OPIS PRZYPADKU

Kobieta 58 lat, systematycznie przychodząca co 6-8 tygodni na zabiegi podologiczne. Ogólny stan zdrowia dobry. Skóra stóp bardzo sucha, łuszcząca się. Pani nosi nieodpowiednie obuwie o cienkiej podeszwie oraz na obcasach. Dodatkowo na stan skóry ma wpływ brak pielęgnacji odpowiednim kremem nawilżającym.

Z dokumentacji fotograficznej i zapisów w historii pacjenta wynika, że stan stóp pozostaje na stałym poziomie. Pomimo zaleceń domowych regularnego stosowania odpowiedniego kremu i zmiany butów pacjent nie stosuje do nich. Skóra pozostaje sucha, łuszcząca. Jedynie regularne zabiegi podologiczne w odstępach 6-8 tygodni pozwalają na utrzymywanie stóp w niepogorszonym stanie.

OPIS ZABIEGU

Przeprowadzony został podstawowy zabieg podologiczny. Stopy zdezynfekowano balsamem propolisowym w spray’u. Paznokcie wyrównano za pomocą cęgów czołowych. Następne czynności wykonano przy użyciu frezarki i odpowiednich frezów. Do paznokci oraz wałów około paznokciowych użyte zostały frezy o różnym nasypie diamentowym. Szlifowanie paznokci zakończono polerką. Po oczyszczeniu ze zrogowaceń wały paznokciowe zostały spryskanie sprayem zmiękczającym Podorapid zawierającym 20% mocznik, a następnie za pomocą sondy dwustronnej oczyszczone z resztek opiłków i zanieczyszczeń.

Zrogowacenia na podeszwach i paluchach usunięte zostały za pomocą frezarki z nośnikiem z kapturkami o odpowiedniej gradacji nasypu. Pozwoliło to usunąć nadmierne ilości warstwy rogowej i idealnie wygładzić naskórek. Zabieg zakończono masażem stóp na bazie pianki z echinaceą.

ZALECENIA

Codzienne używanie preparatu Pedibaehr pianki z echinaceą (mocznik i kwas salicylowy chronią przed nadmiernym powstawaniem zrogowaceń i pęknięć. Pantenol i echinacea utrzymują skórę elastyczną, aksamitną i wspomagają jej prawidłowe funkcjonowanie). Preparat zalecany przede wszystkim przy tendencji do rogowacenia, pękania i szorstkości skóry.  Zmianę butów z wysokich obcasów z cienką podeszwą na odpowiednie.

Terapia i opis: Katarzyna Rozmysłowicz, podolog