Hurtownia podologiczna online Kerpro

Jak długo trwa rekonstrukcja paznokci?

Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest na płytce paznokciowej w momencie, gdy np. dochodzi do odwarstwiania się paznokcia. Zabieg ten przeprowadza się również w celu kompleksowej odbudowy płytki paznokciowej.

Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest na płytce paznokciowej w momencie, gdy np. dochodzi do odwarstwiania się paznokcia. Zabieg ten przeprowadza się również w celu kompleksowej odbudowy płytki paznokciowej.

Jak długo trwa rekonstrukcja paznokci? W jaki sposób przebiega ten proces? Dlaczego rekonstrukcję należy wykonać u podologa? Odpowiadamy!

Rekonstrukcja paznokci – na czym polega zabieg?

Proces rekonstrukcji paznokci to w skrócie zabieg mający na celu kompleksową odbudowę płytki paznokciowej. Często na skutek np. uderzenia, stłuczenia czy noszenia zbyt ciasnego obuwia dochodzi do procesów uszkadzających paznokieć. W ich wyniku może pojawiać się tzw. onycholiza – odwarstwianie paznokcia.

Jest to sytuacja, w której płytka paznokciowa zaczyna oddzielać się od łożyska. Stan ten nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również zwiększa ryzyko stanów zapalnych i rozwoju zakażenia (patogeny mogą wnikać bezpośrednio pod powierzchnię płytki paznokciowej).

Dlatego też zawsze po zaobserwowaniu niepokojących objawów w obrębie płytki paznokciowej, warto udać się do podologa. Wykonując rekonstrukcję płytki paznokciowej, jednocześnie zabezpiecza ją przed dalszymi uszkodzeniami i infekcjami.

Jakie czynniki mogą spowodować uszkodzenie płytki paznokciowej?

Płytkę paznokciową można potraktować jako pewnego rodzaju wskaźnik stanu zdrowia. Bardzo często, pod wpływem chorób ogólnoustrojowych, płytka paznokciowa zmienia swoją barwę i specyfikę. Może stać się bardzo krucha i podatna na łamliwość.

Zmiany w obrębie płytki paznokciowej mogą wskazywać na:

 • infekcję grzybiczą,
 • cukrzycę,
 • anemię,
 • zaburzenia krążenia,
 • marskość wątroby,
 • niewydolność oddechową,
 • łuszczycę.

W przebiegu tych schorzeń może pogarszać się kondycja płytki paznokciowej, co prowadzi do jej znacznego osłabienia i często – rozwarstwiania się. Rekonstrukcja paznokci zalecana może być również w wyniku:

 • urazów mechanicznych powstałych pod wpływem uderzenia, stłuczenia itd.;
 • noszenia zbyt ciasnego obuwia, powodującego odwarstwianie się paznokcia;
 • stosowania niskiej jakości produktów do paznokci, np. odżywek czy lakierów, bazujących na drażniących substancjach;
 • regularnego stosowanie preparatów z acetonem.

Konieczność wykonania rekonstrukcji płytki paznokciowej może wystąpić także u osób z nadwagą lub otyłością. Wynika to z faktu, iż nadmierna masa ciała powoduje znaczne przeciążenie całej stopy, w tym powierzchni płytki paznokciowej.

Nacisk ten może uszkodzić łożysko i prowadzić do jego odwarstwiania się. W związku z tym osoby z nadwagą powinny kontrolować kondycję swoich i stóp i w razie zastrzeżeń – zgłosić się do podologa.


Produkty polecane w artykule


Jakie są metody rekonstrukcji paznokci?

Jest kilka metod rekonstrukcji płytki paznokciowej. W początkowych etapach wystarczające mogą być specjalistyczne lakiery wyrównujące płytkę paznokciową.

Przy nieco bardziej zaawansowanych zmianach podolog najczęściej przeprowadza rekonstrukcję za pomocą specjalnej masy lub żeli światłoutwardzalnych.

Inne metody, z których może skorzystać specjalista, to:

 • technika warstwowa – jednoczesne wykorzystanie masy akrylowej i pudru;
 • technika Greppmayr,
 • technika Fiberglass,
 • proteza paznokcia.

Metoda Greppmayr

Metoda Greppmayr wiąże się z wykorzystaniem specjalistycznej folii. Podgrzewa się ją do odpowiedniej temperatury, a następnie przykłada się ją do masy, w której został odciśnięty paznokieć, wymagający rekonstrukcji.

Następnie, gdy folia ostygnie (co trwa zaledwie kilka sekund), wycina się z niej paznokieć na kształt płytki pacjenta.

