Sposoby leczenia wrastających paznokci

Wrastające paznokcie to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od płci czy wieku. Dolegliwość ta może dotknąć niemal każdego, wywołując szczególny dyskomfort, a z czasem również ból przy każdym kolejnym kroku. Skąd bierze się ów niemal powszechny już problem i jak można sobie z nim poradzić? Wrastające paznokcie – przyczyny powstawania Wrastający paznokieć […]

Wrastające paznokcie to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od płci czy wieku. Dolegliwość ta może dotknąć niemal każdego, wywołując szczególny dyskomfort, a z czasem również ból przy każdym kolejnym kroku. Skąd bierze się ów niemal powszechny już problem i jak można sobie z nim poradzić?

Wrastające paznokcie – przyczyny powstawania

Wrastający paznokieć to określenie stanu, w którym twarda tkanka płytki paznokciowej narusza ciągłość naskórka na wale paznokciowym. Stopniowo wzrastający w tkankę miękką paznokieć staje się dla niej ciałem obcym, w związku z czym wywołuje ona mechanizmy obronne, takie jak stan zapalny, zaczerwienienie, ból oraz szczególna wrażliwość na dotyk. Przyczyn powstawania problemu wrastających paznokci jest co najmniej kilka. Niekiedy zdarza się, że kilka najczęstszych przyczyn występuje u pacjenta jednocześnie, tym samym znacznie zwiększając ryzyko pojawienia się zarówno dolegliwości, jak i jej nawrotów.

Do najczęstszych przyczyn występowania problemu wrastającego paznokcia zdecydowanie zaliczyć należy nieodpowiednią i nieumiejętną higienę i pielęgnację stóp, jak i noszenie zbyt ciasnego i źle dopasowanego obuwia. Nadmierne i zbyt inwazyjne przycinanie płytki paznokciowej, co więcej skracanie jej pod niewłaściwym kątem, powodować może jej przyspieszony wzrost w nieodpowiednim kierunku. Długotrwałe noszenie za małych butów powoduje z kolei regularny ucisk, który skutkować może przerwaniem ciągłości naskórka przez naciskającą nań płytkę. Liczne badania wykazały również, że jedną z częstych wewnętrznych przyczyn powstawania wrastających paznokci są czynniki genetyczne, tj. dziedziczna budowa płytki, sprzyjająca jej wrastaniu w tkankę miękką.

Co jeszcze może stać za występowaniem bolesnego i uciążliwego problemu wrastających paznokci? U pań może wywoływać go zbyt częste chodzenie w butach na wysokich obcasach, a także nieumiejętnie wykonywane zabiegi pedicure. Ponadto na pojawienie się problemu wpływ może mieć także ciąża, nagły przyrost masy ciała, jak również niektóre z przewlekłych schorzeń oraz wrodzone i nabyte deformacje stóp.

Jak rozpoznać problem wrastającego paznokcia?

Wrastający paznokieć to problem nierzadko bagatelizowany. O ile jednak w pierwszych etapach jego rozwoju można spróbować go ignorować, o tyle później, w stadium zaawansowanym, nierzadko staje się on wręcz nie do zniesienia, przez wyraźnie odczuwalne dolegliwości bólowe i dyskomfort. Warto więc możliwie jak najszybciej reagować na pojawiający się problem. Najlepiej na bieżąco obserwować stan swoich stóp, paznokci i otaczających je wałów paznokciowych, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości podjąć odpowiednie kroki. Jak jednak rozpoznać rozwijający się problem wrastającego paznokcia? Na początku dolegliwość ta może nie być tak dobrze widoczna, jednak istnieją pewne symptomy, na które powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Kiedy podczas chodzenia odczuwamy choćby delikatny dyskomfort i nieprzyjemny ucisk w okolicy któregoś z wałów paznokciowych, to jeden z pierwszych znaków, że możemy mieć do czynienia z wrastającą płytką. Kolejnym symptomem jest pojawienie się zaczerwienienia wokół paznokcia, na powierzchni wału paznokciowego. Zaczerwienienie to ostatni z etapów rozwoju problemu, któremu nie towarzyszą jeszcze dolegliwości bólowe. W kolejnym najczęściej następuje bowiem przerwanie ciągłości naskórka, powstanie małej, stopniowo powiększającej się rany, a także wysięku.

Optymalnym momentem, w którym należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, jest pojawienie się dyskomfortu lub zaczerwienienia. Kiedy na wale paznokciowym pojawi się rana, wizyta u podologa także jest oczywiście konieczna, jednak w tym wypadku leczenie może już potrwać nieco dłużej.

Jak leczy się wrastające paznokcie?

