ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

Do darmowej dostawy

brakuje Ci już tylko
150 zł

Wasze ulubione produkty

z tej kategorii

Dezynfekcjapowierzchni

Odkażanie powierzchni w gabinecie to czynność, której nie wolno lekceważyć. Nawet jednorazowy kontakt skóry z zainfekowaną powierzchnią może przyczynić się do przenoszenia czynników zakaźnych. Szkodliwe drobnoustroje mogą pozostawać na niedoczyszczonych i nieodkażonych powierzchniach przez długi czas – wirusy grypy przez 1-2 dni, z kolei wirus HIV nawet do 7 dni! 

Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom oraz pracownikom gabinetu podologicznego należy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. Oznacza to również m.in dobór środków o szerokim spektrum działania biobójczego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rodzaj materiału, który chcemy odkazić. W ofercie sklepu podologicznego Kerpro znajdują się produkty, których użycie umożliwia dezynfekcję powierzchni każdego spotykanego w gabinetach typu.

 

Podział powierzchni do dezynfekcji

W gabinecie – czy to podologicznym, czy kosmetycznym – mamy do czynienia z różnymi rodzajami powierzchni i każdy z nich dezynfekuje się w trochę inny sposób. Wyodrębnić można kilka kryteriów, według których dzielimy powierzchnie, a w konsekwencji różne rodzaje preparatów do dezynfekcji, których będziemy używać. Jednym z kryteriów jest wielkość dezynfekowanego obszaru, ale powinniśmy też zwracać uwagę na materiał, który będziemy odkażać.

Preparaty do małych, trudno dostępnych powierzchni

W obrębie tego zbioru możemy już na początku dokonać rozróżnienia na dwie podkategorie. W zależności od przeznaczenia wyodrębniamy więc środki do dezynfekcji nieinwazyjnych wyrobów medycznych (takich jak fotele zabiegowe, obudowa aparatury czy też sprzęt do nieinwazyjnych zabiegów) i te, których użyjemy w przypadku pozostałych powierzchni, takich jak chociażby blaty i klamki. 

Do dezynfekcji nieinwazyjnych wyrobów medycznych używamy preparatów, które zarejestrowane są jako wyroby medyczne klasy 2a i oznacza się je znakiem CE, czyli spełniają one wymogi dyrektywy 93/42 EWG. Przykładem odpowiedniego produktu są chociażby chusteczki do dezynfekcji powierzchni. Ich skład sprawia, że można bezpiecznie stosować je do odkażania chociażby foteli zabiegowych wykonanych ze skóry lub ekoskóry. Jeśli chcemy też uniknąć matowienia i stopniowego uszkadzania takich materiałów jak szkło akrylowe, warto zainteresować się odpowiednimi sprayami. 

Produkty służące do dezynfekcji pozostałych trudno dostępnych powierzchni to już środki biobójcze i w przeciwieństwie do powyższych jak najbardziej mogą zawierać alkohol. Preparaty te charakteryzuje szybki czas działania, szerokie spektrum bójcze i – co ważne ze względów estetycznych – wysychają bez pozostawiania smug.

Technika dezynfekcji małych i trudno dostępnych powierzchni – sposób użycia preparatów

  • Dobierz preparat w zależności od tego, jaki rodzaj powierzchni zamierzasz odkażać.
  • Załóż odzież ochronną, taką jak fartuch, maska, rękawice.
  • Nanieś preparat na powierzchnię – może to polegać zarówno na przetarciu jej nasączoną środkiem odkażającym chusteczką, jak i rozpyleniu nad nią spray’u zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu takiego produktu.
  • Pozostaw preparat na powierzchni na czas określony przez producenta. Pamiętaj, że zbyt krótka obecność środka może pozostawić przy życiu szkodliwe bakterie czy wirusy, a zbyt długa uszkodzić powierzchnię, którą chcesz zdezynfekować! Trzymaj się zaleceń z ulotki lub opakowania produktu.
  • Zwróć uwagę na to, aby dezynfekowany obszar pokryć preparatem równomiernie.
  • Zdejmij odzież roboczą.
  • Pamiętaj o umyciu i zdezynfekowaniu rąk!
Jak dezynfekować duże powierzchnie?

