ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

ekspresowa wysyłka

wysyłka gratis od 149 pln

profesjonalne wsparcie

Polecane produkty

Dezynfekcja w gabinecie – co wybrać?

paź 29, 2021 | podologia, poradnik, produkty

Dezynfekcja w gabinecie podologicznym to jedna z podstawowych i priorytetowych czynności. Każdy przyrząd i akcesorium wielokrotnego użytku powinny zostać zdezynfekowane. Raz na jakiś czas warto również dokonać dezynfekcji całej powierzchni w pomieszczeniu, zwłaszcza podłogi.

Dlaczego dezynfekcja jest tak istotna? Czym różni się od sterylizacji? Jakich preparatów użyć do dezynfekcji w gabinecie?

Dezynfekcja – czym jest?

Dezynfekcja to proces, w czasie którego niszczone są patogeny i wszelkiego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze. Gdy pracujemy na skórze pacjenta, narzędzia mają z nią bezpośredni kontakt.

To sprawia, że znajdujące się na niej patogeny z łatwością przenikają na narzędzia i akcesoria. Aby pozbyć się ich i móc z pełną odpowiedzialnością i bezpieczeństwem wykonać zabieg innemu pacjentowi, należy zdezynfekować, a następnie wysterylizować narzędzia.

Dezynfekcja jest powierzchownym procesem usuwania drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego też zawsze stanowi wstęp do dalszego zabiegu, jakim jest sterylizacja.

Dezynfekcja a sterylizacja – czym się różnią?

Różnica między dezynfekcją a sterylizacją jest dość znacząca. Oba procesy mają wspólny cel – eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych i zapewnienie odpowiedniej higieny oraz bezpieczeństwa pracy. Należy jednak wiedzieć, że dezynfekcja nie eliminuje form przetrwalnikowych patogenów.

Są to specyficzne formy patogenów, które potrafią przetrwać w najbardziej niesprzyjających warunkach, takich jak np. wysoka temperatura, brak substancji odżywczych czy działanie substancji o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych czy przeciwwirusowych.

Zasadniczą więc różnicą między dezynfekcją a sterylizacją jest zdolność do eliminowania form przetrwalnikowych drobnoustrojów chorobotwórczych. Sterylizacja jest zabiegiem, który umożliwia wyeliminowanie form przetrwalnikowych, dlatego też powinna być systematycznie przeprowadzana.

Dezynfekcja w gabinecie podologicznym – dlaczego jest tak ważna?

Dezynfekcja w gabinecie podologicznym jest podstawą przede wszystkim ze względu na zdolność do usuwania drobnoustrojów chorobotwórczych.

Tym samym zapobiega ona rozprzestrzenianiu się najczęstszych infekcji w obrębie stóp, np.:

  • infekcji grzybiczej (można ją rozpoznać po żółtym zabarwieniu paznokcia i brzydkim zapachu stóp),
  • czy zakażenia bakterią Pseudomonas Aeruginosa.

Dezynfekcja umożliwia wyeliminowanie każdego rodzaju patogenów, z wyjątkiem ich form przetrwalnikowych.

Dezynfekcja umożliwia oczyszczenie z gromadzących się drobnoustrojów zarówno mniejszych powierzchni (np. narzędzia), jak i większych, takich jak np. podłoga, fotel podologiczny czy blaty zabiegowe.

Patogeny te pojawiają się w wyniku m.in. opracowywania naskórka, są przenoszone przez narzędzia, które lądują następne np. na blacie. Dlatego też regularna dezynfekcja większych powierzchni w gabinecie podologicznym jest konieczna.

W przypadku narzędzi przeprowadza się również sterylizację, do której dezynfekcja stanowi wstępny proces. Narzędzia podologiczne powinny być sterylizowane po każdym użyciu i trzymane w specjalnych workach próżniowych, wykorzystywanych do procesu sterylizacji.

Dezynfekcja pełni bardzo ważną rolę w każdym gabinecie podologicznym. Zapewnia higienę i bezpieczeństwo pracy oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów i przenoszeniu ich z jednego pacjenta na drugiego. Wpływa na czystość i sterylność całego gabinetu.

Dezynfekcja w gabinecie – co wybrać?

Dezynfekcja w gabinecie podologicznym dotyczy nie tylko narzędzi, podłóg, ale również dłoni. Dlatego też warto mieć w gabinecie specjalny żel/spray itd. do dezynfekcji skóry rąk.

Preparaty służące do dezynfekcji mają różne postacie, najczęściej występują w formie koncentratu, żelu czy chusteczek dezynfekujących. Środki mogą być na bazie alkoholu lub zupełnie nie posiadać go w swoim składzie. Poniżej podpowiadamy propozycję preparatów, które warto mieć w swoim gabinecie.

Koncentrat do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi

Koncentrat do dezynfekcji frezów i narzędzi stanowi połączenie wydajnych i wysoko skoncentrowanych składników aktywnych, skutecznie usuwających patogeny.

