Rekonstrukcja paznokci – ile trwa?

Czas odbudowy paznokcia jest zależny od wielkości zmiany. Najczęściej odbudowa trwa około roku. Jednakże zdarza się, że proces ten jest dłuższy. Przyjrzyjmy się, na czym polega rekonstrukcja paznokci.

Czas odbudowy paznokcia jest zależny od wielkości zmiany. Najczęściej odbudowa trwa około roku. Jednakże zdarza się, że proces ten jest dłuższy. Przyjrzyjmy się, na czym polega rekonstrukcja paznokci.

Dlaczego paznokcie wymagają rekonstrukcji?

Paznokcie świadczą nie tylko o naszym poziomie higieny, ale również o zdrowiu i chorobie. Osoby dotknięte ciężkimi i tymi pozornie lżejszymi schorzeniami często miewają problemy z paznokciami. Grzybica, łuszczyca, liszaj płaski, onycholiza to tylko niektóre przyczyny, przez które możemy doświadczyć deformacji paznokci. Do zmian paznokci przyczyniają się również: anemia, zaburzenia krążenia, niewydolność oddechowa czy cukrzyca. Niezbędna okazuje się wówczas odbudowa paznokci, którą należy przeprowadzić u podologa. Uszkodzenie paznokci, a co się z tym wiąże, konieczność poddania się zabiegowi, jakim jest rekonstrukcja płytki paznokcia, może wynikać z leczenia innych chorób. Silne leki mogą zmieniać kolor zabarwienia paznokci od szaroniebieskiego po żółte czy zielone.

Rekonstrukcja paznokci u nóg jest niezbędna również po wypadku, podczas którego doszło do uderzenia, przytrzaśnięcia albo przygniecenia paznokcia i uszkodzenia jego macierzy. Każde dotknięcie odsłoniętego paznokcia powoduje jego ból. Niekiedy protezę paznokcia należy założyć również wtedy, gdy doszło do uszkodzenia paznokcia przez kontakt z detergentami, a nawet przez zbyt intensywne obgryzanie paznokci.

Najczęstsze przyczyny zniekształcenia paznokci

Wśród najczęstszych przyczyn deformacji paznokci znajdują się takie powody jak mechaniczny uraz, który mógł być wynikiem źle wykonanego kosmetycznego pedicure czy mocnego uderzenia, choroby dermatologiczne, a także krwiaki podpaznokciowe. Pojawiają się one głównie w wyniku urazu, uderzenia czy po prostu noszenia nieodpowiedniego, np. zbyt ciasnego obuwia. Takie paznokcie stają się łamliwe i podatne na kolejne uszkodzenia. Powodują także dolegliwości bólowe. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego sposobu ich leczenia. Podolodzy często wskazują na konieczność rekonstrukcji płytki paznokcia, którą można wykonać już podczas jednej wizyty w gabinecie.

Czym jest uszkodzenie płytki paznokcia?

Znamy już przyczyny uszkodzenia płytki paznokcia. Teraz przyjrzyjmy się, jak objawia się tego rodzaju uszkodzenie. Wymagające rekonstrukcji paznokcia uszkodzenie polega na odsłonięciu łożyska paznokcia, uszkodzeniu macierzy albo pojawieniu się krwiaka. Taki paznokieć jest podatny na działanie drobnoustrojów. Dlatego tak istotne jest jego zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych – pomocne w tym przypadku będzie zastosowanie zabiegu podologicznego polegającego na odbudowie paznokci.

Rekonstrukcja paznokci – na czym polega?

Hasło „rekonstrukcja paznokci” przeraża wiele osób. Tymczasem leczenie w gabinecie podologicznym nie jest tak bardzo inwazyjne jak może się wydawać. Na początku podolog przeprowadza szczegółowy wywiad, zbierając wszystkie niezbędne informacje potrzebne do tego, by wykonać zabieg. Wskazanie bezpośredniej przyczyny powstania ubytku otwiera drogę do skutecznego odbudowania paznokci. W kolejnym kroku podolog musi wykonać badanie palpacyjne. Określa poziom zniszczenia płytki, a także jej kształt, grubość oraz kolorystykę. Następnie – na podstawie zebranych danych – określa sposób działania, który z sukcesem pozwoli zrekonstruować paznokieć.

Podolodzy zwykle wybierają jedną z trzech metod zrekonstruowania paznokcia. Jedną z nich jest proteza paznokcia, czyli metoda Greppmayera. Innymi sposobami są: masa do rekonstrukcji paznokcia, a także odbudowa paznokci żelem. W każdym przypadku odbudowa płytki paznokcia wygląda podobnie. Wszystkie substancje przeznaczone do odbudowy paznokci posiadają właściwości antygrzybiczne i bakteriostatyczne, by chronić pacjenta przed zakażeniami, które mogłyby być efektem zabiegu. Działają również przeciwzapalnie.

