Hurtownia podologiczna online Kerpro

Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarki podologicznej do gabinetu?

Frezarka jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet podologiczny. Sprzęt ten używany jest regularnie, podczas wielu zabiegów na stopach, od najprostszych, pielęgnacyjnych...

Frezarka jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet podologiczny. Sprzęt ten używany jest regularnie, podczas wielu zabiegów na stopach, od najprostszych, pielęgnacyjnych, po bardziej skomplikowane czynności lecznicze. Aby w odpowiedni sposób móc zaopiekować się pacjentami, każdy podolog powinien posiadać w swoim asortymencie wysokiej klasy frezarki. Wyboru sprzętu należy dokonać w sposób świadomy i odpowiedzialny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarki podologicznej?

Frezarka do gabinetu – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim, należy założyć, że podobnie jak niemal wszystkie inne, dostępne w sklepach produkty, także frezarki zdecydowanie różnią się między sobą. Na rynku znaleźć można bowiem dziesiątki modeli w różnych cenach, o różnej jakości, jak również rozmiarach i szczególnych właściwościach oraz parametrach technicznych. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest dopasowanie sprzętu do swoich potrzeb i wymagań, jednak kluczowa i najważniejsza jest jakość wybranego urządzenia.

Frezarka jest sprzętem, którego w gabinecie podologicznym używa się codziennie. Jest ona urządzeniem niezastąpionym w przypadku wielu różnych zabiegów. Jej funkcjonalność i skuteczność doceniania jest zarówno przez specjalistów, jak i ich pacjentów; kupując frezarkę musimy więc postarać się sprostać tym odgórnym kryteriom i dorównać wysoko postawionej poprzeczce. Wybierając frezarkę do swojego gabinetu, musimy więc zwrócić szczególną uwagę na jej jakość i staranność wykonania, bowiem te istotne cechy determinować będą inne, równie ważne aspekty, takie jak stopień bezpieczeństwa, trwałość, czy precyzja pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybieranie sprzętu wyłącznie od sprawdzonych, zaufanych producentów, cieszących się uznaniem szerokiego grona klientów. Należy wybierać solidne, dobrze wykonane frezarki, będące urządzeniami certyfikowanymi. Dopiero po spełnieniu tego podstawowego i najważniejszego kryterium, możemy przejść do kolejnych kroków na ścieżce wyboru.

Rodzaje frezarek podologicznych

Aby dokonać świadomego wyboru frezarki, należy odpowiednio zaznajomić się ze wszystkimi jej rodzajami, dostępnymi na rynku. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie typy frezarek oraz ich cechy szczególne i główne przeznaczenie.

Dostępne na rynku frezarki podzielić można na frezarki z pochłaniaczem pyłu oraz modele z systemem spryskującym, czyli tak zwane frezarki do pracy na sucho i na mokro. Pierwsze z nich to urządzenia znacznie częściej wybierane na wyposażenie gabinetu podologicznego. Frezarki do pracy na sucho wyposażone są w mechanizm, którego głównym zadaniem jest skuteczne zasysanie pyłu, powstałego podczas wykonywania zabiegów. Czynność tę możemy porównać do pracy zwykłego, domowego odkurzacza. Zasysanie powstającego przy pracy pyłu, będącego resztkami ścieranego naskórka, pozwala na ochronę silnika frezarki przed zatarciem i ewentualnym przegrzaniem. Pył zasysany jest do specjalnego worka, który należy oczywiście regularnie wymieniać. Frezarka do pracy na sucho posiada także dwuczęściową rączkę, w której znajduje się frez, czyli końcówka służąca do ścierania naskórka i wygładzania nierówności. Na rączkę składa się specjalny chwytak, pozwalający na utrzymanie końcówki oraz silnik, który napędza jej pracę. Urządzenia do pracy na sucho skonstruowane są w taki sposób, aby powstający pył odprowadzany był bezpośrednio z uchwytu do specjalnego worka. Frezarka wyposażona jest więc także w specjalny kanał.

Drugim typem frezarek są urządzenia do pracy na mokro, czyli frezarki z systemem spryskującym. Jest to sprzęt o zgoła innych parametrach i specyfice pracy. Frezarki tego typu nie posiadają kanału, ani specjalnego mechanizmu zasysającego, ale nowoczesny kompresor. Element ten ma za zadanie wytworzenie ciśnienia, dzięki któremu pobiera z pojemnika frezarki płyn, który następnie aplikowany jest w miejscu wykonywania zabiegu. Spryskiwanie miejsca, w którym wytwarza się specyficzny pył, możliwe jest dzięki wyposażeniu frezarki w niewielkich gabarytów dysze. Warto wspomnieć tu również, że zwilżający stopę i neutralizujący pył płyn, posiada także dodatkowe, szczególnie pożądane właściwości dezynfekujące i chłodzące. Pozwala na znaczne podniesienie komfortu wykonywanych zabiegów, jak również poziomu ich bezpieczeństwa.