Zazwyczaj podkreśla się, że preparaty przeznaczone do dezynfekcji dużych powierzchni są dalece bardziej zróżnicowane pod względem składu od tych opisanych wcześniej. Zastosowanie znajdują chociażby te, które zawierają aminy i ich pochodne, a także chlor. Część konsumentów wybiera te ostatnie ze względu na niską cenę i skuteczność, a także możliwość aby używać ich w pobliżu zabrudzeń biologicznych. Preparaty te mają jednak swoje wady, takie jak zapach, który niekoniecznie musi odpowiadać pacjentowi. 

Preparaty zawierające chlor mogą się na dodatek cechować wysoką toksycznością, co także zalicza się na minus. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być płyn lub koncentrat do dezynfekcji podłóg, którego zapach jest znacznie przyjemniejszy i który można zastosować do praktycznie każdej twardej, zmywalnej powierzchni o większych wymiarach. 

W przypadku czyszczenia podłóg warto zapamiętać o kolorystycznych oznaczeniach wiaderek, z których jedno mieścić będzie środek dezynfekcyjny, drugie wodę. W przypadku stosowania koncentratu do dezynfekcji powierzchni należy ściśle przestrzegać proporcji zalecanych przez producenta, aby produkt zachował odpowiednie właściwości. Nie chcemy przecież, aby odkażanie przebiegło niedokładnie. 

Warto też pomyśleć o różnych kolorach ściereczek, odpowiadających różnym powierzchniom – blatom, deskom klozetowym – które zamierzamy odkażać. Minimalizuje to ryzyko roznoszenia różnych mikroorganizmów między pomieszczeniami gospodarczymi a różnymi częściami gabinetu. Uważność i systematyczność jak widać popłacają, gdy chcemy zadbać o higienę i tym samym zapewnić poprawne funkcjonowanie naszego gabinetu.

Technika dezynfekcji dużych powierzchni

Dezynfekcja i mycie większych zmywalnych powierzchni i w konsekwencji pomieszczeń powinna odbywać się przynajmniej raz dziennie, przykładowo na koniec dnia pracy lub w razie gdyby zaszła taka potrzeba. Niie zapominaj przy tym o założeniu odzieży ochronnej – fartucha, ochronne rękawic i oczywiście maski. Przygotuj sprzęt do sprzątania, taki jak ściereczki (różnokolorowe!), dwuwiaderkowy wózek i mopy, a następnie przygotuj roztwór preparatu do dezynfekcji w zgodzie z instrukcjami podanymi w ulotce lub na pudełku.

Powierzchnie takie jak parapety, meble czy ściany najlepiej myj przy pomocy ściereczek. Jeśli w trakcie sprzątania i odkażania natkniesz się na kolejne trudno dostępne miejsca, użyj produktów i technik opisanych wyżej i skorzystaj np. z aerozolu lub nasączonych chusteczek, aby zdezynfekować miejsce, z którym trudno uporać się przy pomocy płynu czy koncentratu

Powierzchnie podłogowe i podobne przecieraj mopem płaskim przy pomocy ruchów ósemkowych. Myj od lewej do prawej, cały czas cofając się. Brudny mop zdejmij z uchwytu bez udziału rąk, płaskie mopy mają zazwyczaj możliwość zrobienia tego za pomocą docisku nogą. Brudne ściereczki i mopy włóż do woreczka foliowego. Pobierz świeży mop lub ściereczkę, zamocz w roztworze środka myjąco-dezynfekującego i powtórz powyższe czynności. Wykonuj je, łącznie z wymianą mopów i ściereczek na czyste, dopóki nie odkazisz całej powierzchni. Nawierzchnię pozostaw wilgotną na czas wskazany przez producenta, a na koniec zdejmij odzież ochronną i zdezynfekuj ręce.

Widzimy, że dobór preparatu do dezynfekcji  i sposób jego użycia zależy zarówno od rozmiaru odkażanej powierzchni, jak i materiału, z którego jest wykonana. Sklep podologiczny Kerpro, w trosce o klienta, posiada w swojej ofercie nie tylko środki odpowiednie do każdego materiału, ale też możliwe do zastosowania zarówno przy zadaniach wymagających precyzji, jak i w przypadku dezynfekcji większych powierzchni.