Odciążenia na haluksy – jakie wybrać?

Haluks to bolesny i uciążliwy problem, który dotyka wielu pacjentów gabinetów podologicznych. W zaawansowanym stadium dolegliwość ta może nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Pacjenci z haluksami mają również spore trudności z odpowiednim dopasowaniem obuwia. Skąd biorą się haluksy i jakie są profesjonalne sposoby ich leczenia? Czym jest haluks? Jak powstaje tak zwany haluks i co jest […]

Haluks to bolesny i uciążliwy problem, który dotyka wielu pacjentów gabinetów podologicznych. W zaawansowanym stadium dolegliwość ta może nawet uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Pacjenci z haluksami mają również spore trudności z odpowiednim dopasowaniem obuwia. Skąd biorą się haluksy i jakie są profesjonalne sposoby ich leczenia?

Czym jest haluks?

Jak powstaje tak zwany haluks i co jest przyczyną jego występowania? Schorzenie to, znane również pod nazwą palucha koślawego, to choroba zwyrodnieniowa, obejmująca duży palec u nogi. Dotyka palucha, a konkretnie I stawu śródstopno-paliczkowego palca. Staw ten zostaje w specyficzny sposób wykrzywiony do wewnętrznej strony, a więc w kierunku pozostałych palców. Schorzenie pojawia się u pacjenta i postępuje stopniowo, nierzadko bardzo powoli i niemal niezauważalnie na pierwszych etapach. Sukcesywnie wyginający się duży palec naciska na pozostałych pięć palców, kierując się coraz bardziej w ich stronę, z kolei staw palucha analogicznie wysuwa się coraz bardziej na zewnątrz stopy. W ten sposób pojawia się charakterystyczne wygięcie palca i stawu, które przysparza pacjentom tak wiele kłopotów.

Dlaczego pojawiają się haluksy?

Deformacja stawu pierwszego palca u stopy to schorzenie, za którym stać może jedna z kilku różnych przyczyn. Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że skłonności do powstawania haluksa są dziedziczne. Dlatego też, jeśli w rodzinie występował już problem palucha koślawego, można z większym prawdopodobieństwem zakładać, że pojawi się on również  w młodszym pokoleniu. Genetyka nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na formowanie się deformacji palucha. Na powstawanie haluksa wpływać może także regularne noszenie zbyt ciasnego i źle dopasowanego obuwia. Chodzenie w za małych butach przyczynia się bowiem do powstawania nadmiernego nacisku na całą stopę i duży palec, a co za tym idzie także do jego deformacji. Na występowanie haluksa bardziej narażone są też kobiety, które regularnie noszą buty na wysokim obcasie, a także będące w ciąży.

Co jeszcze może przyczynić się do pojawienia się bolesnego i uciążliwego haluksa? Do pozostałych czynników, wpływających na prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji należą stojący tryb życia i brak dostatecznej aktywności, a także nadwaga i otyłość oraz różnego rodzaju inne, wrodzone bądź nabyte deformacje. Na pojawienie się haluksów wpływ mogą mieć także różnego rodzaju choroby przewlekłe i przebyte urazy, przede wszystkim zmiany hormonalne, osłabienie mięśni więzadeł w stopie czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak rozpoznać haluks?

Haluks to schorzenie, które występuje u wielu pacjentów. Bardzo wiele osób nie rozpoznaje jednak w odpowiednim czasie rozwijającej się u nich dolegliwości, co więcej bagatelizuje pojawiający się problem. Do podologa, jako do specjalisty, należy leczenie haluksów, ale również powinność właściwego edukowania w zakresie rozpoznawania oraz roli efektywnej terapii schorzenia. Warto więc uświadomić pacjenta, na jakie symptomy powinien w sposób szczególny zwracać uwagę, aby w razie potrzeby możliwie jak najwcześniej zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jak więc rozpoznać deformację palucha? Haluksy to schorzenie, które w pierwszych etapach rozwoju jest stosunkowo trudne do zdiagnozowania przez laika. Należy jednak zwracać uwagę na stan skóry i kondycję stawu palucha. Na początku rozwoju schorzenia pojawia się więc nadmierna wrażliwość na dotyk w obrębie dużego palca, która stopniowo narasta. Występować mogą także charakterystyczne zgrubienia na skórze, a później najbardziej charakterystyczne dla haluksa wygięcie palca do wewnętrznej strony. Następnie może wystąpić również stan zapalny stawu paliczkowego, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości bólowe i dyskomfort. Objaw ten to ostatni moment, w którym należy rozpocząć leczenie w gabinecie podologicznym.

