W Polsce podologia nie jest jeszcze popularną dziedziną medycyny, dlatego zawód podologa dopiero się kształtuje. Nie wiadomo do końca, jakie wykształcenie trzeba uzyskać, by móc wykonywać zawód podologa, gdyż nie ma jeszcze żadnych uregulowań prawnych. Podobnie jest w przypadku zakresu obowiązków, jak i ergonomicznych zasad obowiązujących w tym zawodzie.

Z artykułu dowiesz się:

  • jaką pozycję przyjąć do obcinania pacjentowi paznokci;
  • w jakiej pozycji wykonywać zabiegi na podeszwach stóp;
  • jak układać do zabiegu dzieci, pacjentów wysokich i otyłych.

Rozpoczynający swoją przygodę z podologią specjalista nie zawsze wie, jakie ergonomiczne zasady mają kluczowe znaczenie w codziennej pracy dla jego zdrowia i samopoczucia. Dlatego na początku wiele czynności wykonuje tak, jak podpowiada mu intuicja.

Nieprawidłowa postawa podczas pracy nie odbije się na zdrowiu od razu, ale zarówno kręgosłup, jak i mięśnie prędzej czy później dadzą o sobie znać. Ale gdy pojawi się ból poszczególnych partii ciała, będzie już za późno. Sprawdź, jakie są ergonomiczne przykazania dla podologa i od dziś zacznij ich przestrzegać, a unikniesz bólu i innych przykrych dolegliwości.

Zabieg obcinania paznokci u stóp – jak to robić prawidłowo?

Musisz dbać o to, by podczas wykonywania zabiegu obcinania paznokci nikomu nie stała się krzywda.

Pozycja do obcinania paznokci stóp

Postawa przyjęta podczas obcinania paznokci u stóp ma niebagatelne znaczenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli będzie ona niewłaściwa, pojawi się silny ból, który w ekstremalnych przypadkach utrudni dalszą pracę.

Obcinając pacjentowi paznokcie u stóp, nie pochylaj się do przodu. Nie obcinaj paznokci stóp z pozycji czołowej. To właśnie w tych pozycjach mięśnie i kręgosłup cierpią najbardziej. Paznokcie obcinaj tylko w pozycji bocznej lub tylko-bocznej. Jest to najwygodniejsza dla Ciebie pozycja, w której zachowasz nie tylko idealną postawę, ale też widok na paznokcie.

Jak ustawić fotel do obcinania paznokci u stóp?

Duży wpływ na postawę ma ustawienie fotela. Jak prawidłowo ustawić fotel dla pozycji siedzącej? Dopasuj wysokość fotela w taki sposób, by Twoje kolana znajdowały się pod podnóżkiem fotela.

Najlepiej, jak pacjent podczas obcinania paznokci u stóp ugnie nogi w kolanach, a jego uda będą swobodnie opierać się na siedzeniu. Nogi nie powinny być w powietrzu ani w pozycji płaskiej. Niewygodna pozycja sprawi, że pacjent prędzej czy później będzie chciał ją zmienić, a niekontrolowany ruch z jego strony w czasie zabiegu może mieć przykre w skutkach konsekwencje.

Stopy pacjenta powinny być podparte na anatomicznej, okrągłej podpórce. Płaskie podpórki lub podobne do płaskich są bardzo niewygodne, dlatego nie powinno się ich stosować. Jeśli jesteś praworęczny i obcinając paznokcie, trzymasz cążki w prawej dłoni, to siedząc na krześle, zawsze na początku ustawiaj się z prawej strony pacjenta i rozpoczynaj od obcięcia paznokci u jego prawej stopy.

By obciąć paznokcie przy lewej stopie, nie trzeba się wyginać ani pochylać do przodu – wystarczy opuścić podnóżek z prawą nogą pacjenta w dół i przysunąć krzesło bliżej podnóżka, na którym spoczywa lewa stopa.

A jak obcinać paznokcie w pozycji stojącej? Praktycznie tak samo, jak w pozycji siedzącej. Wystarczy jedynie dopasować wysokość fotela.

Nie wykręcaj ręki podczas obcinania paznokci

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez podologów w trakcie zabiegu obcinania paznokci jest wykręcanie ręki lub dłoni. Z pozoru ma to pomóc w prawidłowym przycięciu płytki paznokcia, w rezultacie niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Staraj się obcinać paznokcie wyłącznie z pozycji bocznej. Twoje plecy powinny być wyprostowane – taką pozycję najłatwiej Ci będzie osiągnąć, gdy podejdziesz lub podjedziesz na krześle do stóp pacjenta w taki sposób, by Twoje ręce nie były zbyt wysoko, a łokcie były lekko wysunięte do przodu.

Dostosuj rozmiar ciążek

Pacjenci mają różne paznokcie – przycinanie jednych jest łatwe, z kolei innych może sprawiać dużo kłopotów. Najbardziej problematyczne jest obcinanie paznokci grubych. Dlaczego? W ich przypadku podolog czasem musi mocniej ścisnąć uchwyty cążek, co może zbytnio obciążać mięśnie dłoni.

