Frezarki to jeden z najważniejszych sprzętów umożliwiających przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów na stopach w gabinetach kosmetycznych i podologicznych. Specjalistyczne frezy odpowiednio dobrane do przypadku ułatwiają pracę i przyspieszają osiągnięcie pożądanego efektu. Pojawia się tylko pytanie, czy praca z frezarkami, aby na pewno jest w 100% bezpieczna?

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest pochłaniacz pyłu we frezarce i po co się go stosuje;
 • czym powinna cechować się dobra frezarka z pochłaniaczem pyłu;
 • jakie znaczenie mają poszczególne jednostki miar w opisach frezarek;
 • która technika frezowania jest lepsza: na mokro czy na sucho.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że praca podologa jest łatwa, miła i przyjemna. Okazuje się jednak, że utrata czujności i zbagatelizowanie zasad bezpieczeństwa może narazić specjalistę ds. podologii na utratę zdrowia. Zagrożeniem jest bowiem dla niego pył, jaki unosi się w powietrzu podczas frezowania. Dlatego tak ważne jest, aby w urządzeniu zastosowana była technologia skutecznego pochłaniania pyłu.

Pochłaniacz pyłu we frezarce – co daje?

Pył powstały podczas pracy z frezarką jest dla nas praktycznie niewidoczny. Ale to, że ludzkie oko go nie dostrzega, wcale nie oznacza, że go nie ma.

Obserwacja pracy stylistek paznokci, które nie używają maseczek higienicznych i w żaden sposób nie odsysają pyłu, pozwala oszacować, ile pyłu dostaje się do ich płuc. Zakładając, że kosmetyczka w opisanych warunkach pracuje 8 godzin dziennie, rocznie wdycha aż 4 kg pyłu. Taka ilość stanowi niemałe zagrożenie dla zdrowia – może być bezpośrednią przyczyną zatruć, alergii i chorób płuc.

Na niebezpieczeństwo narażeni są też podolodzy, którzy często w swojej pracy spotykają się z chorobami stóp. W obrębie stóp ich pacjentów znajdują się różne wirusy, bakterie i grzyby. Gdyby nie dbali o odsysanie pyłu powstałego podczas frezowania, wszystkie groźne zarazki trafiałyby prosto do ich płuc, a przenoszenie chorób odbywałoby się bez ograniczeń. Dlatego pochłaniacz pyłu uznawany jest za jeden z najważniejszych elementów w profesjonalnych frezarkach.

Jakie cechy powinny mieć dobre filtry do frezarki?

Z uwagi na bezpieczeństwo podczas pracy z frezarką, sprzęt powinien zapewniać jak największą możliwość pochłaniania pyłu i mieć skuteczny filtr zatrzymujący nie tylko duże, lecz nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłu.

Po czym poznać dobry filtr do frezarki? Powinien on składać się z co najmniej kilku warstw specjalnej włókniny, której zadaniem jest wychwytywać średni, zgrubny i mikro pył. Obecnie tego typu filtry produkowane są w normie BIA-norm i spełniają wymogi klasyfikacji europejskiej. Ponadto mają certyfikaty jakości medycznej i wszelkie atesty. Badania pokazują, że takie filtry mają minimum 80% skuteczności, a najlepsze na rynku filtry zapewniają skuteczność rzędu 99%.

Stopniowo odchodzi się od stosowania filtrów papierowych. Wszystko dlatego, że mają one kiepską skuteczność, poza tym nie są kwalifikowane jako produkt medyczny. Dodatkowo ich pojemność jest prawie 5-krotnie mniejsza od pojemności filtrów BIA-norm.

Frezarka z pochłaniaczem pyłu – jaką wybrać?

Idealna frezarka to taka, która usuwa z otoczenia i przenosi do filtra jak największą ilość pyłu, w jak najkrótszym czasie. W większości dostępnych na rynku frezarek zastosowane zostały podobne rozwiązania, jednak po bliższym przyjrzeniu się widać między nimi znaczące różnice.

Jakie znaczenie mają jednostki miar w opisach frezarek?

Nie każdy wie, o czym mówią spotykane w opisach frezarek jednostki miar. Poniżej znajdziesz najczęściej wykorzystywane jednostki miar do opisu pracy frezarek wraz z krótkim wyjaśnieniem każdej z nich.

 • W = Wat. Jednostka mocy. Opisuje siłę frezarki, ale nic nie mówi o ilości pochłanianego z powietrza pyłu powstałego podczas frezowania.
 • mBar (Milibar). Dawna jednostka ciśnienia atmosferycznego. Odpowiada jedynie za ciśnienie wytwarzane przez motor, nie wskazuje pomiaru przepływu powietrza z pyłem.
 • Milimetr słupa wody (mm H2O). Dawna jednostka ciśnienia w układzie MkGS. Podobnie jak mBar, jednostka ta nie ma zastosowania w najnowszych technologiach frezarek.
 • l/min. = Litr na minutę. Objętościowy współczynnik przepływu powietrza mierzony w jednostce czasu. Opisuje konkretny przepływ wolumetryczny powietrza z pyłem i odpowiada rzeczywistej wartości (mocy) ssania pyłu we frezarkach posiadających tę funkcję. W praktyce im większa jest liczba podana w l/min., tym więcej pyłu pochłania frezarka, a co za tym idzie, jest lepsza i zapewnia obsługującej go osobie wyższy poziom bezpieczeństwa. 

