Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie podologicznym

Gabinet podologiczny to miejsce, w którym wykonywane są różnego rodzaju zabiegi zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze, mające na celu poprawę zdrowia, kondycji oraz estetyki stóp. Do ich skutecznego i bezpiecznego wykonywania niezbędne są specjalistyczne sprzęty i akcesoria. Te z kolei wymagają odpowiedniego przechowywania i zachowania ich najwyższej higieny, a co za tym idzie także bezpieczeństwa. […]

Gabinet podologiczny to miejsce, w którym wykonywane są różnego rodzaju zabiegi zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze, mające na celu poprawę zdrowia, kondycji oraz estetyki stóp. Do ich skutecznego i bezpiecznego wykonywania niezbędne są specjalistyczne sprzęty i akcesoria. Te z kolei wymagają odpowiedniego przechowywania i zachowania ich najwyższej higieny, a co za tym idzie także bezpieczeństwa. Czynnościami, które to umożliwiają, są dezynfekcja oraz sterylizacja.

Dezynfekcja i sterylizacja

Zarówno w gabinecie podologicznym, jak i kosmetycznym czy lekarskim sterylizacja jest zabiegiem wymaganym dla zachowania najwyższego poziomu higieny i bezpieczeństwa. Wiele sprzętów i akcesoriów wymaga nie tylko sterylizacji, lecz także dezynfekcji po każdym ich użyciu. Wraz ze wstępnym przygotowaniem narzędzi oba te procesy tworzą kompleksowy proces, nazywany dekontaminacją.

Dekontaminacja to holistycznie przeprowadzany zabieg, mający na celu całkowitą eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych z powierzchni używanych sprzętów i akcesoriów. Na dekontaminację składają się trzy procesy:

  • mechaniczne oczyszczenie,
  • dezynfekcja,
  • sterylizacja.

Pierwszy z etapów ma na celu jak najdokładniejsze oczyszczenie narzędzi z widocznego brudu i zanieczyszczeń. Mechaniczne oczyszczanie polega najczęściej na płukaniu narzędzi ciepłą wodą oraz odpowiednim, dopasowanym środkiem czyszczącym. W niektórych przypadkach – chociażby przy myciu frezów – konieczne jest użycie specjalnych szczoteczek.

Kolejnym etapem jest dezynfekcja. Proces ten przeprowadzany jest w celu wyeliminowania niepożądanych patogenów, pozostających w formie wegetatywnej. Dezynfekcja skutecznie eliminuje ryzyko zagrożenia zdrowia pacjenta, ale i samego podologa; usuwa bakterie, grzyby i wirusy, także HBV, HIV czy BVDV. Mimo swojej wysokiej skuteczności proces dezynfekcji nie jest jednak w stanie zniszczyć drobnoustrojów, pozostających na powierzchni narzędzi w formie przetrwalnikowej. Do tego niezbędny jest trzeci i ostatni etap dekontaminacji – sterylizacja.

Sterylizacja jest procesem, który umożliwia całkowite wyjałowienie danego narzędzia. Dzięki niej następuje bowiem stuprocentowa eliminacja niepożądanych patogenów, także tych w postaci przetrwalnikowej.

Mogłoby się wydawać, że do pełnego oczyszczenia i zachowania stuprocentowego bezpieczeństwa sprzętu wystarczy jedynie mechaniczne czyszczenie oraz sterylizacja, jednak każdy z trzech etapów dekontaminacji jest niezbędny i równie istotny.

Co i jak dezynfekować w gabinecie podologicznym?

Procesowi dezynfekcji poddawać należy zarówno sprzęty, które następnie są sterylizowane, jak i inne elementy i części gabinetu, którym wystarczy wyłącznie ta czynność. Dezynfekcję przeprowadzić można przy pomocy kąpieli, a także powierzchownie.

Dezynfekcja za pomocą kąpieli oparta jest na zanurzeniu narzędzi i akcesoriów w specjalnym płynie. Może on działać samodzielnie lub zostać dodatkowo wzmocniony działaniem myjki ultradźwiękowej. Po wyjęciu z naczynia napełnionego płynem do dezynfekcji narzędzia należy dokładnie wypłukać pod ciepłą, bieżącą wodą. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i dawkowania płynu, jak również czasu przeprowadzania procesu. W kąpieli należy dezynfekować takie sprzęty i akcesoria, jak cążki i cęgi, a także szczypce podologiczne, frezy oraz trzonki skalpeli i dłutek podologicznych.

Drugim rodzajem dezynfekcji jest dezynfekcja powierzchniowa. Z jej pomocą oczyszcza się powierzchnie foteli oraz podnóżków, a także stołka podologicznego czy innych mebli, jak chociażby szafka podologiczna i lampa lupa. Dezynfekcji powierzchniowej należy poddawać także podłogi w gabinecie, jak również swoje dłonie.

