Modzele – jak leczyć?

Modzele powstają pod wpływem nadmiernego i utrzymującego się w czasie ucisku (np. podczas wykonywania pracy fizycznej). Dla naskórka jest to zbyt duże obciążenie wywołujące mechanizm obronny...

Modzele powstają pod wpływem nadmiernego i utrzymującego się w czasie ucisku (np. podczas wykonywania pracy fizycznej). Dla naskórka jest to zbyt duże obciążenie wywołujące mechanizm obronny, jakim jest rogowacenie skóry. Staje się ona wówczas jeszcze twardsza i grubsza, przybierając postać tzw. modzeli. Nagniotki sprawiają spory ból w czasie funkcjonowania i wpływają na nieestetyczny wygląd. 

Jak dokładnie powstają modzele? W jaki sposób można je leczyć? Jak uniknąć? 

Modzele – jak powstają? 

Modzelem nazywa się zgrubienie skóry, przybierające postać kremowo–żółtej narośli. Tworzą się głównie na stopach oraz dłoniach. Skóra w tych miejscach nieco specyficznie reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego nagniotki najczęściej tworzą się właśnie tam. 

W przypadku stóp skóra jest kilkakrotnie grubsza niż w innych miejscach na ciele. Pozbawiona jest gruczołów łojowych, co sprawia, że ma tendencję do przesuszania się oraz rogowacenia. Takie właściwości skóry pięt sprawiają, że jest to miejsce bardzo podatne na tworzenie się różnych zmian w postaci: 

  • nagniotków, 
  • modzeli,
  • odcisków. 

Dodatkowo pod działaniem dużego i regularnego nacisku (np. zbyt ciasne obuwie) naskórek reaguje obronnie – aby zmniejszyć oddziaływanie tych sił, zwiększa twardość i grubość skóry. Dzięki temu stopy mają zapewnioną lepszą amortyzację i są zabezpieczone przed uszkodzeniami. 

Stały nacisk wywierany na stopy sprawia również, że naczynia krwionośne w tym obszarze nie funkcjonują prawidłowo. Przepływ krwi jest zmniejszony, a tym samym – dostęp do substancji odżywczych ograniczony. To z kolei przyczynia się do obumierania naskórka oraz blokuje jego proces złuszczania się. 

Modzele – co je wywołuje? Przyczyny 

Przyczyn powstawania modzeli jest wiele. Głównym powodem jest przede wszystkim nacisk wywierany na pięty. Może on powstawać w różnych sytuacjach, np. w czasie: 

  • noszenia zbyt ciasnego obuwia lub z cienką podeszwą (podczas ruchu pięta niemal bezpośrednio uderza o podłoże, co jest dla niej dużym obciążeniem); 
  • częstego zakładania butów na obcasie (lub noszenia ich przez długi czas, np. w pracy, na dłuższych wyjściach); 
  • ciąży – wówczas dochodzi do bardzo szybkiego i dużego przyrostu masy ciała, co sprawia, że stopy są obciążone, a nacisk nierównomiernie rozkładany. Z tego powodu na modzele narażone są również osoby otyłe i z nadwagą – zbyt duża waga ciała uniemożliwia prawidłowy rozkład ciężaru. 

Na nieprawidłowy rozkład obciążenia stóp wpływają również pewne schorzenia. Należą do nich przede wszystkim wady postawy, np. skolioza. Wówczas jedna stopa jest bardziej obciążona ze względu na skrzywienie kręgosłupa. Wszelkie deformacje w budowie i funkcjonowaniu stopy, np. płaskostopie, także przyczyniają się do powstawania różnych nagniotków na piętach. 

Ich tworzeniu sprzyjają również: 

  • choroby układu krążenia, 
  • cukrzyca, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), 
  • niedoczynność tarczycy. 

Inną przyczyną jest tendencja do nadmiernego przesuszania się skóry stóp. W tym przypadku rozwiązaniem problemu może być odpowiednia pielęgnacja nawilżająca oraz zabiegi u podologa, np. pedicure. Specjalista pomoże również ułożyć plan pielęgnacji oraz w razie potrzeby – dopasuje odpowiednią wkładkę do butów. 

Modzele – jak wyglądają? 

Modzele to niewielkie nagniotki, tworzące się głównie na podeszwach stóp i palcach dłoni. Mają zwykle okrągły lub owalny kształt, w niektórych sytuacjach może towarzyszyć im czerwona obwódka. 

Modzele mają barwę żółtawą lub kremowo-żółtą, w odróżnieniu do większości stwardnień tworzących się na piętach, są miękkie. Widoczne są na nich linie narośniętej skóry. 

Modzele a odciski – jak je odróżnić? 

Terminu “modzele” i “odciski” często używa się zamiennie. Jednak pomiędzy obiema zmianami są pewne różnice, zarówno estetyczne jak i bólowe. 

