Hurtownia podologiczna online Kerpro

Co leczy podolog?

Stopy codziennie mają kontakt z twardym podłożem, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Są podatne nie tylko na różne urazy czy kontuzje, ale również nieestetyczne zmiany skórne (np. odciski, modzele).

Stopy codziennie mają kontakt z twardym podłożem, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Są podatne nie tylko na różne urazy czy kontuzje, ale również nieestetyczne zmiany skórne (np. odciski, modzele). Do gabinetu podologa zgłaszają się również pacjenci z różnymi infekcjami grzybiczymi. W czym pomaga podolog? Z jakimi dolegliwościami można się do niego udać? 

Podolog – kim jest? 

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem oraz diagnozowaniem chorób i zmian skórnych w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego. Tak więc podolog jest specjalistą, który kompleksowo zajmuje się zdrowiem, higieną i estetyką stóp. 

Choć podologia jest dziedziną medycyny, to sam podolog nie jest lekarzem. Ma on jednak uprawnienia do diagnozowania i leczenia chorób w obrębie stóp. 

Wizyta u podologa – jak wygląda? Jakie badania są wykonywane? 

Każda konsultacja z podologiem rozpoczyna się od obszernego wywiadu. W jego trakcie podolog zbiera informację odnośnie:

 • aktualnych dolegliwości,
 • wcześniejszych urazów i schorzeń w obrębie stóp,
 • historii rodzinnej, 
 • czynników predysponujących do rozwoju schorzeń stóp, np. cukrzycy. 

Następnie podolog ogląda stopy i ocenia ich kondycję. Może wykonać również badania dodatkowe, pozwalające pogłębić diagnozę. 

Badania wykonywane w gabinecie podologicznym to: 

 • Badania na podobaroskopie – przeprowadza się je na specjalnej macie podłączonej do komputera. Pozwala ona uzyskać pełny obraz stóp i tym samym kompleksowo ocenić ich kondycję. Badanie to przebiega w dwóch etapach.

Badanie statyczne – w miejscu. Na jego podstawie podolog uzyskuje informacje o rozkładzie obciążenia stóp, środku ciężkości i tym co na niego wpływa (np. czynniki wynikające z wady postawy). Pozwala określić wady stóp. 

Z kolei badanie dynamiczne ma na celu ocenę chodu. Analizowany jest cały ruch stopy, od momentu podniesienia do momentu wbicia jej w podłoże. Dzięki temu podolog ocenia poprawność chodu, zachowanie wszystkich jego faz. Wychwytuje ewentualne nieprawidłowości. 

 • Badanie na podoskopie – jeśli badanie podobaroskopem wymaga dodatkowego pogłębienia, to wówczas podolog wykonuje badanie na podoskopie. Jest to specjalne urządzenie wyposażone w lustro i światło LED. Dzięki temu można ocenić wklęśnięcie i kształt stopy. Badanie pomaga określić ewentualne, wrodzone nieprawidłowości w budowie stopy, co pomaga lepiej dopasować np. wkładkę ortopedyczną lub zdiagnozować płaskostopie. 

Badanie podoskopowe można przeprowadzić również w sposób dynamiczny. Wówczas urządzenie pozwala uzyskać informację o zachowywaniu się stopy w czasie ruchu. 

 • Badanie na pantografie – wykonuje się je statycznie i dynamicznie. Pozwala określić nacisk wywierany przez stopę, zarówno w czasie ruchu jak i spoczynku. Całe badanie polega na wykonaniu odbitki stopy na papierze. Na podstawie tego, podolog może ocenić z jaką siłą stopa naciska na podłoże. Ma również wgląd w jej cechy fizyczne – długość, szerokość, kształt. 

Dzięki możliwości oceny rozkładu nacisku, badanie to ma szczególne znaczenie przy problemach rehabilitacyjno-ortopedycznych stóp. Wgląd w rozkład nacisku umożliwia dopasowanie odpowiedniej wkładki ortopedycznej.

 • Badanie fizyczne – badanie to służy przede wszystkim ocenie sprawności stawu skokowo–goleniowego. Podolog sprawdza ich ruchomość, ocenia zauważalne okiem czynniki, wpływające na pogorszenie sprawności stopy. Badanie jest wykonywane ręcznie przez podologa, nie przeprowadza się go z użyciem sprzętu diagnostycznego. 

Produkty polecane w artykule


Czym zajmuje się podolog? 

Podolog jest specjalistą szeroko zajmującym się chorobami i schorzeniami w obrębie stóp. W zakres jest usług wchodzą również zabiegi pielęgnacyjne i wpływające na estetyczny wygląd stóp. 