Dezynfekcję powierzchniową umożliwiają specjalistyczne chusteczki do dezynfekcji, płyny do dezynfekcji podłóg i innych powierzchni, a także płyny o właściwościach antyseptycznych w sprayu.

Co i jak sterylizować w gabinecie podologicznym?

Sterylizacja jest procesem, który wymagany jest przez sanepid. Zapewnia on pełną higienę i bezpieczeństwo zarówno dla pacjentów, jak i przeprowadzających zabiegi specjalistów, dlatego też tak ważne jest umiejętne i świadome jego wykonywanie. Wiele narzędzi używanych w gabinecie podologicznym wymaga regularnej sterylizacji, po każdym ich użyciu. Także przed pierwszym wykorzystaniem niektórych akcesoriów konieczne jest poddanie ich zarówno sterylizacji, jak i wcześniejszej dezynfekcji.

Narzędziami i akcesoriami, które wymagają regularnej sterylizacji, są przede wszystkim frezy, cęgi, cążki i nożyczki. Są to więc elementy, które najczęściej mają bezpośredni kontakt ze skórą lub paznokciami pacjenta. W przypadku przerwania ciągłości naskórka w pełni wysterylizowane narzędzie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Proces sterylizacji przeprowadzić można na trzy różne sposoby. Dostępne metody to sterylizacja fizyczno-termiczna, chemiczno-termiczna oraz fizyczna nietermiczna. Pierwsza z nich oparta jest na działaniu pary wodnej w autoklawie lub gorącego powietrza. W przypadku sterylizacji parą wodną w autoklawie, do wyboru mamy jedną z dwóch metod – grawitacyjną lub próżniową. Wyjaławianie grawitacyjne polega na wyparciu powietrza przez parę wodną, z kolei próżniowe opiera się na wzajemnym oddziaływaniu na siebie wysokiego ciśnienia oraz pary wodnej.

Sterylizacja gorącym powietrzem to proces, który polega na podniesieniu temperatury w urządzeniu wyjaławiającym do poziomu 160–180 stopni, a następnie potraktowaniu nią wybranych sprzętów.

Drugi sposób sterylizacji, wyjaławianie chemiczno-fizyczne, wymaga użycia specjalnych substancji chemicznych. Także i tę sterylizację wykonać można na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest sterylizacja gazowa, oparta na użyciu formaldehydu lub tlenku etylenu, przeprowadzana w specjalnie wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Konieczne jest w tym wypadku posiadanie odpowiedniego systemu wentylacji. Swoją wysoką skuteczność metoda ta zawdzięcza szczególnym właściwościom tlenku etylenu, który odznacza się niezwykle silnymi właściwościami bakterio- oraz wirusobójczymi. Co więcej, ma on również możliwość wnikania w głąb wyjaławianego narzędzia.

Sterylizacja chemiczno-fizyczna może odbywać się także przy użyciu roztworów aldehydu glutarowego oraz kwasu nadoctowego. Aldehyd wykazuje silne właściwości bakterio- i wirusobójcze, ale także grzybobójcze. Do sterylizacji stosuje się najczęściej jego 2% stężenie. Jeśli natomiast chodzi o kwas nadoctowy, zasadne jest użycie znacznie mniejszego stężenia, w granicach 0,1 do 0,5%.

Ostatni z rodzajów sterylizacji – fizyczny nietermiczny – dzieli się na dwie osobne techniki. Pierwsza z nich to sterylizacja z użyciem promieniowania, przeprowadzana z wykorzystaniem promieni ultrafioletowych lub promieniowania jonizującego. Proces ten polega na naświetlaniu sterylizowanych narzędzi specjalną wiązką światła, która zmienia strukturę patogenów, w konsekwencji uszkadzając ich DNA i prowadząc do ich obumierania. Drugą techniką jest sterylizacja filtracyjna, wymaga – jak sama nazwa wskazuje – użycia specjalnych filtrów. Nie jest ona jednak stosowana w gabinecie podologicznym, gdyż dotyczy wyłącznie wyjaławiania gazów oraz cieczy.

Sterylizacja w gabinecie – bezpieczeństwo i komfort pacjentów

Regularne przeprowadzanie procesu dezynfekcji i sterylizacji jest czynnością absolutnie niezbędną w każdym gabinecie podologicznym. Wymagana przez sanepid sterylizacja pozwala na zachowanie odpowiedniej czystości, a co za tym idzie także bezpieczeństwa w gabinecie. To z kolei korzystnie wpływa także na komfort odwiedzających go pacjentów, którzy mają pewność, że zabiegi, którym się poddają, przeprowadzane są w sposób profesjonalny, bezpieczny, przy użyciu sterylnych, wolnych od jakichkolwiek form drobnoustrojów narzędzi.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
-
+
Kwota
214,92 
Wróć do zakupów
X