  • Przede wszystkim modzele nie mają jądra naciskającego na zakończenia nerwowe. To sprawia, że wywołują niewielkie dolegliwości bólowe, w odróżnieniu od odcisków. Te drugie sprawiają zdecydowanie większy dyskomfort w czasie ruchu. 
  • Kolejną cechą pozwalająca odróżnić obie narośle od siebie jest stopień twardości. Odciski są twarde, a modzele miękkie. 
  • Ostatnim aspektem jest barwa – modzele są kremowo-żółte, z kolei odciski mają charakterystyczny, biały punkt w środku narośli. 

Brak leczenia modzeli może przyczynić się do ich przekształcenia w zdecydowanie bardziej bolesne odciski. 


Produkty polecane w artykule


Modzele – w jaki sposób leczyć?

Modzele to stosunkowo łagodne nagniotki, dlatego początkowo można zastosować tzw. leczenie pierwszego rzutu. W eliminowaniu świeżo powstałych modzeli dobrze sprawdzają się m.in. skarpetki złuszczające. 

W leczeniu łagodnych modzeli skuteczne mogą być również domowe sposoby, z wykorzystaniem np. kwasu salicylowego. Dobrym rozwiązaniem, pozwalającym skutecznie pozbyć się modzeli, jest wizyta u podologa. 

Specjalista wówczas przeprowadza zabieg profesjonalnego usuwania modzeli. Co istotne – nie zapobiega to ich nawrotom. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia modzeli, należy przede wszystkim prawidłowo dbać o kondycję i komfort stóp. 

Usuwanie modzeli u podologa – jak wygląda? 

Podolog jest specjalistą zajmującym się różnymi schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp. Diagnozuje schorzenia oraz dba o ich właściwą pielęgnację i estetyczny wygląd. 

Dlatego warto się udać do niego z problemem modzeli. Wówczas podolog nie tylko usuwa nagniotki, ale przeprowadza również wywiad pod kątem czynników, powodujących ich powstawanie. Dzięki temu udziela wskazówek co do profilaktyki przed nawrotem modzeli.

Sam zabieg usuwania nagniotków polega na ich całkowitym wycięciu, dzięki czemu modzel nie odrasta ponownie. Nie oznacza to jednak, że nagniotki nie mogą powstać na nowo. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim pilnować odpowiedniej higieny i profilaktyki stóp. 

Usuwanie modzeli – czy wystarczy jedna wizyta? 

Usunięcie modzeli zazwyczaj odbywa się na jednej wizycie. W przypadku trudnej narośli, ciężkiej do wyeliminowania za pierwszym razem, konieczna może być jeszcze jedna wizyta. 

Pamiętaj! Jeśli mimo leczenia podologicznego i przestrzegania zasad profilaktyki, modzele często nawracają lub są bardzo trudne w usunięciu, to warto skonsultować się z dermatologiem. Jako lekarz może zapisać silniejsze leki zmiękczające, dostępne na receptę. 

Domowe sposoby na modzele 

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym domowym sposobem na modzele jest moczenie stóp w ciepłej wodzie, z dodatkiem sody oczyszczonej. Ma ona silne właściwości zmiękczające. 

Co istotne, kąpiele warto połączyć z mechanicznym usuwaniem naskórka, najlepiej przy pomocy frezarki. Stosowanie klasycznych pumeksów może nasilać proces rogowacenia naskórka – ich struktura jest zbyt szorstka i drażniąca. 

Na sam koniec warto zaaplikować odpowiedni krem zmiękczający, który znajdziesz w naszym sklepie. 

Ważne jest, aby kremy bazowały na takich składnikach, jak: 

  • kwas salicylowy,
  • mocznik,
  • kwas mlekowy. 

Kwas salicylowy ma przede wszystkim zdolność do rozpuszczania zrogowaciałego naskórka, co czyni go jedną z najskuteczniejszych substancji w leczeniu modzeli. 

Mocznik z kolei ma silne właściwości zmiękczające, co sprawia, że jest polecany w celach pielęgnacyjnych i profilaktycznych. Silnie nawilża i zmiękcza skórę, dzięki czemu zapobiega jej rogowaceniu. 

Kwas mlekowy wpływa żrąco na zrogowacenia naskórka, dlatego również pomaga pozbyć się problemu. 

Leczenie modzeli polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników, sprzyjających ich powstawaniu, oraz stosowaniu odpowiednich preparatów w warunkach domowych. Szybkim sposobem na pozbycie się dolegliwości jest skorzystanie z profesjonalnego usuwania modzeli u podologa. 

Kluczową rolę odgrywa również właściwa pielęgnacja na co dzień oraz dbanie o dobór odpowiedniego i komfortowego obuwia. 

Twój koszyk1
Kerasan maść do stóp na zrogowacenia i pęknięcia 50 ml53,90  Za ten produkt otrzymasz 10 punktów
-
+
Kwota
53,90 
Wróć do zakupów