Kapturki ścierne – jaki rozmiar wybrać?

W profesjonalnym gabinecie podologicznym nie może zabraknąć fachowych sprzętów i akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego wykonywania poszczególnych zabiegów.

W profesjonalnym gabinecie podologicznym nie może zabraknąć fachowych sprzętów i akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego wykonywania poszczególnych zabiegów. Jednym z podstawowych narzędzi podologicznych jest frezarka, z kolei najważniejszymi do niej akcesoriami są frezy lub kapturki.

Kapturki ścierne – co trzeba wiedzieć?

Kapturki ścierne to akcesoria do frezarki podologicznej, które pozwalają na prawidłowe i staranne wykonanie podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych zabiegów podologicznych. Szczególna budowa kapturków umożliwia precyzyjne starcie warstw przesuszonej, twardej skóry z powierzchni stóp, a co za tym idzie, przywrócenie im pożądanej estetyki i kondycji.

Wszystkie dostępne na rynku kapturki ścierne podzielić można na kilka podstawowych kategorii, uwzględniając ich dokładny kształt, rozmiar, stopień gradacji, jak również materiał, z jakiego zostały wykonane. Końcówki podzielić można także ze względu na nośnik, na którym są ulokowane. Wyróżnić możemy więc na takie z nośnikiem żywicznym, o trzech różnych rodzajach nasypu lub kapturki z nośnikiem plastikowym, dostępne w dwóch kolorach nasypu.

Kapturki na nośniku żywicznym to końcówki w kolorze zielonym, brązowym i czarnym, a więc wykonane kolejno z cyrkonu, elektrokorundu oraz węglika krzemu. W przypadku kapturków plastikowych dostępne są tylko dwa ostatnie typy.

Podologiczne kapturki ścierne – na co zwrócić uwagę?

Kapturki ścierne, w przeciwieństwie do frezów są końcówkami jednorazowymi, w związku z czym wskazane jest kupowanie ich sporych ilości. Końcówki te najczęściej nabyć można w zestawie po kilka, a nawet kilkanaście sztuk. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić ich jakość, determinującą niejako efektywność pracy z nimi, a co za tym idzie także satysfakcję klienta. Warto wybierać kapturki wyłącznie od sprawdzonych producentów i dystrybutorów, cieszących się uznaniem klientów.

Należy także dokładnie sprawdzić, czy dana końcówka będzie odpowiednia do wybranego modelu frezarki oraz czy wykonana jest z odpowiedniej klasy trwałych i bezpiecznych materiałów. Aby mieć pewność, że możliwe będzie wykonanie z ich pomocą różnego typu zabiegów, warto pamiętać także, aby zaopatrzyć się w kilka rodzajów kapturków, w różnych rozmiarach. 

Rozmiary kapturków – kryteria podziału

Kapturki ścierne dostępne są także w kilku różnych rozmiarach. W tym zakresie podzielić je można ze względu na ich średnicę, jak również stopień gradacji. Różne rozmiary kapturków przeznaczone są do różnego rodzaju zabiegów, jak i dokładnego miejsca ich wykonywania.

Jeżeli chodzi o stopień gradacji kapturków, każdy podolog ma do wyboru co najmniej kilka różnych opcji. Kapturki o numeracji 320, czy 240 to końcówki o najdelikatniejszej gradacji, z kolei te, oznaczane numerami 80, czy 100, należą do kapturków najmocniejszych. Wśród końcówek znaleźć można także kapturki średnioziarniste, chociażby o numerze 150.

Ogólna zasada dotycząca ścieralności kapturków, mówi o tym, aby do większych powierzchni i szczególnie zrogowaciałej skóry używać końcówek o niskiej numeracji, a więc dużej ziarnistości. Im delikatniejsze miejsce wykonywania zabiegu tym wyższa powinna być natomiast numeracja końcówki. Podobnie wygląda to w przypadku niewielkich, trudno dostępnych miejsc, takich jak wały okołopaznokciowe.

Kapturki o gradacji 80, czyli końcówki gruboziarniste, dobrze sprawdzają się więc między innymi przy opracowywaniu zrogowaciałych pięt, czy pozostałości po dużych modzelach i odciskach. Z kolei kapturki o gradacji 200, czy 240 to optymalny wybór w przypadku opracowywania pozostałości po drobnych nagniotkach na palcach. Intensywność nasypu ma kluczowe znaczenie, dlatego, aby być przygotowanym do wykonania różnego rodzaju zabiegów, warto zaopatrzyć się w końcówki o różnym stopniu gradacji. Wszystkie końcówki, ze względu na intensywność nasypu, podzielić można na cztery kategorie:

  • końcówki o bardzo grubym materiale – gradacja 60,
  • kapturki o grubym materiale ściernym  – gradacja 80,
  • końcówki o materiale ściernym umiarkowanej grubości – gradacja 120, 150 i 180,
  • kapturki o najdrobniejszym materiale – gradacja 220, 240 oraz 320.