Preparat pozwala wyeliminować osad, pozostałości tkanki, krew czy resztki białka. Substancje aktywne, zawarte w preparacie, znacznie zmniejszają ilość patogenów na narzędziach, co zmniejsza ryzyko infekcji krzyżowej.

Preparat przeznaczony jest do stosowania wszelkiego rodzaju akcesoriów, przyborów i narzędzi podologicznych/ kosmetycznych, m.in. cęgów, cążek, frezów, narzędzi rotacyjnych itd.

Koncentrat do dezynfekcji podłóg

W trakcie opracowywania skóry czy płytki paznokciowej powstaje osad unoszący się w powietrzu. Opada on na podłogę, co sprawia, że z czasem powierzchnia ta staje się również siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlatego też w każdym gabinecie podologicznym, kosmetycznym czy innym, związanym z wykonywaniem podobnych zabiegów, powinno się regularnie dokonywać dezynfekcji podłóg. W tym celu stworzone są specjalne preparaty, takie jakkoncentrat do dezynfekcji podłóg.

Stworzony jest on docelowo do dezynfekowania dużych powierzchni. Bazuje na składnikach aktywnych o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych.

Dodatkowo koncentrat nie zawiera substancji drażniących, takich jak alkohol, aldehydy czy fenole. Ma przyjemny, cytrusowy zapach, co sprawia, że w gabinecie nie unosi się typowy zapach preparatów do dezynfekcji, często drażniących śluzówkę nosową.

Spray do dezynfekcji powierzchni

Spray do dezynfekcji powierzchni to preparat umożliwiający szybką dezynfekcję powierzchni, np. blatu zabiegowego czy fotela podologicznego. Dzięki formie sprayu dezynfekcja jest bardzo szybka.

Działanie preparatu opiera się na zawartości składników bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych. Spray ma przyjemny, tropikalny zapach i nie zawiera alkoholu. Dzięki temu może być stosowany do czyszczenia powierzchni wrażliwych, np. wykonanych ze szkła akrylowego.

Chusteczki do dezynfekcji powierzchni

Chusteczki do dezynfekcji powierzchni bez alkoholu umożliwiają szybkie pozbycie się patogenów z mniejszych powierzchni, takich jak np. sprzęt rehabilitacyjny, aparatura medyczna czy narzędzia podologiczne/ kosmetyczne. Chusteczki nie tylko eliminują patogeny i zapewniają oczyszczenie powierzchni, ale dają również efekt odświeżenia.

Chusteczki zaczynają działać już po ok. 30 sekundach. Mają zdolność do eliminowania różnych patogenów – wirusów, bakterii, grzybów. Nadają się również do dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością. Są ekonomiczne w użyciu i mają wysoką gwarancję skuteczności.

Brak alkoholu w składzie sprawia, że chusteczki idealnie sprawdzą się do czyszczenia powierzchni wykonanych z wrażliwych materiałów. Dla osób preferujących obecność alkoholu w środkach dezynfekujących, dostępna jest również wersja chusteczek z alkoholem.

Pianka do dezynfekcji narzędzi

Pianka do wstępnej dezynfekcji narzędzi to preparat stosowany przed przystąpieniem do procesu dezynfekcji właściwej i sterylizacji. Dzięki piance możliwe jest wstępne oczyszczenia powierzchni oraz narzędzi, akcesoriów i sprzętu medycznego.

Zawiera inhibitory korozji, co sprawia, że może być stosowany do akcesoriów wykonanych ze stali szlachetnej, stali galwanizowanej i aluminium. Dobrze sprawdza się również przy dezynfekcji narzędzi wykonanych z tworzyw sztucznych i gumy. Posiada również wysoką tolerancję materiałową.

Preparat ma działanie myjące i oczyszczające. Posiada właściwości grzybiczobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze. Działa już po 15 minutach, niszcząc patogeny.

Proces dezynfekcji to podstawa w każdym gabinecie, dlatego też warto wiedzieć, w które preparaty zaopatrzyć gabinet. Warto także korzystać z produktów wysokiej jakości, o skutecznym działaniu.

Polecane produkty

POZOSTAŁE Artykuły

Kapturki ścierne – jaki rozmiar wybrać?

Kapturki ścierne – jaki rozmiar wybrać?

W profesjonalnym gabinecie podologicznym nie może zabraknąć fachowych sprzętów i akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego wykonywania poszczególnych zabiegów. Jednym z podstawowych narzędzi podologicznych jest frezarka, z kolei najważniejszymi do niej akcesoriami są...

Jak poradzić sobie ze stanem zapalnym przy wrastającym paznokciu?

Jak poradzić sobie ze stanem zapalnym przy wrastającym paznokciu?

Wrastający paznokieć to stosunkowo popularny problem, z którym boryka się wiele osób, kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Uciążliwa niedogodność może rozwijać się bardzo powoli i niezauważalnie, jak również już od pierwszych chwil może mocno dawać się we znaki....