Jakie wymagania powinien spełniać gabinet podologiczny?

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie podologią zdecydowanie wzrosło. Interesują się nią zarówno potencjalni klienci, jak i osoby, które chciałby pracować jako podolog. Ścieżkę kariery zawodowej w zawodzie podologa rozpocząć można od pracy w czyimś gabinecie, jak również od razu zdecydować się na otwarcie własnego miejsca. W przypadku wybrania drugiej z możliwości konieczne jest dokładne […]

W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie podologią zdecydowanie wzrosło. Interesują się nią zarówno potencjalni klienci, jak i osoby, które chciałby pracować jako podolog. Ścieżkę kariery zawodowej w zawodzie podologa rozpocząć można od pracy w czyimś gabinecie, jak również od razu zdecydować się na otwarcie własnego miejsca. W przypadku wybrania drugiej z możliwości konieczne jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi obowiązującymi normami oraz wymaganiami, jakie powinien spełniać profesjonalny gabinet podologiczny.

Gabinet podologiczny – od czego zacząć?

Każdy, kto pragnie otworzyć swój własny gabinet podologiczny, musi oczywiście odpowiednio przygotować wybrane przez siebie miejsce, do pełnienia tej funkcji. Konieczne jest jego właściwe wyposażenie, umożliwiające codzienne wykonywanie zabiegów, a co za tym idzie pomoc pacjentom. Kluczową kwestią jest w tym wypadku także zadbanie o własne wykształcenie i umiejętności. Warto mieć ukończone studia wyższe na kierunku kosmetologii czy kierunków medycznych, jak również posiadać wykształcenie średnie branżowe oraz ukończone kursy i szkolenia branżowe z zakresu podologii.

Przygotowując się do pracy we własnym gabinecie podologicznym, warto stworzyć sobie również przydatny biznesplan, który pozwoli oszacować planowane koszty i przychody, a także realne zyski. Tworząc biznesplan, należy wziąć pod uwagę zarówno wszystkie okoliczności sprzyjające założeniu i prowadzeniu działalności, jak i jej ewentualne zagrożenia. Dla rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców wielu branż i dziedzin – także dla osób otwierających gabinet podologiczny – istnieją liczne drogi pomocy finansowej, oferowane przez państwo. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i postarać się chociażby o dofinansowanie na zakup lub wynajem gabinetu czy jego wyposażenie.

Najważniejsze elementy gabinetu podologicznego

Gabinet podologiczny jest miejscem, które podobnie jak każdy gabinet kosmetyczny i paramedyczny podlega kontrolom ze strony sanepidu; co więcej, podlega on również pod Polskie Towarzystwo Podologiczne. Każda z tych instytucji posiada swoje własne, szczególne wymagania i zastrzeżenia, dotyczące gabinetów podologicznych. Otwierając swój własny gabinet, należy więc przede wszystkim zapoznać się z nimi i ściśle do nich stosować. Zasady te dotyczą zarówno wyposażenia gabinetu i codziennej pracy w nim, jak i jego powierzchni czy najważniejszych pomieszczeń oraz elementów.

W każdym gabinecie, poza miejscem przeznaczonym do wykonywania zabiegów, musi znaleźć się także kilka innych, niezbędnych pomieszczeń. Także wnętrze, w którym obsługiwani są pacjenci, musi spełniać ściśle określone normy. Przede wszystkim powinno ono być odpowiednio oświetlone, natomiast jego ściany i podłogi czy najważniejsze meble, czyli fotele i krzesła, powinny być przystosowane do częstego zmywania i dezynfekcji. Podłogę gabinetu najlepiej jest wyłożyć kafelkami lub pokryć wykładziną przemysłową dla gabinetów stomatologicznych i podologicznych. Bardzo ważne jest również umieszczenie w pomieszczeniu co najmniej dwóch specjalnych pojemników na odpady. Jeden z nich powinien być pojemnikiem na odpady medyczne, drugi na zwykłe odpady komunalne.

Jakie jeszcze pomieszczenia powinny składać się na gabinet podologiczny? Tego rodzaju miejsce powinno być wyposażone w dwie, osobne łazienki – jedną dla klienta, drugą dla pracowników. Każda z nich powinna być odpowiednio wyposażona. Ponadto, na gabinet podologiczny powinno składać się również pomieszczenie gospodarcze i socjalne. Pierwsze z nich musi zostać wyposażone w część z brodzikiem lub umywalką oraz drugą część, gdzie przechowywane będą najważniejsze środki czystości i akcesoria, jak chociażby mop i wiadra. W pomieszczeniu gospodarczym powinna znaleźć się również szafka na zapasowe środki czyszczące oraz środki do dezynfekcji. Można także umieścić w nim specjalną, małą lodówkę, przeznaczoną do przechowywania odpadów medycznych.