Po jego oszlifowaniu podolog aplikuje go za pomocą masy akrylowej do powierzchni paznokciowej pacjenta. Warunkiem skorzystania z tej metody jest zachowanie przynajmniej ⅓ naturalnej płytki paznokciowej.

Metoda Fiberglass

Technika ta jest szczególnie zalecana przy wymagających paznokciach, czyli takich, które się łamią, wrastają, pękają, mają różnorodne odkształcenia i ubytki. Rekonstrukcję przeprowadza się, używając mieszanki jedwabiu z resiną.

Proteza paznokcia

Do wykonania protezy paznokcia wykorzystuje się głównie metodę Eckle. Pozwala ona na odbudowę praktycznie całej płytki paznokciowej. Jednocześnie jest najbardziej skomplikowaną metodą i wymaga dużej dokładności oraz precyzji ze strony podologa.

Do wykonania rekonstrukcji paznokcia tą metodą podolog potrzebuje masy silikonowej, szybkoschnącego gipsu i specjalnej łyżki. Masę silikonową ugniata na kształt kulki i nakłada na palec, dociskając łyżeczką.

Po kilku minutach podolog zdejmuje masę i uzyskuje dokładną odbitkę powierzchni płytki paznokciowej. Dzięki temu może przygotować protezę, korzystając np. z metody Greppmayr.

Rekonstrukcja paznokci – jak przebiega zabieg?

Przed rozpoczęciem zabiegu podolog zbiera obszerny wywiad na temat historii zdrowia pacjenta. Następnie dokonuje oględzin stóp i paznokci. Na tej podstawie dobiera najlepszą metodę rekonstrukcji. Następnie opracowuje frezem uszkodzoną płytkę paznokciową i pobudza łożysko.

Korzysta również ze specjalnego opatrunku, który zapewnia odpowiednie warunki środowiskowe w łożysku, wspierające odrastanie nowej powierzchni płytki. Dopiero w kolejnym kroku przechodzi do przeprowadzenia rekonstrukcji paznokcia wybraną metodą.

Jak wygląda płytka paznokciowa po rekonstrukcji?

Płytka paznokciowa po rekonstrukcji wygląda bardzo estetycznie i w większości przypadków możliwe jest jej malowanie. Jeśli zabieg został wykonany odpowiednio, płytka wygląda naturalnie i w żaden sposób nie różni się od właściwej płytki paznokciowej.

Jak długo trwa rekonstrukcja paznokci?

Sam zabieg rekonstrukcji paznokcia nie trwa długo. Dokładny czas zależy od wybranej metody. Trzeba zaznaczyć również, iż sam czas odrastania naturalnej płytki paznokciowej może trwać ponad rok.

Aby zadbać o prawidłowy rozwój nowego paznokcia, należy unikać wszelkich sytuacji sprzyjających urazom płytki (np. nosić wygodne obuwie).

Jeśli pacjent zgłosi się w momencie bardzo dużych ubytków na płytce paznokciowej lub z rozwiniętym w obrębie łożyska stanem zapalnym, konieczna może być kilkukrotna wizyta.

Jakich efektów oczekiwać po rekonstrukcji paznokcia?

Po rekonstrukcji paznokcia płytka wygląda na estetyczną i zadbaną. Dodatkowo jest wzmocniona, co chroni ją przed rozwarstwianiem się i zwiększa odporność na kolejne urazy czy uszkodzenia.

Dobrze wykonany zabieg rekonstrukcji wpływa także na prawidłowy kierunek wzrostu paznokcia oraz zapobiega jego odkształceniom.

Dzięki zastosowaniu preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym i grzybobójczym zabieg rekonstrukcji pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczej, często atakującej płytkę paznokciową. Rekonstrukcja płytki paznokciowej to sposób na estetyczne, zadbane i mocne paznokcie.

Dlaczego rekonstrukcję paznokci należy wykonać u podologa?

Rekonstrukcję paznokci warto wykonać u specjalisty zajmującego się schorzeniami w obrębie stóp. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na fakt, iż:

 • podolog posiada odpowiednią i specjalistyczną wiedzę skoncentrowaną przede wszystkim na zagadnieniach związanych z dolegliwościami stóp i paznokci;

 • w gabinetach podologicznych specjaliści korzystają z preparatów o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Taki skład mają również masy czy żele wykorzystywane do rekonstrukcji paznokcia.

Dzięki temu płytka nie tylko zostaje odbudowana i wyposażona w optymalne warunki do wzrostu, ale również chroniona jest przed wnikaniem patogenów i rozwojem stanu zapalnego czy zakażenia.

W związku z tym warto skorzystać z wizyty u podologa, gdyż daje to gwarancję leczniczego potraktowania płytki paznokciowa i wpływa na większe bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu.