Hurtownia podologiczna online Kerpro

Rodzaje klamer ortonyksyjnych

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Dolegliwość polega na wrośnięciu płytki paznokcia w skórę w jego obrębie – najczęściej dotyczy palców u stóp. Powoduje silny ból, stany zapalne oraz ropnie.

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Dolegliwość polega na wrośnięciu płytki paznokcia w skórę w jego obrębie – najczęściej dotyczy palców u stóp. Powoduje silny ból, stany zapalne oraz ropnie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia wrastających paznokci są klamry ortonyksyjne.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny i objawy wrastających paznokci;
 • jak leczyć wrastające paznokcie;
 • co to są klamry ortonyksyjne;
 • jakie są rodzaje klamer ortonyksyjnych.

Klamry ortonyksyjne to najszybsza, najskuteczniejsza i jednocześnie najmniej inwazyjna metoda ze wszystkich dostępnych technik leczenia wrastających paznokci. Jakie są przyczyny i objawy wrastających paznokci? Jak leczyć wrastające paznokcie? Podpowiadamy!

Wrastające paznokcie – po czym poznać?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, której nie sposób nie zauważyć. Cechuje się wrastaniem bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Dotyka najczęściej dużego palca u stopy, gdyż jego paznokieć jest twardy i mocno wbija się w skórę. Wrastający paznokieć wywołuje stan zapalny i ropnie, a wszystko okraszone jest silnym bólem, który może utrudniać chodzenie.

– Objawy wrastających paznokci

Pacjenci zwykle czekają, że problem sam się rozwiąże. Niestety rzadko się tak dzieje, a zbagatelizowanie dolegliwości prowadzi do konieczności przeprowadzenia chirurgicznej korekcji. Dlatego warto wiedzieć, po czym rozpoznać wrastające paznokcie i jak temu zapobiegać.

Wrastający paznokieć wbija się w skórę, co powoduje ból podczas zakładania butów czy chodzenia. Czasem na pierwszy rzut oka nie widać źródła dolegliwości, ale po bliższym się przyjrzeniu można zauważyć zaczerwienienie oraz opuchliznę po bokach paznokci. W przypadku, gdy paznokieć przebije skórę, może dodatkowo pojawić się krwawienie, a jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, zaobserwować można sączącą się ze skóry wydzielinę ropną.

Wrastające paznokcie – leczenie

Wrastający paznokieć zawsze należy skonsultować ze specjalistą ds. podologii, kosmetyczką lub pediatrą. Postępowanie może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości i obecności bądź braku infekcji bakteryjnej. Jeśli objawem wrastającego paznokcia jest stan zapalny, w pierwszej kolejności trzeba go zwalczyć, dopiero potem można przejść do wykonania właściwego zabiegu. W tym celu stosuje się tzw. tamponadę, czyli mały opatrunek nasączony środkiem przeciwzapalnym, który umieszcza się pomiędzy płytką paznokcia a jego wałem.

Po wyeliminowaniu stanu zapalnego można przeprowadzić odpowiednio dobrany do przypadku zabieg. Zwykle specjalista stosuje rurki korygujące lub zakłada na paznokieć klamrę korygującą. Rurki korygujące zakłada się, gdy paznokcie wrastają jedynie w niewielkim stopniu.  Jeżeli metoda z udziałem rurki okaże się nieskuteczna lub wrastanie paznokcia jest zaawansowane, konieczne staje się założenie na paznokieć klamry ortonyksyjnej. W ekstremalnych przypadkach, gdy dolegliwości są bardzo uciążliwe, specjalista usuwa całą płytkę paznokcia.

– Jak zapobiec wrastającym paznokciom?

Najczęstszą przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowo obcięta płytka paznokcia. Można zatem powiedzieć, że sami jesteśmy sobie winni. Osoby, które nie wiedzą, jak właściwie obcinać paznokcie, powinny skorzystać z pomocy specjalisty, który zrobi to za nie, a przy okazji pomoże uniknąć wrastających paznokci w przyszłości.


Produkty polecane w artykule


Klamry ortonyksyjne na wrastające paznokcie

Zadaniem klamer ortonyksyjnych jest przywrócić paznokciom prawidłowy kształt i tor wrastania. Na rynku dostępne są klamry wykonane z różnych materiałów i oferujące różne sposoby mocowania do płytki paznokcia, jednak zasada działania każdej z nich jest mniej więcej taka sama – unoszą paznokieć ku górze, nadając mu prawidłową pozycję.

Podział klamer ortonyksyjnych

Do wyboru jest mnóstwo klamer ortonyksyjnych: plastikowe, z tworzywa, sprężynowe czy metalowe. Specjaliści niosący pomoc osobom z wrastającymi paznokciami najczęściej stosują jednak dwa rodzaje klamer: plastikowe i metalowe.

–Klamry plastikowe

To małe paseczki wykonane z tworzywa sztucznego, które przykleja się na powierzchnię paznokcia. Są przezroczyste, dzięki czemu praktycznie ich nie widać. Klamra plastikowa sprawdza się wtedy, gdy zmiana wyglądu paznokcia nie jest duża. Czasem stosuje się ją w ramach profilaktyki, jeśli paznokcie wykazują predyspozycje do wrastania w skórę.

– Klamry metalowe

Zbudowane są z właściwie wygiętego drucika, który z każdej strony zakończony jest haczykiem. Haczyk ten umożliwia mocowanie klamry pod płytką paznokcia. Jeśli u pacjenta występuje stan zapalny, a konieczne jest założenie metalowej klamry, z jednej strony zamiast przypięcia haczykiem przykleja się ją do powierzchni płytki. Pozwoli to zapobiec skaleczeniu i wprowadzeniu zakażenia.

Klamry metalowe są bardzo skuteczne i pozwalają szybko osiągnąć pożądany rezultat. Niemal natychmiast niwelują ból i pozwalają pozbyć się innych przykrych dolegliwości. Znajdują zastosowanie w przypadkach silnego wrastania, gdy paznokieć jest gruby i mocno zawinięty.

Jak zakłada się klamrę na wrastający paznokieć?

Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem klamry mamy do czynienia. Przykładowo często wybieraną przez podologów klamrę VHO Osthold przymocowuje się pod brzegami paznokcia. Końcówki drutu kształtuje się w taki sposób, aby były idealnie dopasowane do grubości paznokcia zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie palca. Haczyk umieszcza się pod płytką, następnie przycina drucik i zakańcza oczkiem. Oba haczyki łączy się przy pomocy drucianej pętelki, która pozwala utorować nowe koryto rośnięcia paznokcia.

Rodzaje klamer ortonyksyjnych

Obecnie mamy dostęp do dziesiątek klamer ortonyksyjnych, które stosuje się w zależności od tego, jak wygląda nieprawidłowo rosnący paznokieć.

Wyróżniamy następujące klamry ortonyksyjne:

 • klamra według Edwarda E. Stedmana – stosowana od 1873 r.,
 • srebrny drut sprężynowy Scholl – stosowana od 1946 r.,
 • rurki Sulci według Szkota Frasera – stosowana od 1955 r.,
 • klamra Frasera – stosowana od 1962 r.,
 • klamra Austria Orthese według Gorkiewicza – stosowana od 1977 r.,
 • klamra Erki – dwa plastikowe haczyki naklejane po bokach paznokci połączone gumowym pierścieniem – stosowana od 1982 r.,
 • klamra plastikowa BS-Spange, Bernd Stolz – stosowana od 1987 r.,
 • klamra drutowa VHO Osthold – stosowana od 1988 r.,
 • paski Onyclip od ERKODENT – stosowane od 1990 r.,
 • antyalergiczna, złota klamra Goldstadtspange – stosowana od 1990 r.,
 • trzyczęściowe klamry drutowe 3TO,
 • klamra ORA – stosowana od 2006 r.,
 • klamra Podofix – stosowana od 2007 r.,
 • klamra COMBIped od firmy 3TO GmbH – stosowana od 2010 r.,
 • tytanowa klamra Corectio titan – stosowana od 2010 r.,
 • japońska klamra Aid – stosowana od 2011 r.,
 • klamra BS z aplikatorem magnetycznym – stosowana od 2012 r.,
 • klamra Podoklamra – stosowana od 2014 r.,
 • klamry od firmy RUCK GOLDSTADT professional – stosowane od 2015 r.,
 • klamry drutowe od firmy RUCK ORTOGRIP professional składające się z 3 części, które umożliwiają bezbolesną i szybką aplikację na każdy rodzaj paznokci stóp – stosowane od 2015 r.,
 • klamra SPIRALNA autorstwa Jana Cyrulika to okrągły drut ręcznie zwijany na kształt płaskiej spirali, zakończonej haczykami, przeznaczona do każdego rodzaju wrastających lub wkręcających się paznokci – stosowana od 2015 r.,
 • klamra 3TO PLUS+ od firmy 3TO – stosowana od 2016 r.,
 • drut tytanowy w sztangach i łukach, wykorzystywany jako klamra unosząca wkręcające się paznokcie stóp – stosowana od 2016 r.,
 • klamra GARBOKLAMRA pomysłu Katarzyny Garbowskiej – stosowana od 2017 r.,
 • klamra łańcuszkowa autorstwa Mileny Skalskiej – stosowana od 2018 r.

Zalety klamer ortonyksyjnych

Chirurgiczne zrywanie wrastającej płytki paznokcia należy do przeszłości. Teraz stosuje się klamry ortonyksyjne, które pozwalają skorygować nawet bardzo zdeformowane paznokcie i przynieść natychmiastową ulgę, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny. Niekwestionowanym atutem klamer jest fakt, że nie przeszkadzają pacjentom w codziennym, normalnym funkcjonowaniu.