Hurtownia podologiczna online Kerpro

Jakie frezy do pedicure?

Frezarka to jedno z podstawowych narzędzi w gabinecie podologicznym. Pozwala na opracowanie zgrubiałej podeszwy stóp, wygładzenie powierzchni skóry, ściągnięcie masy żelowej/akrylowej/ hybrydowej czy wygładzenie płytki paznokciowej.

Frezarka to jedno z podstawowych narzędzi w gabinecie podologicznym. Pozwala na opracowanie zgrubiałej podeszwy stóp, wygładzenie powierzchni skóry, ściągnięcie masy żelowej/akrylowej/ hybrydowej czy wygładzenie płytki paznokciowej.

Dzięki odpowiednim frezom jedno urządzenie może spełniać te wszystkie funkcje. Jakie są rodzaje frezów? Jakie frezy do pedicure sprawdzą się najlepiej? Jak wygląda zabieg pedicure?

Pedicure podologiczny – w jakim celu się go wykonuje?

Pedicure podologiczny to standardowy zabieg wykonywany w każdym gabinecie podologicznym. Polega on na opracowaniu zrogowaciałego naskórka, skróceniu płytki paznokciowej oraz aplikacji preparatów odżywiających i regenerujących skórę.

Do wykonania zabiegu specjalista zawsze używa profesjonalnych, medycznych preparatów oraz korzysta z wysokiej jakości narzędzi poddawanych sterylizacji.

Pedicure podologiczny ma na celu przede wszystkim zadbać o kondycję skóry stóp.

Zabieg pozwala na usunięcie zrogowaciałego naskórka i wygładzenie go, pozbycie się wszelkiego rodzaju nagniotków, modzeli, odcisków czy silne odżywienie i regenerację skóry.

Pedicure pomaga pozbyć się problemu suchej i silnie zrogowaciałej skóry. Zalecany jest osobom z problematyczną skórą stóp, diabetykom oraz każdemu, kto chce zachować estetyczny wygląd stóp.

Pedicure podologiczny – jak się go wykonuje?

Przed przystąpieniem do zabiegu podolog dokonuje oględzin stóp. Ocenia ich kondycję i ogólny stan. Sprawdza, czy w obrębie tkanki nie rozwija się infekcja i ocenia możliwe przyczyny dolegliwości (jeśli takie występują, np. modzele). Następnie przechodzi do wykonania zabiegu.

Pedicure podologiczny wygląda w następujący sposób:

 1. Podolog zmiękcza skórę za pomocą specjalnych preparatów. Dzięki temu usuwanie zrogowaciałego naskórka jest znacznie łatwiejsze. Zwiększa się również wchłanialność substancji aktywnych, z zastosowanej na koniec maski czy kremu.

 2. Po zmiękczeniu naskórka specjalista przechodzi do jego usuwania. W tym celu wykorzystuje frezarkę, z odpowiednio dobranymi frezami. Muszą być one dość gruboziarniste, aby móc uporać się z twardą powierzchnią.

 3. W następnym kroku podolog wygładza naskórek. W tym celu również korzysta z frezarki i może zmienić frez na nieco drobniejszy, aby idealnie wygładzić powierzchnię skóry.

 4. Na sam koniec specjalista aplikuje silnie odżywiające, nawilżające i regenerujące preparaty. Najczęściej mają one postać maski leczniczej.

W trakcie zabiegu podolog opracowuje również płytkę paznokciową. Jeśli nie wymaga ona żadnych dodatkowych działań, np. rekonstrukcji paznokcia, wówczas specjalista jedynie skraca jej długość.

Pedicure wykonywany jest także w gabinecie kosmetycznym. Podstawową różnicą między nimi jest fakt, iż podolog pracuje również na chorej tkance, objętej np. grzybicą. W gabinetach kosmetologicznych pedicure wykonuje się wyłącznie na zdrowych stopach.

Frezy – jakie są ich rodzaje?

Aby wiedzieć, które frezy zastosować do wykonania pedicure, należy wcześniej poznać ich rodzaje oraz specyfikę.

Na rynku dostępne są frezy:

 • diamentowe,
 • karbidowe (z węglika spiekanego),
 • ceramiczne,
 • kamienne,

Frezy diamentowe

Wytwarzane są ze stali hartowanej, a element odpowiadający za usuwanie zrogowaciałego naskórka lub masy żelowej/ akrylowej/ hybrydowej ma formę nasypu, stworzonego z opiłków diamentowych.

Frezy te dostępne są w różnych stopniach gradacji, dzięki czemu można wykorzystać je także do opracowania skóry stóp (wyższa gradacja).

