Hurtownia podologiczna online Kerpro

Sposoby leczenia kurzajek

Kurzajki to stosunkowo często występujące zmiany skórne, przybierające postać charakterystycznej brodawki. Zazwyczaj powstają one w miejscach, które narażone są na pewnego rodzaju stały ucisk, czy tarcie.

Kurzajki to stosunkowo często występujące zmiany skórne, przybierające postać charakterystycznej brodawki. Zazwyczaj powstają one w miejscach, które narażone są na pewnego rodzaju stały ucisk, czy tarcie. Kurzajki występują więc na powierzchni dłoni oraz stóp. Jakie są sposoby leczenia kurzajek, wywoływanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego?

Kurzajki – przyczyny występowania

Przyczyn wystąpienia problemu kurzajki może być kilka. Przede wszystkim możliwe jest zarażenie się wirusem brodawczaka poprzez kontakt z osobą zarażoną. Zakażenie może nastąpić wskutek kontaktu bezpośredniego lub pośredniego. Kurzajką chory może zarazić się więc także poprzez pożyczanie i chodzenie w butach osoby zakażonej czy poprzez brak potrzebnych klapek ochronnych w miejscach publicznych, takich jak basen czy szatnia sportowa.

Dodatkowo istnieje kilka ważnych czynników, które znacząco wpłynąć mogą na prawdopodobieństwo zarażenia się oraz wystąpienia kurzajek. Przede wszystkim jest to poziom higieny stóp, w szczególności zaś świadomość istoty kontroli poziomu ich wilgoci oraz temperatury. Bardzo ważne jest tu zwracanie uwagi na odpowiednią jakość i budowę noszonego obuwia, które umożliwia właściwą wentylację stóp. Ważną kwestią, która może działać na korzyść lub niekorzyść pacjenta jest poziom odporności jego organizmu. Na nią z kolei wpłynąć mogą takie czynniki jak zła dieta, długotrwały stres, jak również oczywiście kwestie genetyczne.

Wirusem brodawczaka nie jest się wbrew pozorom trudno zarazić, gdyż jego nosicielami jest według szacunków nawet 10% populacji. Właśnie dlatego tak ważna jest samoświadomość pacjentów, jak i profesjonalne podejście specjalistów do tego problemu.

Krok pierwszy – właściwe rozpoznanie

Prawidłowe rozpoznanie problemu to absolutna podstawa w leczeniu kurzajek, tak samo jak wielu innych schorzeń. Wirus brodawczaka powoduje wystąpienie wyraźnych zmian w postaci specyficznych zgrubień o okrągłym lub nieco podłużnym kształcie. Kurzajka najczęściej jest także bolesna, zwłaszcza przy dotyku. Zmiany te występować mogą na skórze pojedynczo lub w większych skupiskach. Zdecydowanie niekorzystnie wpływają zarówno na estetykę stopy, jak i komfort poruszania się pacjenta, a także na pewność siebie i komfort psychiczny. Do walki z kurzajkami użyć można zarówno metody laserowej, jak i elektrokoagulacji. Niezależnie od tego, która droga terapii zostanie wybrana przez specjalistę, należy wspomagać ją specjalnymi, profesjonalnym środkami, które przyspieszą gojenie i skutecznie ochronią wrażliwe miejsca stopy.

Leczenie kurzajek w gabinecie podologicznym

Kurzajki mogą być leczone na kilka różnych sposobów. Już na samym początku leczenia specjalista po konsultacji z pacjentem oraz dokładnym obejrzeniu skali problemu, decyduje o wyborze najodpowiedniejszej terapii. Może to być łyżeczkowanie, czyli metoda, polegająca na mechaniczny usunięciu jednej lub kilku kurzajek, a następnie wycięciu mogącego wpływać na ich odnawianie się korzenia. Kolejną stosowaną w gabinetach podologicznych metodą usuwania kurzajek jest krioterapia, czyli leczenie zimnem. Podolog oddziałuje na kurzajkę szczególnie niską temperaturą, wskutek czego zmiana zostaje usunięta. W przypadku tej techniki leczenia używa się ciekłego azotu. Kolejna metoda to usuwanie kurzajki przy pomocy lasera. Wiązka światła wywołuje mikrouszkodzenia w strukturze kurzajki, co powoduje jej niedożywienie i niedotlenienie, a co za tym idzie – obumarcie.