Niektóre choroby ustrojowe, np. cukrzyca, wiążą się ze zmianami w obrębie stóp, dlatego też podolog zajmuje się pacjentami, których gorsza kondycja tej części ciała powiązana jest  z innym schorzeniem. Do podologa trafiają więc zarówno diabetycy, zmagający się z powikłaniami tzw. stopy cukrzycowej, jak i osoby borykające się ze stanami zapalnymi czy reumatyzmem

Podolog dba również o piękny wygląd stóp. Specjalista zajmuje się usuwaniem odcisków i wszystkich innych narośli na skórze stóp, powodujących dyskomfort i nieestetyczny wygląd. Wykonuje również leczniczy pedicure. 

Podolog przeprowadza także rekonstrukcję paznokci, leczy grzybicę, regeneruje pękające pięty i pomaga uporać się z problemem wrastających paznokci. 

Z podologiem warto skonsultować się również po to, aby dobrać dla siebie odpowiednią pielęgnację i profilaktykę skóry stóp. 

Najczęstsze dolegliwości, którymi zajmuje się podolog to, wymieniamy poniżej.

Grzybica stóp i paznokci

Grzybica jest najczęstszą infekcją atakującą stopy i paznokcie. Jej bezpośrednią przyczyną zazwyczaj jest pojawienie się dermatofitów, rozkładający keratynę – podstawowy budulec paznokci. 

Grzybicę paznokci można rozpoznać więc po zmianach w obrębie płytki paznokciowej, zwłaszcza jej: 

 • osłabieniu, 
 • kruchości,
 • zmianie barwy. 

W przypadku tej infekcji pojawia się również brzydki zapach stóp. Do zakażenia dochodzi najczęściej w miejscach publicznych, pełnych drobnoustrojów chorobotwórczych, np. na basenie. Na rozwój grzybów wpływa także wilgoć i ciepłota (np. noszenie zabudowanych butów latem) oraz niewłaściwa higiena stóp. 

Wrastający paznokieć 

Wrastaniem paznokcia to sytuacja, w której róg płytki paznokciowej zaczyna wrastać w otaczającą go skórę, tzw. wał paznokciowy. Powoduje to dość silne dolegliwości bóle, zwłaszcza w czasie poruszania się. 

Brak leczenia prowadzi do powstania niewielkie rany, która z czasem może przekształcić się w ropiejące owrzodzenie. Dlatego nie należy zwlekać z leczeniem i udać się jak najszybciej do podologa – najlepiej zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów. 

Odciski, modzele

Odciski i modzele tworzą się na skutek nadmiernego zgromadzenia zrogowaciałej skóry. Ich usunięcie polega przede wszystkim na profesjonalnym pedicure. Specjalista zmiękcza stopy, po czym ściera naskórek frezarką podologiczną i dłutem usuwa odcisk. Na koniec zabiegu wmasowuje odpowiednie preparaty łagodzące i regenerujące.

Kurzajki

Kurzajki rozwijają się pod wpływem zakażenia wirusem HPV. Mają swój wewnętrzny korzeń, “wbity” w głębsze struktury skóry, co powoduje ból podczas chodzenia. Ma ona zwykle barwę szarą, brązową lub białą. 

W leczeniu kurzajek można skorzystać z kilku metod – krioterapii, łyżeczkowania, lasera oraz elektrokoagulacji. Pomocna jest również wizyta u podologa, który za pomocą odpowiednich preparatów medycznych “wyciąga” kurzajkę na zewnątrz. Dzięki temu pozbywa się jej korzenia. 

Przeciążenie stopy 

Przeciążenie stopy to bardzo częsta dolegliwość, którą zajmuje się podolog. Do nadwyrężenia tej części ciała prowadzi przede wszystkim nierównomierny rozkład ciężaru ciała i tym samym – nierówny rozkład nacisku na stopy. 

Przyczyną może być np. zbyt duża masa ciała czy częste noszenie szpilek.  Przeciążenie stopy wywołuje ból zwłaszcza podczas poruszania się, co znacznie obniża komfort funkcjonowania na co dzień. 

Konsultacja z podologiem pozwala poznać dokładną przyczynę przeciążenia, a dzięki badaniom specjalista wie, które dokładnie miejsca są najbardziej narażone. Na tej podstawie dopasowuje m.in. wkładkę ortopedyczną, dbającą o równomierny rozkład nacisku i przynoszącą ulgę w bólu. 

Podolog zajmuje się również: 

 • profesjonalnym skracaniem paznokci;
 • rekonstrukcją paznokci;
 • masażem stóp;
 • pedicure leczniczym i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi stóp;
 • leczeniem pękających pięt. 

Podolog kompleksowo zajmuje się stopami. Dba zarówno o ich zdrowie oraz komfort, jak i pielęgnację. Leczy różne schorzenia w obrębie stóp i udziela rad, co do dalszej profilaktyki. Pomaga pozbyć się problemu suchej skóry stóp.