Hurtownia podologiczna online Kerpro

Kosmetyki do stóp na jesień

Stopy i paznokcie u stóp to wyjątkowo delikatne części ciała, które wymagają szczególnej pielęgnacji – niezależnie od pory roku czy innych czynników. Warto więc pamiętać o tym, że nie tylko latem, kiedy pokazujemy je w lekkich, letnich butach, ale także jesienią lub zimą, dobrze jest zadbać o zdrowie i estetykę swoich stóp! Jesienna pielęgnacja stóp […]

Stopy i paznokcie u stóp to wyjątkowo delikatne części ciała, które wymagają szczególnej pielęgnacji – niezależnie od pory roku czy innych czynników. Warto więc pamiętać o tym, że nie tylko latem, kiedy pokazujemy je w lekkich, letnich butach, ale także jesienią lub zimą, dobrze jest zadbać o zdrowie i estetykę swoich stóp!

Jesienna pielęgnacja stóp – podstawy

Jesień może być dla naszych stóp niezwykle zdradliwą porą roku. Z jednej strony narażone są one na przegrzanie czy nadmierne pocenie się, kiedy mimo umiarkowanych temperatur zakładamy na nie grube skarpety i zbyt ciepłe buty. Z drugiej zaś, kiedy przychodzą chłodniejsze, jesienne dni, nasze stopy także nieco się zmieniają, skutkiem czego ich skóra – przygotowując się do innych warunków – staje się grubsza, a także bardziej sucha.

Mając na uwadze odpowiednią kondycję, a także estetykę stóp jesienią, należy więc rozgraniczyć ich pielęgnację na tę w cieplejsze dni oraz tę, na którą warto przejść, kiedy temperatura na zewnątrz zacznie się obniżać.

Zdrowe stopy jesienią – o czym pamiętać?

Aby nasze stopy zachowały zdrowie i piękny wygląd także jesienią, powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji przy użyciu dopasowanych kosmetyków. Ponadto dobrze jest także stosować się do kilku podstawowych zasad, które mogą zdecydowanie pomóc nam w dbaniu o stopy jesienią. Przede wszystkim zawsze starannie dobierajmy noszone obuwie do pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Jeśli mamy do czynienia z piękną, ciepłą jesienią, nie przerzucajmy się na grube, ciężkie buty – może to spowodować efekt przegrzewania się stóp, a co za tym idzie także ich nadmiernej potliwości. Ta z kolei nierzadko bywa jednym z głównych czynników sprzyjających grzybicy stóp, bolesnym i uciążliwym odciskami czy wirusowym kurzajkom.

Kiedy mamy do czynienia z bardziej dokuczliwą, chłodną i deszczową jesienią, zawsze pamiętajmy o ochronie stóp przed przemoknięciem. Absolutnie niewskazane jest chodzenie cały dzień w mokrych butach i przemoczonych skarpetach. Warto więc zadbać o wysoką jakość swojego jesiennego obuwia, aby było ono możliwie jak najbardziej trwałe i nieprzemakalne. Jeśli zdarza nam się przychodzić do pracy w mokrych butach, zadbajmy o to, aby zawsze mieć możliwość ich zmiany na suche i lżejsze. W czasie pracy – jeśli to możliwe – umieszczajmy buty w ciepłym miejscu, aby miały one możliwość wyschnięcia przed zakończeniem dnia. Wracając do domu w przemokniętych, zimnych butach, pamiętajmy zawsze o dokładnym przemyciu stóp ciepłą wodą i dokładnym ich osuszeniu.

Zwróćmy także uwagę na to, aby dać stopom możliwość oddychania i swobody, a więc nie pozostawać w ciepłych butach czy grubych skarpetach przez cały dzień. Warto choć przez kilka chwil pochodzić boso lub w lekkich klapkach.

Kosmetyki do stóp – czego używać jesienią?

To, jakich kosmetyków do stóp powinniśmy używać jesienią, w dużej mierze zależy od aktualnej pogody, a także indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby nawet jesienią miewają bowiem problem z nadmierną potliwością stóp, inne zaś już przy temperaturze 8 czy 10 stopni Celsjusza odczuwają nieprzyjemne zimno. Należy więc przede wszystkim przyjrzeć się swoim stopom oraz ich potrzebom, a następnie dopasować odpowiednie kosmetyki i sposoby pielęgnacji.

Dla osób z problemem nadmiernej potliwości stóp odpowiednim rozwiązaniem będzie antyperspirant do stóp, znajdujący zastosowanie także jesienią, kiedy to przez wiele godzin w ciągu dnia przebywają one w nierzadko nadmiernie zabudowanych, ciepłych butach. Dzięki zastosowaniu antyperspirantu mamy możliwość regulowania pracy gruczołów potowych, zlokalizowanych na powierzchni stóp, minimalizując tym samym zarówno nieprzyjemne objawy dolegliwości, jak i wystąpienie spowodowanych nimi możliwych powikłań.  