Leczenie haluksa u podologa

Haluks to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, a po jej rozpoznaniu niezwłocznie rozpocząć profesjonalne leczenie u podologa. Specjalista przed wdrożeniem leczenia i wybraniem konkretnej terapii powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem. Dzięki temu może on poznać historię jego choroby, tryb życia, ewentualne inne schorzenia towarzyszące. Podolog powinien również ocenić stopień zaawansowania zmiany, aby odpowiednio do stanu palucha pacjenta dopasować drogę terapii. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być bowiem podjęcie leczenia chirurgicznego, jednak w przypadku wyłapania schorzenia na nieco wcześniejszym etapie w zupełności wystarczające może być zastosowanie specjalnych odciążeń na stopy.

Odciążenia na haluksy – co wybrać?

W gabinecie podologicznym specjalista może zaproponować pacjentowi zastosowanie specjalnych, profesjonalnych odciążeń na haluksy. Rozwiązanie to nie tylko stanowi skuteczną metodę leczenia deformacji, ale także zapewnia pacjentowi znaczne podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa funkcjonowania, już nawet w trakcie terapii.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów odciażeń na haluks jest żelowy nastawiacz. Jest to specjalny, wykonany z żelowej formy pierścień, który nakłada się na największy palec stopy. Do tego dopasować należy odpowiedni separator, którego zadaniem jest oddzielenie palucha od pozostałych palców, na które naciska w wyniku deformacji. Separator pozwala na utrzymanie dużego palca we właściwej pozycji i na powolne, sukcesywne jego prostowanie. Żelowy element odciążenia zapewnia wysoki komfort i zapobiega powstawaniu jakichkolwiek odcisków czy otarć. Można więc stosować go zarówno na noc, jak i w ciągu dnia, także w obuwiu. Żelowe ochraniacze oraz podobnie działające filcowe krążki na haluksy znaleźć można w ofercie profesjonalnej firmy podologicznej Podohelp. Jest to marka, która w swoim asortymencie posiada zarówno produkty do profesjonalnego użytku, jak i do odsprzedaży dla pacjentów. Warto pamiętać i przekazać leczonym pacjentom najważniejsze różnice między krążkami filcowymi oraz obciążeniami żelowymi. Jest to przede wszystkim ich żywotność; nakładki i krążki filcowe to elementy jednorazowe, dostępne i odsprzedawane w większych opakowaniach po kilka czy kilkanaście sztuk, natomiast żelowe nakładki to produkty wielokrotnego użytku.

Ochraniacze z separatorem to zarówno gotowe konstrukcje, dostępne w różnych rozmiarach, które można założyć na stopę i stosować bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Mogą to być również odciążenia bardziej dopasowane do konkretnego pacjenta, a więc wykonane przez podologa na miejscu, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb chorego, stopnia zaawansowania deformacji czy innych istotnych aspektów.

Odciążenia na bardziej zaawansowane deformacje to elementy posiadające nieco inną, mocniejszą budowę, która umożliwia im skuteczne prostowanie, a co za tym idzie eliminowanie problemu. Specjaliści walczący z koślawym paluchem u swoich pacjentów wybierają często profesjonalne opaski korekcyjne marki Podohelp. Produkt ten umożliwia korygowanie koślawego palucha, ale także gwarantuje niemal natychmiastową ulgę i znaczne zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania. Szczególna konstrukcja zapewnia leczenie, ale również odpowiednią ochronę palca i wrażliwego na dotyk, nadmiernie wysuniętego stawu. Produkt ten może być używany wielokrotnie, stosowany zarówno w dzień, jak i w nocy. Opaska wykonana została z wysokiej jakości materiału, przyjemnego w dotyku i bezpiecznego dla skóry. To konstrukcji dodany został element wykonany z wysokogatunkowego żelu Deramed o właściwościach łagodzących.

Leczenie haluksa – co dalej?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj odciążenia zostanie zastosowany przez specjalistę, bardzo ważne jest, aby poinstruować pacjenta o jego umiejętnym i odpowiednim noszeniu. Tylko w ten sposób można bowiem spodziewać się w pełni efektywnego leczenia. Po zakończonej terapii warto również uczulić pacjenta na to, co powinien, a czego nie powinien robić, aby uniknąć ponownego pojawienia się problemu. Pacjenci z predyspozycją do powstawania palucha koślawego powinni zwracać szczególną uwagę na dopasowanie oraz jakość noszonego obuwia, unikać nadmiernego stania i pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Dobrze jest również regularnie umawiać się na wizyty kontrolne u podologa, aby w razie potrzeby w porę wyłapać rozwijającą się ponownie deformację i podjąć odpowiednie kroki.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Podohelp expert line samoprzylepne krążki filcowe owalne L 128 szt.95,00  Za ten produkt otrzymasz 40 punktów
-
+
Kwota
95,00 
Wróć do zakupów
X