, zwężającym się ku górze kształcie, jak również frezy w kształcie bardziej zaokrąglonego stożka. Ponadto, wśród diamentowych końcówek do frezarki znajdują się również diamentowe frezy w kształcie kulki, przeznaczone do końcowego opracowywania pięt, jak i wałów paznokciowych oraz samej płytki.

Wybór frezów – o czym jeszcze pamiętać?

Kluczowe przy wyborze odpowiednich frezów podologicznych jest ich właściwe dopasowanie do wykonywanych zabiegów czy też opracowywanego obszaru stopy. Wybierając końcówki do frezarki należy jednak pamiętać także o kilku innych, lecz nie mniej istotnych aspektach.

Najważniejszą kwestią jest tu odpowiednia klasa oraz jakość wykonania frezów, która determinować będzie zarówno ich funkcjonalność, jak i trwałość. Warto więc wybierać produkty wyłącznie ze sprawdzonych, zaufanych źródeł, które cieszą się uznaniem szerokiego grona klientów. Tylko w ten sposób możemy mieć bowiem pewność, że wybrane frezy będą produktami właściwej klasy, charakteryzującymi się nienaganną jakością i wytrzymałością. Kwestia ta jest równie istotna dla podologa i wygody jego pracy, jak również dla każdego z jego klientów, ich komfortu oraz, przede wszystkim, bezpieczeństwa. Frezy z najwyższej półki to gwarancja skutecznie i bezpiecznie wykonanego zabiegu, a co za tym idzie – pełnej satysfakcji pacjenta, który znacznie chętniej wróci do gabinetu, jak również poleci go rodzinie, czy znajomym. 

Warto pamiętać także o dopasowaniu parametrów frezów, właściwie dobranych do parametrów posiadanej frezarki. Tylko odpowiednio skompletowane końcówki będą właściwie współpracowały z urządzeniem.

Niezależnie od rodzaju, kształtu, jak i pierwotnego przeznaczenia frezów, szczególnie istotne jest także zachowanie ich nienagannej higieny. Zarówno po skończonej pracy, jak i bezpośrednio przed kolejnym zabiegiem z frezarką konieczne jest poddanie sprzętu oraz końcówek procesowi dezynfekcji i sterylizacji, która zapewni im należyty poziom czystości, a pacjentom – bezpieczeństwa.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Frez kamienny 524 10014,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Kwota
14,00 
Wróć do zakupów
X