Kluczowy jest dobór właściwych cążek do pracy. Oprócz kształtu ostrza znaczenie ma także rozmiar i kształt uchwytów. Uchwyty cążek powinny być w kształcie trapezu, gdyż to właśnie taki kształt najlepiej współgra ze zgiętymi palcami. Jeśli chodzi o powierzchnię uchwytów, najlepiej do dłoni przylegają gładkie cążki.

Na rynku jest szeroki wybór cążek. Wszystko dlatego, że podolodzy mają różne dłonie – jedni mniejsze, inni większe. Każdy więc ma szansę wybrać takie cążki, z którymi będzie mu się najlepiej pracować. Wybierając cążki, powinno się zwracać szczególną uwagę na to, jak „chodzą” – siłę ścisku należy dopasować do własnych potrzeb.

Jak właściwie wykonywać zabiegi na podeszwach stóp?

Prace w obrębie pięt pacjenta także można wykonywać w pozycji siedzącej. Dobrze sprawdzają się do tego specjalne krzesełka podologiczne, które mają możliwość odchylenia oparcia pod dużym kątem. Można nimi podjechać aż pod podpórkę fotela, gdzie widoczność na piętę pacjenta jest bardzo dobra.

Z takiej pozycji ręce mogą być swobodnie ułożone pod kątem maksymalnie 90 stopni, czyli kątem idealnym do pracy. Krzesła dedykowane gabinetom podologicznym gwarantują specjalistom wygodną i ergonomiczną pracę.

Prawidłowy sposób trzymania narzędzi podczas pracy w obrębie podeszwy stóp

Do przeprowadzania zabiegów na stopach niezbędne są narzędzia właściwe do przypadku. Okazuje się, że sposób trzymania i operowania skalpelem czy dłutem podologicznym także ma wpływ na zdrowie podologa. Praca narzędziami dedykowanymi stopom powinna odbywać się pod kątem maksymalnie 90 stopni.

Niestety nie każdy pacjent może ułożyć swoje stopy w taki sposób, aby był do nich łatwy dostęp dla podologa. W odpowiednim ich ułożeniu pomaga specjalny fotel z funkcją kołyski. Należy go ustawić w taki sposób, aby kąt nachylenia stopy był równoległy do kąta nachylenia oparcia stopy.

Jaką pozycję przyjąć podczas zabiegów na podeszwach stóp?

Jednym wygodniej pracuje się na siedząco, u innych lepiej sprawdza się pozycja stojąca. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów podologicznych na stojąco. Czasem jest to wręcz wskazane, gdyż w tej pozycji można odpocząć, jeśli większość zabiegów wykonuje się na siedząco.

Do przeprowadzania zabiegów w obrębie stóp w pozycji stojącej wystarczy tylko zmienić wysokość fotela pacjenta. Należy jednak mieć przy tym na uwadze, by pacjentowi było wygodnie. Niewygodną pozycję może on próbować zmienić, co podczas zabiegu nie jest wskazane.

Wysoki lub otyły pacjent – jak wykonać zabieg?

Czasem zabieg podologiczny trzeba wykonać u osoby otyłej, która nie ma możliwości ułożyć stopy w wygodny dla podologa sposób lub u bardzo wysokiego pacjenta, którego nogi sięgają zdecydowanie za daleko.

W przypadku wysokich pacjentów najlepiej maksymalnie rozłożyć podnóżki. Istnieje możliwość włożenia między poduszki fotela płaskiej poduszki, na którą kładzie się poduszkę mobilną. Wtedy podolog może bez żadnego problemu wykonać wszelkie zabiegi w obrębie skóry stóp pacjenta na stojąco. By ułatwić sobie nieco zadanie, może dodatkowo ustawić jego fotel w pozycji kołyski.

Nieco inne podejście trzeba też mieć do pacjenta, który jest otyły. Takie osoby nierzadko mają problemy z poruszaniem się, więc może być im trudno usiąść na fotelu podologicznym w taki sposób, by podolog mógł swobodnie wykonać zabieg na ich stopach. Jeśli pacjent usiądzie niewygodnie, może w trakcie zabiegu próbować zmienić pozycję, a to może się źle dla niego skończyć. Wystarczy jednak przestawić podnóżki na zewnątrz w taki sposób, by były prostopadle do fotela przesunięte w bok, a wszelkie problemy znikną.

A co w sytuacji, gdy do gabinetu podologicznego przyjdzie dziecko? Nie ma żadnego problemu. Specjalistyczne fotele do gabinetów podologicznych mają ruchome poduszki pod łydki. Dzięki nim maluch może oprzeć stopę na odchylonej poduszce. Wszelkie zabiegi u dzieci najwygodniej jest wykonywać w pozycji stojącej.