Frezy karbidowe

Powstają z najtwardszego tworzywa – karbidu. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż nie zapychają się pyłem i ścieraną powierzchnią w trakcie pracy.

Frezy z węglika spiekanego mają charakterystyczny system nacięć – kręcąc ostrzem w prawą stronę, ściera ono napotkaną powierzchnię. Natomiast, kiedy frez zaczyna się kręcić w lewą stronę, wygładza i domyka opracowywaną powierzchnię. Frezy karbidowe wykorzystywane są głównie do pracy na płytce paznokciowej.

Frezy ceramiczne

Wykonywane są z tlenku cyrkonu, o dość dużej twardości. Jednocześnie nakładki te są bardzo podatne na kruszenie się. Zastosowanie frezów ceramicznych jest takie samo jak w przypadku nakładek karbidowych.

Frezy kamienne

Dzielą się na 2 rodzaje, w zależności od tworzywa. Wyróżnia się frezy kamienne różowe (syntetyczne, powstają z udziałem tlenku glinu) oraz frezy kamienne białe – ich tworzywem są naturalne kamienie Arkanzas.

Frezy te służą przede wszystkim do opracowywania delikatnych powierzchni, dlatego nie sprawdzą się przy usuwaniu zrogowaciałego naskórka, za to z powodzeniem można wykorzystać je do wygładzenia i wypolerowania powierzchni płytki paznokciowej.

Jakie są rodzaje gradacji we frezach?

Każde frezy mają również swój stopień gradacji, czyli poziom ziarnistości. W zależności od jego stopnia, nakładki mają mechaniczne działanie, intensywnie ścierające lub wręcz przeciwnie – nieco bardziej delikatne i wygładzające.

Na frezach znajdują się specjalne opaski w różnych kolorach. To właśnie one ułatwiają rozpoznanie ziarnistości danej nakładki.

Opaski mogą mieć barwę:

 • żółtą – dotyczy to nakładek o najdrobniejszym stopniu gradacji. Ich przeznaczeniem jest przede wszystkim usuwanie skórek i wygładzenie paznokcia;
 • czerwoną – są to frezy o drobnej gradacji, mają zastosowanie podobne do nakładek z kolorem żółtym;
 • niebieską – mają średni poziom gradacji i wykorzystuje się je do usuwania nieco bardziej zgrubiałych skórek, w związku z czym znajdują większe zastosowanie w manicure;
 • zieloną – są to nakładki o dużej gradacji, które sprawdzą się przy usuwaniu i wygładzaniu naskórka;

 • czarną – jest to najwyższy poziom gradacji, dlatego frezy te sprawdzą się przy bardzo zrogowaciałym naskórku.

Frezy mają również różne kształty, np. stożek, łezka, szpic czy walc.

Jakie frezy do pedicure?

Do pedicure warto wybrać frezy, które pozwolą usunąć zrogowaciały naskórek, wygładzić powierzchnię skóry oraz wypolerować powierzchnię płytki paznokciowej.

W związku z tym w gabinecie podologicznym powinien znaleźć się właściwie każdy rodzaj, a szczególnie frezy:

 • diamentowe,
 • z węglika spiekanego,
 • stalowe,
 • kamienne.

Diamentowe posłużą do usunięcia zrogowaciałego naskórka i wygładzenia powierzchni. Węgliki spiekane pozwolą opracować zgrubiałe paznokcie, a z kolei kamienne – umożliwią wypolerowanie i wygładzenie powierzchni płytki paznokciowej.

Jak dbać o frezy?

Frezy są produktem wielorazowego użytku. Dlatego też, aby jak najdłużej spełniały swoje funkcje i były bezpieczne dla pacjentów, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Przede wszystkim podstawą jest regularna dezynfekcja i sterylizacja – po każdym użyciu.

Przed sterylizacją warto frezy ręcznie wyczyścić, korzystając ze specjalnych szczoteczek do czyszczenia frezów.

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku frezów diamentowych – mają swoje specyficzne wymogi i czyszczenie ich za pomocą innych akcesoriów może spowodować uszkodzenie powierzchni tnących. Wówczas frez przestanie pracować prawidłowo, co będzie wymuszało konieczność zakupu kolejnej nakładki.

Czyszczenie, dezynfekcja oraz sterylizacja frezów mają ogromne znaczenie ze względu na bezpośrednią pracę na naskórku. Jest on z natury siedliskiem wielu bakterii, a dodatkowo pacjenci gabinetów podologicznych często zgłaszają się z różnymi infekcjami, np. grzybicą stóp lub paznokci. Aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy oraz mieć przyrządy na dłuższy czas, warto pamiętać o tych podstawach.