Podolog przez przystąpieniem do rekonstrukcji używa narzędzi – np. frezów – do tego, by usunąć płytkę z defektem. Jeżeli płytka była wcześniej zainfekowana grzybicą niezbędne jest użycie frezarki. Natomiast, gdy uszkodzenie płytki to efekt urazu mechanicznego, wystarczające są narzędzia manualne. Następnie łożysko jest pobudzane do pracy i wzrostu z wykorzystaniem frezu. Podolog zakłada opatrunek hydrożelowy, który pomoże utrzymać wilgotne środowisko, odżywiające płytkę paznokcia.

Teraz czas na nałożenie wybranej masy na płytkę paznokcia, która po nałożeniu zastygnie. Następnie należy nałożyć kolejną masę. W kolejnym kroku podolog sięga po frez i z jego pomocą nadaje kształt paznokciowi.


Produkty polecane w artykule


Wskazania do rekonstrukcji paznokci

Główne wskazania do rekonstrukcji paznokci to utrata części paznokci, za które odpowiada uraz czy choroba, np. onycholiza. Rekonstrukcja paznokcia pomaga wówczas pomóc mu odrosnąć, a także poprawić jego estetykę. Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie pozbyć się problemów z paznokciami, należy zlikwidować ich źródło, a więc zrezygnować ze zbyt ciasnego obuwia, wykonać badania, które naprowadzą nas na to, co nam dolega.

Wiele osób obawia się bólu związanego z rekonstrukcją paznokcia. Tymczasem taki zabieg jest bezbolesny i może być wykonywany u osób z obniżonym progiem bólu bez pojawienia się u nich większego dyskomfortu.

Zasadniczo rekonstrukcja może być z powodzeniem przeprowadzona u osoby, która posiada co najmniej 1/3 paznokcia. Jednakże o tym, czy odbudowywać większe ubytki, decyduje podolog lub lekarz.

Kiedy rekonstrukcja paznokci jest niewskazana?

Bywają takie sytuacje, kiedy wręcz nie powinno się przeprowadzać rekonstrukcji paznokci. Rekonstrukcja paznokci po grzybicy jest wskazana, ale decyzja o odbudowie musi być poprzedzona dokładnym badaniem, które pomoże stwierdzić, czy rzeczywiście nie mamy do czynienia z utrzymującymi się nadal zmianami grzybiczymi. Nie należy przeprowadzać wówczas rekonstrukcji do czasu całkowitego wyleczenia paznokci. Innym przeciwwskazaniem jest posiadanie widocznym fragmentów odklejonej płytki paznokcia albo gdy łożysko nie jest aktywne. Wówczas mówimy o tym, że płytka nie jest jeszcze gotowa do jej odbudowania. Ostateczną decyzję o tym, czy paznokcie mogą zostać odbudowane, podejmuje podolog.

Ile czasu trwa rekonstrukcja paznokcia?

Paznokcie u stóp rosną wolno. Dlatego należy mieć na uwadze to, że całkowity czas leczenia może wynieść nawet ponad rok. Tyle czasu trwa naturalne odrastanie paznokci. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć tego procesu. Z drugiej strony po nałożeniu protezy paznokcia natychmiast wyglądają ładnie i estetycznie. Co więcej, takie paznokcie można nawet malować. Dlatego trudno dostrzec różnicę pomiędzy prawdziwym a sztucznym odpowiednikiem.

Co więcej, odbudowanie paznokci zwykle wymaga obecności na jednej wizycie u podologa. Osoby borykające się z bardziej zaawansowanymi zmianami muszą odwiedzić gabinet podologiczny nawet kilka razy.

Korzyści związane z rekonstrukcją paznokci

Dzięki tego rodzaju terapii paznokcie odzyskują swój naturalny kształt. Dzięki założonej protezie mają dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega to pojawianiu się kolejnych zmian w obrębie chorego paznokcia. Paznokcie mogą rosnąć mocniejsze i zdrowe. Co więcej, osoba, która w przeszłości borykała się z trudnościami związanymi z uszkodzonym paznokciem, nie musi nawet pamiętać o tym, który był uszkodzony. Może normalnie poddawać go zabiegom pedicure, a paznokieć wygląda jak „naturalne” paznokcie i nie odróżnia się od reszty. Wpływa to na komfort życia i samoocenę, zwłaszcza u osób, które przykładają ogromną wagę do swojego wyglądu. Bez kompleksów mogą po takim zabiegu założyć buty z odkrytymi palcami, np. sandałki. Nikt nie zauważy, że paznokieć został poddany zabiegowi podologicznemu.

Rekonstrukcja paznokci uchodzi za jeden z najbardziej popularnych zabiegów w gabinetach podologicznych. Podolodzy mają więc już całkiem spore doświadczenie w leczeniu tego rodzaju dolegliwości. Aby skutecznie pozbyć się problemu zdeformowanych, chorych paznokci wskazana jest cierpliwość. Sam zabieg trwa około godziny do dwóch godzin. Jednakże na efekty związane z odrośnięciem całego paznokcia należy czekać rok, czasem nieco dłużej.

Twój koszyk1
Arkada's liquid bezwonny do rekonstrukcji paznokci 100 ml73,80  Za ten produkt otrzymasz 20 punktów
-
+
Kwota
73,80 
Wróć do zakupów
X