Hurtownia podologiczna online Kerpro

Jakie produkty wybrać do dezynfekcji w gabinecie?

Gabinet podologiczny to miejsce, w którym wykonywane są różnego rodzaju zabiegi, zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze, mające na celu poprawę estetyki oraz kondycji stóp. Podolog nierzadko pracuje z odciskami, przetarciami, niewielkimi, większymi, otwartymi ranami na stopach, dlatego też tak istotną, kluczową wręcz kwestią w każdym gabinecie podologicznym jest higiena i bezpieczeństwo. Aby utrzymać je na […]

Gabinet podologiczny to miejsce, w którym wykonywane są różnego rodzaju zabiegi, zarówno pielęgnacyjne, jak i lecznicze, mające na celu poprawę estetyki oraz kondycji stóp. Podolog nierzadko pracuje z odciskami, przetarciami, niewielkimi, większymi, otwartymi ranami na stopach, dlatego też tak istotną, kluczową wręcz kwestią w każdym gabinecie podologicznym jest higiena i bezpieczeństwo. Aby utrzymać je na najwyższym, pożądanym poziomie, konieczne jest regularne dezynfekowanie i sterylizowanie poszczególnych narzędzi, akcesoriów czy pozostałych elementów w gabinecie. Co należy dezynfekować i jakie produkty do dezynfekcji wybrać?

Dezynfekcja a prawo

Na wstępie warto zaznaczyć, iż zachowanie najwyższego poziomu higieny, a co za tym idzie również bezpieczeństwa w gabinecie, nie jest jedynie dobrą wolą pracujących w nim osób, a obowiązkiem, określonym i uregulowanym w świetle prawa. Każdy gabinet podologiczny podlega kontroli sanepidu, który ma za zadanie sprawdzać między innymi prawidłowość i częstotliwość przeprowadzanych dezynfekcji.

Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna?

Regularne przeprowadzanie procesu dezynfekcji narzędzi, akcesoriów, mebli czy całych powierzchni w gabinecie podologicznych, odgrywa kluczową rolę dla jego higieny i bezpieczeństwa. To z kolei znacząco wpływa również na fakt, jak dany gabinet i pracujący w nim specjaliści postrzegani są przez pacjentów.

Dezynfekcja jest procesem, który zapobiega rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i pracującym w gabinecie specjalistom. Dzięki niej możemy wyeliminować ryzyko zakażenia siebie lub innych pacjentów, takimi schorzeniami, jak grzybica stóp i paznokci, wirus brodawczaka ludzkiego czy bakteria Pseudomonas Aeruginosa.

Czym jest dezynfekcja?

Czym dokładnie jest dezynfekcja i czym proces ten różni się od także wymaganej w gabinecie podologicznym sterylizacji? Otóż dezynfekcja to proces, którego efektem jest eliminacja patogenów i niepożądanych drobnoustrojów z danego narzędzia czy powierzchni. Dezynfekcja redukuje poziom drobnoustrojów do bezpiecznego dla zdrowia, jednak nie jest ona procesem mogącym całkowicie usunąć wszystkie patogeny z danej powierzchni. Procesem tym jest bowiem sterylizacja; to podczas wyjaławiania usuwane są wszelkie formy drobnoustrojów, także te pozostające w formie przetrwalnikowej.

W niektórych przypadkach dezynfekcja jest procesem w zupełności wystarczającym, w innych natomiast stanowi jedynie element całego procesu wyjaławiania. Procesowi dezynfekcji i sterylizacji należy poddawać między innymi narzędzia i akcesoria wielokrotnego użytku, takie jak chociażby frezy. Samej dezynfekcji natomiast poddawać należy między innymi powierzchnię fotela podologicznego, a także taboretu dla podologa, powierzchnię pozostałych mebli – szafek, stolika oraz lampy z lupą, a także całą powierzchnię podłogi w gabinecie.

Dezynfekcja w gabinecie – jakie preparaty wybrać?

Jako że sama dezynfekcja jest procesem niezbędnym dla zachowania odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa w gabinecie podologicznym, także trafny wybór odpowiednich środków do jej wykonania jest niezwykle istotny. Oczywiście należy wyposażyć gabinet w nie jeden, a kilka różnych środków, przeznaczonych do dezynfekcji poszczególnych elementów. Inny bowiem preparat sprawdzi się w przypadku dezynfekcji podłóg, inny natomiast do dezynfekcji narzędzi. Niezależnie jednak od tego, do czego konkretnie przeznaczony jest preparat, powinien to być sprawdzony i przetestowany środek wysokiej jakości, pochodzący od sprawdzonego producenta lub dystrybutora. Wybierając takie produkty, możemy mieć absolutną pewność, że przeprowadzona z ich pomocą dezynfekcja będzie procesem w pełni efektywnym.

Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór najróżniejszych preparatów i produktów. Dostępne są one w kilku różnych formach, stworzonych z myślą o zróżnicowanych czynnościach. Mogą to być na przykład klasyczne płyny do dezynfekcji, spraye czy dezynfekujące, nawilżane chusteczki.

Preparaty do dezynfekcji

Warto zadbać o najwyższy poziom higieny zarówno samego gabinetu, jak i swój oraz swoich pacjentów. Dlatego też dobrze jest wyposażyć się w preparat do dezynfekcji rąk, który w odpowiednim dozowniku ustawić można bezpośrednio przy wejściu do gabinetu lub w poczekalni. Tego typu preparat powinien znaleźć się również pod ręką specjalisty, który bezpośrednio przed każdym kolejnym zabiegiem ma obowiązek dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Preparat do dezynfekcji dłoni dla klientów warto umieścić w nowoczesnym, automatycznym dozowniku lub podajniku wyposażonym w specjalny pedał. W ten sposób odwiedzający nas pacjenci nie będą zmuszeni do bezpośredniego kontaktu z dozownikiem.

Kolejną kategorią produktów do dezynfekcji, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są specjalne dezynfekujące chusteczki. Doskonałe na co dzień, pozwolą na szybkie oczyszczenie części mebli czy też mniejszych sprzętów, używanych szczególnie często. Chusteczki skutecznie usuwają niepożądane patogeny, co więcej widocznie odświeżają powierzchnię, poprawiając tym samym również estetykę gabinetu.

Aby zdezynfekować nieco większe powierzchnie, na przykład cały blat stolika czy szafki lub fotel podologiczny, możemy użyć specjalnego sprayu. Spray do dezynfekcji marki Baehr to nie tylko skuteczny, ale także łatwy w użyciu preparat, który szybko i efektywnie usuwa niepożądane drobnoustroje z czyszczonych powierzchni. Spray bez dodatku alkoholu, o przyjemnym zapachu owoców tropikalnych doskonale sprawdza się w gabinetach podologicznych. Można stosować go także na powierzchniach szczególnie wrażliwych, jak chociażby szkło akrylowe.

W dezynfekcji dużych powierzchni, takich jak podłoga w gabinecie, pomocny może okazać się profesjonalny koncentrat. Stworzony specjalnie z myślą o czyszczeniu i dezynfekowaniu większych powierzchni, skutecznie usuwa drobnoustroje i niebezpieczne patogeny z podłogi w gabinecie zabiegowym, a także w innych wnętrzach, od poczekalni po pomieszczenie socjalne. Warto sięgnąć i w tym wypadku po produkt marki Baehr – wysokiej jakości koncentrat bez dodatku alkoholu, o przyjemnym, cytrusowym zapachu.

Wybierając produkty do dezynfekcji poszczególnych elementów w gabinecie podologicznym, nie możemy zapominać oczywiście o preparatach do czyszczenia narzędzi. To one wymagają bowiem szczególnej staranności i odpowiedzialności podczas ich czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku koncentrat lub specjalna pianka do dezynfekcji narzędzi. Pierwszy z preparatów to produkt marki Baehr, stworzony z myślą o czyszczeniu często używanych i intensywnie eksploatowanych narzędzi oraz akcesoriów, takich jak cęgi, cążki czy narzędzia rotacyjne. Koncentrat stworzony został na bazie wysokowydajnych składników, dzięki czemu skutecznie usuwa patogeny i eliminuje osad, pozostałości tkanki czy krew.

Pianka do czyszczenia narzędzi to natomiast preparat, który stosuje się przed procesem właściwej dezynfekcji i sterylizacji narzędzi. Doskonale sprawdza się więc w procesie wstępnego oczyszczania powierzchni narzędzi i akcesoriów podologicznych, wymagających wyjaławiania. Pianka może być stosowana do czyszczenia i dezynfekcji narzędzi wykonanych ze stali szlachetnej, stali galwanizowanej oraz aluminium, jak również elementów z tworzywa sztucznego i gumy. Działa już po 15 minutach.

Zarówno do wyboru odpowiednich preparatów, jak i do samego procesu dezynfekcji w gabinecie podologicznym należy podejść z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Warto pamiętać, że dbając o najwyższy poziom czystości gabinetu, jego powierzchni, mebli i narzędzi, dbamy także o bezpieczeństwo swoje i wszystkich swoich pacjentów.