ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

Do darmowej dostawy

brakuje Ci już tylko
150 zł

Wasze ulubione produkty

z tej kategorii

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Żele antybakteryjne

Wszyscy wiemy, że mycie rąk mydłem i wodą jest najlepszym sposobem zapobiegania infekcjom. Dlatego też ręce należy myć przez co najmniej 30 sekund, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Jednakże, gdy mydło i woda nie są dostępne, urzędnicy zdrowia publicznego zalecają środki dezynfekujące do rąk na bazie alkoholu jako drugą najlepszą opcję.

Dlaczego alkohol jest głównym składnikiem większości środków do dezynfekcji rąk?
Alkohol skutecznie zabija różne typy drobnoustrojów, w tym wirusy i bakterie, ponieważ rozwija i dezaktywuje ich białka. Ten proces, zwany denaturacją, powoduje kalectwo i często zabijanie drobnoustroju, ponieważ jego białka rozwijają się i sklejają. Ciepło może również powodować denaturację niektórych białek – na przykład podczas gotowania jajka zestalone białka jaj są białkami zdenaturowanymi.
Alkohol nie zabija zbyt dobrze niektórych drobnoustrojów - dlaczego nie?
Istnieją różne rodzaje bakterii i wirusów, a niektóre z nich są łatwiejsze do zabicia przez alkohol. Na przykład bakterie E. coli, które mogą powodować choroby przenoszone przez żywność i inne infekcje, są bardzo skutecznie zabijane przez alkohol w stężeniach powyżej 60%. Różnice w zewnętrznej powierzchni różnych bakterii powodują, że dezynfekcja alkoholem jest bardziej skuteczna w stosunku do niektórych z nich niż innych. Podobnie, niektóre wirusy mają zewnętrzną powłokę zwaną otoczką, podczas gdy inne są bezotoczkowe. Alkohol skutecznie zabija wirusy z otoczką, w tym koronawirusa, ale jest mniej skuteczny w zabijaniu wirusów bezotoczkowych. Niezależnie od tego, czy próbujesz zabić bakterie, czy wirusy, wiele badań naukowych wykazało, że aby było skuteczne, konieczne jest stężenie alkoholu na poziomie 60% lub więcej.
Jeśli 60% alkoholu jest dobre, czy 100% lepsze?
O dziwo, nie. Denaturacja białka faktycznie działa szybciej, gdy niewielka ilość wody zostanie zmieszana z alkoholem. A czysty alkohol parowałby zbyt szybko, aby skutecznie zabijać bakterie lub wirusy na skórze, zwłaszcza zimą, kiedy powietrze jest mniej wilgotne. Używanie 100% alkoholu również bardzo szybko wysuszy skórę i spowoduje podrażnienie. Może to spowodować, że nie będziesz dezynfekować rąk tak często, jak to konieczne. Dlatego większość środków do dezynfekcji rąk zawiera emolienty, które są mieszankami, które pomagają zmiękczyć i nawilżyć skórę.
Czy domowe środki do dezynfekcji rąk to dobry pomysł?
Nie. W Internecie możesz zobaczyć formuły zrób to sam, w tym takie, które zawierają wódkę. Jednak wódka jest produkowana z typowego spirytusu 80%, co oznacza, że zawiera tylko 40% alkoholu. To za mało, aby skutecznie zabić drobnoustroje. Alkohol do wycierania, który masz w łazience na skaleczenia i zadrapania, może wydawać się dobrą alternatywą, ale jeśli jesteś już w pobliżu zlewu, najlepszym wyborem jest umycie rąk mydłem i gorącą wodą.
Czy środek dezynfekujący do rąk ma termin ważności?
Większość komercyjnych środków do dezynfekcji rąk działa przez kilka lat, jeśli są odpowiednio przechowywane i oznaczone datami ważności. Należy pamiętać, że alkohol jest lotny, co oznacza, że z czasem będzie on powoli parował, a środek odkażający utraci zdolność skutecznego zabijania wirusów i bakterii. Jednak przy tak dużym popycie na środek dezynfekujący do rąk jest mało prawdopodobne, aby kupić taki, który się przeterminował.
Co musisz wiedzieć o środkach do dezynfekcji rąk?

Środki do dezynfekcji rąk wymagają szczególnego obchodzenia się z nimi, ponieważ mogą być niebezpieczna, zwłaszcza po ich spożyciu.

Środki odkażające na bazie alkoholu mogą w niektórych sytuacjach szybko zmniejszyć liczbę drobnoustrojów na dłoniach, ale środki odkażające nie eliminują wszystkich rodzajów zarazków. Czemu?