Do powszechnie stosowanych metod usuwania kurzajek należy także elektrokoagulacja, czyli sposób oparty na użyciu prądu elektrycznego. Wysoka częstotliwość powoduje ścięcie się białek oraz obumieranie kurzajki. Skuteczny i bezbolesny zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu i trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Ostatnia z powszechnie stosowanych metod to peeling kwasowy. W tym wypadku używa się specjalnych preparatów z odpowiednią zawartością kwasu salicylowego, który wywołuje złuszczanie się kurzajki i jej regularne odpadanie, warstwa po warstwie.


Produkty polecane w artykule


Zwalczanie kurzajek – preparaty pomocnicze

Wybór odpowiedniego rodzaju terapii brodawek wirusowych jest kwestią niezwykle istotną. Realnie wpływa on bowiem na czas trwania kuracji, jej dokładny przebieg, jak również efekt końcowy. Równie ważne jest jednak świadome i staranne dopasowanie właściwych preparatów wspomagających, które w szczególny sposób mogą korzystnie wpłynąć na leczenie, zdecydowanie je przyspieszając, jak i polepszając osiągnięte rezultaty.

Na szczególną uwagę zasługują kompleksowe zestawy Verru Complex, przeznaczone do profesjonalnego prowadzenia terapii kurzajek w gabinecie podologicznym. Zestawy opracowane zostały przez doświadczonych specjalistów, z myślą o wygodzie i efektywności pracy podologów, jak również satysfakcji i komforcie ich pacjentów. Zestawy stanowią jedne z najnowszych profesjonalnych produktów marki Podopharm i dostępne są w kompletach zawierających pięć lub dziesięć sztuk.

Czym charakteryzują się zestawy?

Profesjonalne preparaty stworzone przez markę Podopharm to ogromna pomoc dla każdego podologa. Doskonale sprawdzają się w terapii brodawek wirusowych, co potwierdzają zarówno specjaliści, jak i pacjenci. Co wyróżnia preparat? Przede wszystkim, jest to środek o działaniu okluzyjnym, a więc skutecznie zabezpieczający miejsce, w którym występują lub występowały kurzajki. Dzięki swoim właściwościom skutecznie chroni szczególnie wrażliwe miejsca na stopach pacjenta, nie dopuszczając jednocześnie do powstawania ewentualnych uszkodzeń, jak również niwelując ból oraz dyskomfort podczas chodzenia.

Produkt dostępny jest w formie charakterystycznej, gęstej pasty i przeznaczony jest do profesjonalnej pielęgnacji skóry stóp poddawanych terapii zwalczającej kurzajki. Preparat doskonale sprawdza się w przypadku skóry, wymagającej szczególnej pielęgnacji oraz regeneracji po lub w trakcie przeprowadzania terapii. Przyspiesza regenerację skóry oraz przynosi wyjątkowo pożądane ukojenie, które znacznie ułatwia pacjentom wykonywanie codziennych czynności.

Produkt stanowi doskonałe, profesjonalne uzupełnienie fachowej terapii kurzajek, przeprowadzanej w gabinecie podologicznym. Preparat może być używany zarówno przez specjalistę podologa, jak również odsprzedawany pacjentom do samodzielnego użytku domowego, w ramach wsparcia leczenia.

Kurzajki – zalecenia końcowe dla pacjentów

W przypadku profesjonalnej terapii brodawek wirusowych bardzo ważne jest odpowiednio przeprowadzone leczenie, ale także właściwa edukacja pacjenta, która pozwoli na zwiększenie jego świadomości w kwestii dotykającego go problemu. Warto po zakończonej terapii poinformować pacjenta, w jaki sposób może on uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia u niego kurzajek. Dobrą praktyką jest także odsprzedaż profesjonalnych preparatów oraz kosmetyków, które pozwolą na pełną regenerację skóry stopy, jak również jej właściwą pielęgnację. Podolog powinien poinformować pacjenta, aby ten starał się unikać bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka, jak również zawsze pamiętał o zakładaniu ochronnego obuwia w miejscach publicznych, takich jak baseny i szatnie w obiektach sportowych. Ponadto warto uczulić pacjenta na to, jak ważne jest odpowiednio dopasowane obuwie, które nie powoduje ucisków stopy, a także umożliwia jej odpowiednią wentylację. Pacjenci, u których wystąpiły problemy z brodawkami wirusowymi powinni szczególnie dbać o pielęgnację i higienę swoich stóp, a także regularnie – od czasu do czasu – odwiedzać gabinet podologiczny w celu dokonania kontroli lub wykonania podstawowego pielęgnacyjnego zabiegu podologicznego.