Pomieszczenie socjalne to obowiązek dla każdego gabinetu podologicznego, w którym pracuje więcej niż jedna osoba. Powinno to być miejsce, w którym pracownik ma szansę odpocząć czy spokojnie i bezpiecznie zjeść śniadanie lub obiad, w wydzielonym miejscu.

Listę pomieszczeń, które powinny znaleźć się w gabinecie podologicznym, zamykają poczekalnia dla klienta oraz szatnia.

Najważniejsze wyposażenie gabinetu podologicznego

Wiemy już, jakie pomieszczenia powinny składać się na profesjonalny gabinet podologiczny; co jednak musi znaleźć się na jego wyposażeniu? Tę kwestię określiło i unormowało Polskie Towarzystwo Podologiczne, które to podjęło swego rodzaju próbę określenia najważniejszych standardów wyposażenia gabinetu podologa. Po licznych konsultacjach udało się stworzyć ich listę. Nie jest ona wprawdzie jednoznaczną regulacją prawną, a jedynie sugestią i zaleceniem specjalistów w branży, jednak zdecydowanie warto posłużyć się nią podczas wyposażania swojego gabinetu, aby mieć pewność, że nie zabraknie w nim żadnego, kluczowego elementu.

Na każde stanowisko w gabinecie podologicznym powinien składać się przede wszystkim duet fotela podologicznego oraz taboretu obrotowego dla specjalisty. Fotel musi odznaczać się wysoką jakością i odpowiednią funkcjonalnością; powinien posiadać nośność na poziomie minimum 120 kilogramów, a także możliwość regulacji w pionie, stopniu pochylenia oparcia oraz położenia podnóżków. Taboret obrotowy także powinien być wyposażony w możliwość regulacji wysokości siedziska, a tym samym umożliwiać wygodną i bezpieczną pracę specjaliście o dowolnym wzroście.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego gabinetu podologicznego jest również profesjonalna frezarka. Urządzenie to stanowi bowiem absolutną podstawę, jeśli chodzi o wykonywanie przeważającej większości zabiegów. Można wyposażyć gabinet we frezarkę z pochłaniaczem lub model do pracy na mokro, powinna ona pracować na poziomie co najmniej 20 tys. obrotów na minutę.

W każdym gabinecie powinien znaleźć się również dodatkowy taboret lub krzesło, praktyczna podręczna szafka z szufladami oraz lampa z lupą. W przypadku lampy sprawdzi się zarówno model na statywie, jak i przykręcany. Na szafce lub stoliku powinno znaleźć się miejsce do jej przykręcenia, a także odpowiednia przestrzeń, gdzie w trakcie wykonywania zabiegu będziemy mieć możliwość bezpiecznego odłożenia rączki frezarki.

Na podstawowe wyposażenie gabinetu składa się również niezbędny zestaw narzędzi. Minimum, które należy spełnić, to jeden zestaw na jednego pacjenta, jednak zaleca się posiadanie większej liczby kompletów, tak aby wystarczyły na swobodną obsługę pacjentów w trakcie jednego dnia roboczego. Z narzędziami nieodzownie łączy się również niezbędny w gabinecie autoklaw, czyli urządzenie służące do ich dezynfekcji i sterylizacji. To jego obecność – jak i umiejętne użytkowania – gwarantuje pełną sterylność i bezpieczeństwo stosowanych narzędzi.

Co powinno znaleźć się w podstawowy komplecie narzędzi podologicznych? To przede wszystkim cęgi proste i czołowe, sonda, skalpel i dłuto wraz z rękojeściami, a także pęseta anatomiczna, nożyczki, frezy oraz pakiet sterylizacyjny. Ponadto niezbędne są również opatrunki specjalistyczne i odciążenia w odpowiedniej ilości, jak również preparaty pielęgnacyjne do stóp.

Gabinet podologiczny – Środki Ochrony Indywidualnej

Wyposażając gabinet podologiczny, nie możemy zapominać również o higienie i bezpieczeństwie, zarówno swoich, jak i naszych pacjentów. Pomocne w ich utrzymaniu będą Środki Ochrony Indywidualnej, które także powinny znaleźć się w każdym gabinecie podologa. Są to między innymi odzież robocza, okulary, półmaski i czepki, a także jednorazowe rękawiczki oraz jednorazowe ręczniki, dywaniki i nakładki na fotel. Ponadto również klapki do pedicure dla pacjenta – także jednorazowego użytku – oraz środki do dezynfekcji. W gabinecie powinna znaleźć się również apteczka pierwszej pomocy medycznej i umieszczona w widocznym miejsce sprawna gaśnica.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Baehr frezarka podologiczna A12008980,00  Za ten produkt otrzymasz 2000 punktów
-
+
Kwota
8980,00 
Wróć do zakupów
X