Mydło i woda są skuteczniejsze niż środki odkażające do rąk w usuwaniu niektórych rodzajów zarazków, takich jak Cryptosporidium, norovirus i Clostridium difficile. Chociaż środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mogą bardzo skutecznie dezaktywować wiele rodzajów drobnoustrojów, jeśli są prawidłowo stosowane, ludzie mogą nie używać wystarczająco dużej ilości środków odkażających lub mogą je wycierać, zanim wyschną.

Środki do dezynfekcji rąk mogą nie być tak skuteczne, gdy ręce są wyraźnie brudne lub tłuste. Czemu?

Wiele badań pokazuje, że środki do dezynfekcji rąk działają dobrze w warunkach klinicznych, takich jak szpitale, gdzie ręce mają kontakt z zarazkami, ale generalnie nie są mocno zabrudzone ani tłuste. Niektóre dane pokazują również, że środki do dezynfekcji rąk mogą dobrze działać przeciwko niektórym rodzajom zarazków na lekko zabrudzonych rękach. Jednak ręce mogą stać się bardzo tłuste lub zabrudzone w miejscach publicznych, na przykład po tym, jak ludzie zajmują się jedzeniem, uprawiają sport, pracują w ogrodzie, biwakują lub łowią ryby. Gdy ręce są mocno zabrudzone lub tłuste, środki do dezynfekcji rąk mogą nie działać dobrze. W takich przypadkach zaleca się mycie rąk mydłem i wodą.

Środki do dezynfekcji rąk mogą nie usuwać z rąk szkodliwych chemikaliów, takich jak pestycydy i metale ciężkie. Czemu?

Chociaż przeprowadzono niewiele badań, środki do dezynfekcji rąk prawdopodobnie nie mogą usunąć lub dezaktywować wielu rodzajów szkodliwych chemikaliów. W jednym z badań osoby, które zgłosiły używanie środka odkażającego do mycia rąk, miały podwyższony poziom pestycydów w swoich ciałach. Jeśli ręce dotknęły szkodliwych chemikaliów, dokładnie umyj je mydłem i wodą (lub zgodnie z zaleceniami centrum kontroli zatruć).

Jeśli nie masz mydła i wody, użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% alkoholu. Czemu?

Wiele badań wykazało, że środki odkażające o stężeniu alkoholu od 60 do 95% są skuteczniejsze w zabijaniu zarazków niż te o niższym stężeniu alkoholu lub środki do dezynfekcji rąk bezalkoholowe. Środki do dezynfekcji rąk bez 60-95% alkoholu

  • mogą nie działać równie dobrze w przypadku wielu rodzajów zarazków;
  • po prostu ograniczają rozwój zarazków, zamiast je zabijać.

Używając środka dezynfekującego do rąk, nałóż produkt na dłoń (przeczytaj etykietę, aby poznać prawidłową ilość) i wmasuj produkt po całej powierzchni dłoni, aż wyschną. Czemu? Kroki stosowania środka odkażającego do rąk oparte są na uproszczonej procedurze zalecanej przez naukowców. Stwierdzono, że używanie środków zgodnie z zaleceniami zwiększa ich skuteczność, ponieważ pokrywa się całą powierzchnię dłoni oraz nadgarstki, czemu pozbywa się całości bakterii.

Połknięcie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu może spowodować zatrucie alkoholem. Czemu? Środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu etylowego (etanolu) są bezpieczne, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami, ale mogą spowodować zatrucie alkoholem, jeśli dana osoba połknie więcej niż kilka mililitrów.

Dozowniki na żele antybakteryjne

Używanie w gabinetach podologicznych żeli antybakteryjnych wymaga także zainstalowania odpowiednich dozowników na żele. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której duża ilość osób będzie dotykała butelki rękoma, które mogą nie być do końca czyste.

Dozowniki na żele antybakteryjne ułatwiają także dozowanie odpowiedniej ilości żelu antybakteryjnego. W ten sposób pracownicy nie będą musieli zmagać się z problemem, jakim jest nadmierne polewanie rąk żelem antybakteryjnym. Dozowniki takie nie tylko ułatwiają korzystanie z dużych opakowań żelu antybakteryjnego, ale także są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które samo jest odporne na kontakt z detergentami, dzięki temu łatwo utrzymać je w czystości.

Dozownik powinien być zamontowany w łatwo dostępnym miejscu, tuż obok stanowiska podologicznego, najlepiej w pobliżu stanowiska do mycia rąk. W ten sposób podolog będzie mógł łatwo po umyciu rąk dodatkowo je zdezynfekować. Bliskość stanowiska do dezynfekcji rąk w pobliżu stanowiska podologicznego pozwoli również na szybką reakcję w trakcie zabiegu podologicznego, w przypadku niechcianego kontaktu z wydzielinami takimi jak krew, ropa czy osocze.