Wrastający paznokieć to dolegliwość niezwykle uciążliwa i nierzadko bolesna. Na szczęście istnieją skuteczne metody zarówno jej leczenia, jak i profilaktyki. Najważniejsze jest w tym wypadku zgłoszenie się do specjalisty w celu skorzystania z profesjonalnej pomocy. Metody leczenia wrastającego paznokcia podzielić możemy na dwie główne kategorie – zachowawcze oraz chirurgiczne.

Do pierwszej z nich, zalicza się metodę:

  • tamponady,
  • szynowania,
  • klamrowania.

Natomiast do drugiej, a więc do sposobów chirurgicznego usuwania wrastającego paznokcia zalicza się metodę:

  • Barletta, czyli wycinanie fragmentu skóry i tkanki podskórnej, wzdłuż brzegu palca,
  • Quena, czyli wycinanie bocznego kawałka paznokcia oraz części wału,
  • brzeźnej resekcji paznokcia, w której wycina się część zmienionej chorobowo płytki,
  • laserową, dzięki której możliwe jest wycięcie płytki i wału oraz usunięcie zmienionej chorobowo macierzy.

Wrastające paznokcie – leczenie w gabinecie podologicznym

W gabinecie podologicznym stosuje się zachowawcze metody leczenia dolegliwości wrastającego paznokcia. Niezależnie jednak od tego, którą z metod wybierze specjalista, właściwe leczenie poprzedza szereg równie istotnych czynności, mających na celu dokładne poznanie problemu – zarówno jego konkretnej przyczyny, jak i stopnia zaawansowania. W tym celu należy przeprowadzić wywiad z pacjentem, poznając tym samym jego punkt widzenia i wnioski na temat dolegliwości, ale również jego styl życia i nawyki, które mogą stanowić przyczynę jej pojawienia się. Po przeprowadzeniu efektywnego wywiadu specjalista może dokładnie zaplanować kolejne kroki terapii, a także podzielić się swoimi wnioskami z pacjentem.

Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu – zarówno samego pacjenta, jak i specjalisty mającego go wykonać. Skóra musi być odświeżona i starannie zdezynfekowana. Następnie specjalista oczyszcza paznokieć za pomocą sterylnej sondy. Ta część zabiegu nazywana jest sondowaniem. Za pomocą specjalnego narzędzia podolog usuwa wszelkiego rodzaju zrogowacenia i hiperkeratozy.

Teraz możliwe jest podcięcie problematycznego fragmentu płytki, wrastającej w tkankę miękką wału paznokciowego. W tym celu najczęściej używa się specjalnych cęgów do wrastających paznokci. Po usunięciu części płytki najczęściej konieczne jest założenie ochronnego opatrunku, mającego na celu zarówno ochronę wrażliwego miejsca, jak i pochłanianie zbierającego się wysięku. Doskonale sprawdza się w tym wypadku profesjonalna tamponada, wykonana z wysokiej jakości fizeliny.

Nierzadko w leczeniu wrastającego paznokcia konieczne jest również założenie pacjentowi specjalnej szyny lub klamry ortonyksyjnej. Od tych właśnie akcesoriów swoją nazwę biorą metody terapii schorzenia. Wybór odpowiedniej klamry lub szyny jest niezwykle istotny i może mieć ogromny wpływ na efektywność całego leczenia, a także komfort pacjenta.

Zdarza się również, że w leczeniu problemu wrastającego paznokcia stosuje się terapię łączoną, aby zwiększyć efektywność działań podologa oraz skrócić czas rekonwalescencji. Warto pamiętać, że równie istotna, jak odpowiednie leczenie, jest też właściwa profilaktyka, mająca na celu zminimalizowanie ryzyka nawrotu problemu.

Wrastające paznokcie – profilaktyka

Po zakończonym leczeniu dolegliwości wrastających paznokci specjalista podolog powinien odpowiednio poinstruować pacjenta, o tym, w jaki sposób może on zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia problemu. Ważne jest w tym wypadku przede wszystkim zachowanie maksymalnej higieny i bezpieczeństwa pielęgnacji stóp. Specjalista powinien pokazać pacjentowi, w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie skracać płytkę paznokciową, aby nie wrastała ona w tkankę miękką wału. Ponadto powinien on zalecić również profesjonalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta kosmetyki i środki pielęgnacyjne do stóp, jak chociażby preparaty dezynfekujące czy środki zapobiegające nadmiernej potliwości. Bardzo ważne jest również pilnowanie odpowiedniej jakości i właściwego dopasowania obuwia – należy unikać chodzenia w za małych i za ciasnych butach, a także nadmiernego chodzenia w wysokich szpilkach.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk1
Dłutka First Blades rozmiar 2, 50 szt.65,00  Za ten produkt otrzymasz 20 punktów
-
+
Kwota
65,00 
Wróć do zakupów