Hurtownia podologiczna online Kerpro

Rekonstrukcja paznokcia – na jak długo?

Rekonstrukcja paznokci to zabieg podologiczny wykonywany w celu uzupełnienia ubytków w płytce paznokciowej. Warunkiem do wykonania rekonstrukcji jest zachowanie 1/3 płytki paznokciowej oraz...

Rekonstrukcja paznokci to zabieg podologiczny wykonywany w celu uzupełnienia ubytków w płytce paznokciowej. Warunkiem do wykonania rekonstrukcji jest zachowanie 1/3 płytki paznokciowej oraz brak infekcji grzybiczej. Rekonstrukcja jest dość prostym i szybkim zabiegiem, który skutecznie pomaga odbudować płytkę paznokciową, choć wymaga to dużo więcej czasu.

Czym jest rekonstrukcja paznokcia? Jakimi metodami się ją wykonuje? Na jak długo rekonstrukcja paznokcia wystarczy?

Płytka paznokciowa – dlaczego jest podatna na uszkodzenia?

Płytka paznokciowa pełni bardzo ważną funkcję. Jest mechanizmem obronnym dla łożyska, połączonego z naskórkiem. Funkcją płytki jest m.in. jego ochrona przed drobnoustrojami czy uszkodzeniami.

W związku z tym to paznokcie mają bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

To sprawia, że są bardzo narażonena różnego rodzaju:

 • uszkodzenia,
 • skaleczenia,
 • bądź obciążenia (np. pod wpływem zbyt dużej masy ciała, wywierającej nacisk na płytkę).

Działając na „pierwszej linii obrony”, paznokcie stają się również celem dla dermatofitów, odpowiedzialnych za rozkład keratyny w płytce i rozwój grzybicy.

Infekcja grzybicza wiąże się ze znacznym pogorszeniem i osłabieniem paznokci, co sprzyja tworzeniu się ubytków w obrębie płytki.

W tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż rekonstrukcji paznokcia nie wykonuje się na zainfekowanej płytce. Dlatego też pierwszym krokiem jest wyleczenie grzybicy, a dopiero kolejnym – odbudowa płytki paznokciowej.

Rekonstrukcja paznokcia – czym jest? Dlaczego wykonuje ją podolog?

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, mający na celu odbudowę płytki paznokciowej i uzupełnienie powstałych ubytków. Wykonując rekonstrukcję, specjalista może skorzystać z kilku metod, dobierając każdą indywidualnie pod pacjenta.

Odbudowa płytki paznokciowej wykonywana jest przez podologa, posiadającego wiedzę w zakresie schorzeń i dolegliwości stóp.

Podolog dokonuje oględzin stóp, ocenia stopień ubytku oraz wstępnie stwierdza obecność bądź brak infekcji grzybiczej. Dla potwierdzenia wykonuje badania mykologiczne.

Posiadając dopiero te wszystkie informacje, wybiera metodę rekonstrukcji najlepszą dla pacjenta. W związku z tym zabieg ten zawsze powinno się wykonywać w gabinecie podologicznym, pod okiem doświadczonego specjalisty.

Rekonstrukcja paznokcia – kiedy jest zalecana? Co wpływa na uszkodzenie płytki?

Rekonstrukcja paznokcia zalecana jest w momencie, gdy pojawią się ubytki w płytce paznokciowej.

Najczęściej dzieje się to w przebiegu schorzeń, takich jak:

 • infekcja grzybicza paznokci (wówczas leczenie zaczyna się od eliminacji infekcji),
 • onycholiza paznokci (oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska, np. na skutek silnego uderzenia, ciasnego obuwia czy nadwagi).

Czynniki sprzyjające uszkodzeniom płytki paznokciowej i nasilające dolegliwości w jej obrębie to:

 • zbyt ciasne obuwie – prowadzi do zwiększonego nacisku na płytkę paznokciową, co w dalszej konsekwencji może przyczynić się np. do onycholizy;
 • nadwaga lub otyłość – czynnik ten również wiąże się z wywieraniem zbyt dużego obciążenia na płytkę paznokciową, co sprzyja jej uszkodzeniom;
 • uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenie o twardy przedmiot – urazy mechaniczne powodują osłabienie płytki i w zależności od siły uderzenia bądź specyfiki danej sytuacji, od razu mogą pojawić się ubytki w płytce paznokciowej lub wystąpić dopiero z czasem, na skutek np. odwarstwiania się paznokcia;
 • preparaty i kosmetyki z acetonem (osłabia kondycję paznokci) bądź niskiej jakości, posiadające w swoim składzie drażniące substancje.

Gorsza kondycja płytki paznokciowej może świadczyć także o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak: cukrzyca, łuszczyca, marskość wątroby, anemia czy zaburzenia krążenia.


Produkty polecane w artykule


Jak wygląda zabieg rekonstrukcji paznokcia?