Osoby o stopach szczególnie wrażliwych na zimno powinny natomiast włączyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny kąpiele z wykorzystaniem nawilżających i kojących soli lub ziół. Woda do kąpieli powinna być ciepła, ale nie gorąca, a dodatki ziołowe lub użyte sole mineralne odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb. Po skończonej kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy, a następnie wmasować w nie rozgrzewający balsam zapobiegający ewentualnym wychłodzeniom czy odmrożeniom szczególnie wrażliwych ich części, jak chociażby końcówki palców. Jesienią szczególnie warto wyposażyć się w tego rodzaju balsam, który nie tylko skutecznie rozgrzewa, ale także dogłębnie nawilża stopy, zapobiegając tym samym problemowi ich przesuszenia lub pękających pięt. W składzie jesiennego balsamu do stóp mogą znaleźć się takie składniki jak ekstrakty z papryki lub imbiru, ale także aromatyczne olejki eteryczne, przede wszystkim z rozmarynu czy lawendy. Rozgrzewającą kąpiel z solami lub dodatkiem ziół należy stosować co drugi lub trzeci dzień, natomiast rozgrzewający balsam po każdej z kąpieli lub częściej, nawet każdego dnia.

Bardzo ważnym rodzajem kosmetyku do stóp, który przydaje się szczególnie jesienią, jest krem lub maska zmiękczająco-regeneracyjna. Warto wyposażyć się w wysokiej jakości kosmetyk, najlepiej z dodatkiem mocznika oraz kwasu hialuronowego, które dogłębnie nawilżą stopy, a także skutecznie wesprą proces ich regeneracji. Stopy, które z wakacyjnej swobody w klapach czy sandałach muszą przerzucić się na grube i ciężkie jesienne obuwie, potrzebują szczególnego wsparcia w nawilżeniu i regeneracji, co będzie zapobiegało ich przesuszaniu się, pojawianiu się mikrouszkodzeń, odcisków i problemu pękających pięt.

Kolejnym produktem do stóp, który warto stosować jesienią, jest delikatny, lekko złuszczający peeling lub krem o dużym stężeniu mocznika, wykazujący również właściwości złuszczające. Wskutek zarówno zmiany panujących na zewnątrz warunków, jak i przebywania w ciepłym, szczelnym obuwiu nasze stopy nierzadko namnażają komórki naskórka, który z czasem staje się suchy i obumarły. To z kolei może prowadzić do powstania nieestetycznych i uciążliwych zmian skórnych, jak modzele czy odciski. Tu właśnie swoje zastosowanie znajdują delikatne peelingi cukrowe, a także kremy o właściwościach złuszczających. Pamiętajmy jednak, aby zdecydowanie unikać nadmiernego ścierania naskórka przy użyciu inwazyjnych metod. Takie działanie nie tylko nie poprawi kondycji i estetyki naszych stóp, ale najprawdopodobniej wywoła efekt wręcz odwrotny od zamierzonego.

Pielęgnacja stóp jesienią – pomoc specjalisty

Oczywiście warto zadbać o własną świadomość na temat jesiennej pielęgnacji stóp, którą to wykorzystać możemy do odpowiedniego i samodzielnego zadbania o nie. Możemy jednak zamiast lub oprócz tego skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty, jakim jest podolog.

Najpierw dokładnie zbada on nasze stopy i sprawdzi ich stan. Ponadto przeprowadzi z nami także krótką rozmowę, która pozwoli mu poznać nasz tryb życia i codzienne nawyki oraz przyzwyczajenia. Dzięki tak szeroko i kompleksowo zebranym informacjom będzie on mógł precyzyjnie dobrać najodpowiedniejsze dla naszych stóp zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Mogą to być bowiem zarówno czynności mające na celu głębokie nawilżenie przesuszonych stóp, jak i zastosowanie kosmetyków, a także zabiegów, ograniczających ich nadmierne pocenie się.

Specjalista podolog przekaże nam ponadto także szereg cennych wskazówek, dzięki którym będziemy mieć absolutną pewność, jak skutecznie i w pełni świadomie dbać o kondycję oraz estetykę swoich stóp jesienią. Aby uzyskać najlepszy z możliwych efektów, warto łączyć ze sobą domową, odpowiedzialną i umiejętną pielęgnację oraz regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Wybierając takie rozwiązanie, możemy mieć pewność, że nasze stopy utrzymają swoją kondycję z minionego lata i zachowają należyte zdrowie oraz wygląd aż do następnych wakacji!

[selected products]