Zaopatrzenie się w kapturki o różnym stopniu gradacji, pozwoli na profesjonalne i kompleksowe wykonanie zabiegów podologicznych, niezależnie od stopnia zrogowacenia skóry, wielkości zmiany skórnej, czy dokładnej jej lokalizacji.

Drugim kryterium podziału kapturków ze względu na ich rozmiar, jest średnica końcówek. Wśród kapturków o nośniku żywicznym, dostępne są końcówki o średnicy 5,7,10,13,16 milimetrów. Najczęściej używane są natomiast kapturki o średnicy 5 oraz 10 milimetrów. Kapturki pięciomilimetrowe, to najmniejsze z dostępnych końcówek; najlepiej sprawdzają się one przy pracach wymagających dużej precyzji, między innymi przy opracowywaniu powierzchni wałów okołopaznokciowych, czy niwelowaniu zmian bezpośrednio przy paznokciach. Ponadto kapturki o najmniejszej średnicy używane są także do usuwania niewielkich, punktowych zrogowaceń. Kapturki o średnicy 7 milimetrów dobrze sprawdzają się zarówno przy pracach precyzyjnych, jak i w przypadku usuwania nieco większych hiperkeratoz oraz zmian skórnych. Ponadto doskonale sprawdzają się one też podczas wygładzania i opracowywania pozostałości po zrogowaceniach, czyli miejscach po wycięciu odcisków i modzeli.

Dziesięciomilimetrowe kapturki to końcówki, które najczęściej wybierane są przez podologów. Ich optymalny i uniwersalny rozmiar pozwala na wykonywanie z ich pomocą wielu różnych zabiegów i czynności. Ponadto kapturki te są największymi z końcówek, które w żaden sposób nie wpływają na żywotność silnika frezarki, jednocześnie gwarantując maksymalnie efektywną i ergonomiczną pracę urządzenia. Oczywiście nie oznacza to, że nie używa się większych rozmiarów kapturków – końcówki o średnicy 13 milimetrów sprawdzają się przy usuwaniu dużych zrogowaceń i wygładzaniu większych powierzchni stopy. Warto jednak pamiętać, aby przy ich używaniu ograniczyć prędkość pracy frezarki maksymalnie do 10000 obrotów na minutę.

Świadomy wybór, odpowiedzialna praca

Dokładna znajomość rozmiarów kapturków jest niezbędna dla późniejszego właściwego wyboru końcówki do danej czynności. Warto zaopatrzyć się w kilka typów kapturków, aby nic nie mogło nas zaskoczyć. Należy także dobrze zapoznać się ze szczególnymi właściwościami i przeznaczeniem każdej z końcówek, aby używać ich w pełni świadomie i odpowiedzialnie. Tylko właściwie dopasowane do danej czynności kapturki mogą przynieść stuprocentowy efekt, satysfakcjonujący zarówno dla klienta, jak i specjalisty.

Oczywiście należy pamiętać także o właściwym używaniu kapturków; końcówki te nadają się wyłącznie do jednorazowego użycia, po skończonej pracy, konieczne jest ich wyrzucenie. Aby były one nie tylko skuteczne, ale i w pełni bezpieczne, kapturki powinny pozostawać w odpowiednim sterylnym opakowaniu, aż do momentu rozpoczęcia zabiegu. Nie należy wypakowywać ich czy też układać bezpośrednio na półce, czy w szufladzie, gdzie narażone są na zabrudzenie, które następnie stanowić może poważne zagrożenie dla pacjenta.

Warto pamiętać także o regularnej wymianie nośników kapturków. Są one bowiem niezbędne do stabilnego, pewnego mocowania końcówek we frezarce, jak również do prawidłowego wykonywania poszczególnych czynności z udziałem frezarki. Kiedy przy wymianie kapturka wyczuwalny jest charakterystyczny opór, możemy mieć pewność, że nośnik jest jeszcze w dobrej kondycji. Jeśli jednak opór znacząco zanika, powinniśmy niezwłocznie przystąpić nie tylko do wymiany kapturka, ale i nośnika.

Prawidłowo użytkowane i odpowiednio dobrane kapturki to niezwykle pomocne i praktyczne akcesoria, w które warto zaopatrzyć swój gabinet. Można używać ich zamiennie, wraz z frezami bądź jako ich alternatywy.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Lukas THERMO kapturki ścierne 7/320, 10 szt.24,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Kwota
24,00 
Wróć do zakupów
X