Działanie najnowocześniejszych frezarek opisuje wartość l/min. Opis frezarek produkowanych przed laty, posiadających pochłaniacz pyłu, nierzadko pozostawia wiele do życzenia i nie można na jego podstawie ocenić rzeczywistej mocy objętościowej pochłaniania przez sprzęt pyłu.

Techniki pochłaniania pyłu

W zakresie pracy z frezarkami spotkać można dwie odmienne techniki pochłaniania powstałego w czasie frezowania pyłu: „na sucho” i „na mokro”. Dobra technologia na sucho gwarantuje 85-95% skuteczności, z kolei cząsteczki wodne będące nieodłącznym elementem technologii na mokro nie wiążą się zbyt dobrze z mikro pyłem – dlaczego zatem dyskusje nad tym, którą technologię lepiej wybrać wciąż trwają?

Technika na mokro ma bowiem swoje zalety. Jednym z argumentów przemawiających na jej korzyść jest chłodzenie miejsca zabiegu. Specjalista pracujący z frezarką musi dbać o to,  aby nie dochodziło do nadmiernego nagrzania miejsca wykonywania zabiegu, ale nie może też zbytnio go ochłodzić. Wtedy naturalne reakcje pacjenta mogą zostać zaburzone, a sam zabieg może sprawiać mu niemały dyskomfort.

Dlaczego technika na sucho jest lepsza od techniki na mokro?

Oczywiście kluczową rolę odgrywa tu skuteczność techniki na sucho, ale niebagatelne znaczenie również mają wady techniki na mokro. Do argumentów działających na jej niekorzyść zalicza się:

 • możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych zarówno u specjalisty przeprowadzającego zabieg, jak i u pacjenta;
 • przyczepianie się pyłu do skóry, włosów i ubrania;
 • mgła może utrudniać widoczność miejsca pracy;
 • poprzez rozpylenie mgły mogą powstawać zanieczyszczenia;
 • problemy z przenoszeniem bakterii, wirusów i grzybów.

Najnowsze technologie stosowane we frezarkach

Produkowane obecnie frezarki oferują bardzo dobrą technologię. We frezarkach stosuje się bezszczotkowe silniki / turbiny ssące, których moc ssania oznaczana jest w litrach na minutę, cechuje je często cicha prac i wysoka wydajność. Przykładem takiego sprzętu jest frezarka podologiczna TEC A2000 PREMIUM marki Baehr, która zajęła 1 miejsce w kategorii urządzeń podologicznych, przyznane przez niemieckich podologów i specjalistów z branży pedicure i manicure, największego pisma branżowego – Beauty Forum Magazine Germany.

We frezarce Baehr TEC A 2000 PREMIUM zastosowano dwie bezszczotkowe turbiny ssące, gdzie przepływ powietrza wynosi 300 litrów/ minutę.. Bezszczotkowe turbiny bez wysiłku odsysają zarówno pył ze szlifowanej powierzchni, jak i wszelkie cząsteczki innych zanieczyszczeń.

Frezarka TEC A2000 PREMIUM waży zaledwie ok. 2,4 kg , co czyni ją mniej więcej o 30% lżejszą od przeciętnych konkurentów. Dzięki bardzo niewielkiej masie (ok. 99 g) oraz kompaktowej budowie (ok. 117 mm długości) aluminiowa końcówka robocza z wyłącznikiem leży w dłoni w sposób chroniący stawy nadgarstka – jest to najlżejsza i najkrótsza końcówka robocza na rynku do pracy na sucho.

Dodatkowo, po uruchomieniu wydaje ledwo słyszalny dźwięk 49 db. Z dwoma super mocnymi turbinami frezarka TEC A2000 PREMIUM pracuje wyjątkowo cicho, jakby szeptem. Przy pełnej mocy natężenie dźwięku wynosi ok. 58 db. Podczas zabiegu można swobodnie rozmawiać z pacjentami w przyjaznej akustycznie atmosferze.

Sposób mierzenia wlatującego do frezarki powietrza z pyłem

Droga pochłaniania pyłu zaczyna się na początku rączki. Wszystko dlatego, że wydolność turbin ssących znajdujących się w obudowie sterownika jest większa, gdy pomiar wykonywany jest bezpośrednio przy samej turbinie. Jeśli powietrze z pyłem natrafiłoby na swojej drodze na przeszkody, wydajność turbin ssących byłaby dużo niższa.

Dlaczego warto wybrać frezarkę z pochłaniaczem pyłu?

Na podstawie informacji, które zostały wyżej przedstawione, można śmiało powiedzieć, że frezarki z pochłaniaczem pyłu są zdecydowanie lepsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia od tych, które go nie mają. Oczywiście ostateczna decyzja w kwestii wyboru sprzętu należy do jego przyszłego użytkownika. Każdy zwraca bowiem uwagę na inne czynniki determinujące pracę frezarki i sprzęt, który spełnia wszelkie oczekiwania jednego podologa, drugiemu może w ogóle nie przypaść do gustu.

Dostępne na rynku frezarki z pochłaniaczem pyłu są coraz lepsze. Odbiorcy frezarek mogą przebierać więc w różnych ich typach, ze szczególnym uwzględnieniem ceny, która w zależności od jakości sprzętu może być wyższa lub niższa. Najważniejsze jednak, by przed zakupem zapoznać się z opisem frezarki, a zaraz po z instrukcją obsługi sprzętu.