Inny podział frezarek

Frezarki używane w gabinetach podologicznych, podzielić można także, biorąc pod uwagę inne kryteria. Może to być moc ich silnika, maksymalna ilość obrotów, jej gabaryty oraz kształt rączki, a także specyfika ich końcówek, czyli frezów.

Frezy mogą być wykonane z kilku różnych rodzajów materiałów, co znacząco wpływa na stopień ich twardości, wytrzymałość, jak i główne przeznaczenie. Ponadto, frezy dostępne są także w kilku różnych kształtach i rozmiarach, które należy dopasować do wykonywanych zabiegów, jak i leczonej części stopy, bądź wielkości usuwanej zmiany. Frezy wykonywane są z mocnych, solidnych i odpornych na eksploatację materiałów; na rynku dostępne są więc końcówki wykonane z węglika spiekanego, ze stali, z kamienia oraz końcówki diamentowe. Niezależnie od wyboru frezarki, warto zaopatrzyć się w kilka różnych frezów, dzięki czemu będziemy mieć możliwość swobodnego i w pełni profesjonalnego wykonywania różnych rodzajów zabiegów oraz czynności pielęgnacyjnych, od usuwania paznokci żelowych, po wygładzanie miejsc po wycięciu hiperkeratoz.

Dobra frezarka podologiczna – czyli jaka?

Wiemy już, że dobra frezarka to sprzęt wysokiej jakości. Co jednak dokładnie kryje się pod tym sformułowaniem? Czym powinna odznaczać się właściwej klasy frezarka? Odpowiedniej jakości frezarka podologiczna powinna posiadać lekki i poręczny uchwyt, który umożliwi wygodne ułożenie sprzętu w dłoni. Zgrabna rączka znacznie usprawni i ułatwi pracę specjalisty. Warto wybierać także urządzenia, które odznaczają się łatwym i intuicyjnym użytkowaniem, prostym włączaniem i regulacją, a także możliwością szybkiego mocowania końcówek. Dobra frezarka to także taka, której moc wynosi co najmniej 50 lub 60 W, w zależności od jej przeznaczenia. Istotna jest także maksymalna ilość obrotów, jakie jest w stanie wykonać urządzenie; najlepszej jakości sprzęt, powszechnie używany przez specjalistów charakteryzuje się szerokim zakresem obrotów między 4 a 40 tysięcy na minutę. Warto wybierać frezarki z tak dużą możliwością obrotów, aby móc swobodnie regulować pracę sprzętu, dopasowując ją do wykonywanej czynności, jak również potrzeb i oczekiwań klienta. Dobrze jest także sprawdzić, czy dany sprzęt, w razie jakichkolwiek usterek, można będzie serwisować bądź reklamować na terenie naszego kraju. Zdecydowanie warto bowiem wybrać taką możliwość, dzięki której naprawa, czy wymiana urządzenia na nowe przebiegnie szybko i sprawnie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przy wyborze frezarki? Nie bez znaczenia pozostaje mobilność urządzenia oraz poziom hałasu jego pracy. Przy kilku godzinach użytkowania frezarki, zbyt duży hałas może stać się bardzo uciążliwy, dlatego też warto wybierać możliwie jak najcichsze sprzęty.

Frezarka podologiczna – o czym jeszcze pamiętać?

Nie zapominajmy o tym, że nawet najlepszej klasy frezarka, nieumiejętnie użytkowana, nie będzie mogła służyć nam ani odpowiednio, ani długo. Należy więc zwracać szczególną uwagę na prawidłowość pracy ze sprzętem, jak i jego bezpieczne przechowywanie. Pamiętajmy o starannym i umiejętnym dopasowaniu końcówek do frezarki, jak również dobieraniu odpowiedniej mocy urządzenia, do wykonywanych czynności. Konieczne jest regularne poddawanie frezarki, jak i jej końcówek procesowi dezynfekcji i sterylizacji; samą frezarkę warto natomiast cyklicznie serwisować i konserwować, aby możliwie jak najdłużej zachować jej pierwotną, nienaganną kondycję. To bowiem przełoży się bezpośrednio na skuteczność jej pracy, a co za tym idzie także efekty przeprowadzanych zabiegów oraz satysfakcję klientów.


Produkty polecane w artykule