Przed przystąpieniem do zabiegu, podolog musi wcześniej zebrać wszystkie informacje, potrzebne do postawienia odpowiedniej diagnozy (m.in. określenia stopnia zaawansowania ubytków oraz wskazanie potencjalnej przyczyny ich wystąpienia).

 1. W związku z tym wizyta rozpoczyna się od obszernego wywiadu, w trakcie którego zbierane są informacje na temat historii chorobowej pacjenta oraz jego rodziny (np. rodzinne występowanie cukrzycy).
 2. Następnie podolog dokonuje oględzin stóp i paznokci. Dzięki temu może zaobserwować np. obecność deformacji (jeśli występują), które pośrednio mogą wpływać na ubytki w płytce paznokciowej (deformacje stóp/palców powodują obciążenie paznokci i sprzyjają onycholizie).
  Specjalista wstępnie ocenia obecność grzybicy lub ją wyklucza – może wykonać także badania mykologiczne.
 3. Ostatnim krokiem na etapie zbierania informacji jest ich analiza oraz postawienie odpowiedniej diagnozy.

Dopiero na tym etapie podolog wskazuje najlepsze dla pacjenta metody rekonstrukcji paznokcia. Zabieg można przeprowadzić pod warunkiem, że zachowana jest minimum 1/3 naturalnej płytki paznokciowej.

Na oczyszczoną i wstępnie opracowaną płytkę paznokciową (z użyciem frezarki) specjalista aplikuje odpowiedni opatrunek. Jest on nasączony substancjami, pobudzającymi odrastanie nowej płytki paznokciowej.

Następnie podolog dokonuje rekonstrukcji paznokcia, zgodnie z dobraną metodą. Jeśli wymaga tego dana metoda, to na sam koniec, podolog opracowuje paznokieć za pomocą frezarki – nadaje mu odpowiedni kształt oraz wygładza powierzchnię.

Jakie są metody rekonstrukcji paznokci?

Paznokcie najczęściej odbudowuje się, korzystając z:

 • metody Greppmayr,
 • masy bądź żelu;
 • techniki Fiberglass;
 • protezy paznokcia.

Rekonstrukcja może być wykonana także techniką warstwową, z użyciem masy akrylowej i pudru.

Metoda Greppmayr

W tej technice podolog posługuje się specjalną folią. Po podgrzaniu jej do odpowiedniej temperatury należy folię przyłożyć do masy (wcześniej, w masie należy odbić kształt paznokcia).

Po ostygnięciu folii wycina się z niej kształt, odpowiadający paznokciowi pacjenta i szlifuje się go. Następnie podolog aplikuje odciśnięty kształt do naturalnej płytki paznokciowej – za pomocą masy akrylowej.

Żel i masa

Jest to bardzo prosta metoda, polegająca na aplikacji specjalnej masy bądź żelu utwardzającego. Masę bądź żel aplikuje się na oczyszczoną płytkę paznokciową i pozostawia do zastygnięcia bądź utwardzenia.

Po odpowiednim czasie, nakłada się drugą warstwę i również pozostawia na pewien czas. Następnie należy ją opracować za pomocą frezarki, nadając odpowiedni kształt.

Technika Fiberglass

Jest to metoda polegająca na aplikacji mieszanki jedwabiu z resiną, co ma na celu m.in. naturalne wzmocnienie osłabionej płytki.

Metoda ta jest szczególnie zalecana dla pacjentów, u których występuje bardzo krucha płytka paznokciowa, łamliwa i podatna na odkształcenia. Są to również paznokcie pękające czy wrastające.

Na czym polega proteza paznokcia?

Proteza paznokcia nieco różni się od pozostałych metod, gdyż pozwala na odbudowę prawie całej płytki paznokciowej. Do wykonania protezy paznokcia, specjalista najczęściej posługuje się metodą Eckle.

Proteza paznokcia jest najbardziej skomplikowanym zabiegiem odbudowującym płytkę – wymaga więc od podologa dużej precyzji i pewnego doświadczenia w tym zakresie.

Na początku specjalista formułuje z masy silikonowej kulkę, którą przykłada do paznokcia pacjenta i dociska za pomocą specjalnej łyżki. Dzięki temu „pobiera” odcisk płytki paznokciowej. Następnie, korzystając z dowolnej metody, może wykonać odpowiedni kształt paznokcia i przygotować na tej podstawie protezę.

Rekonstrukcja paznokcia – na jak długo?

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który przeprowadzony prawidłowo, powinien dać długotrwałe efekty – na lata bądź nawet na całe życie.

Znaczenie ma tutaj jednak odpowiednia profilaktyka i przestrzeganie zaleceń od podologa. W przeciwnym razie problem może ponownie powrócić.

Całościowe odbudowanie się naturalnej płytki paznokciowej może trwać nawet ponad rok. W tym czasie pacjent musi szczególnie dbać o kondycję paznokci, nosić wygodne obuwie i unikać przeciążeń.