Hurtownia podologiczna online Kerpro

Taping w podologii – kiedy i jak stosować?

Ulepszone i nowe metody leczenia wprowadzane są zarówno w świecie medycyny, jak i innych, pokrewnych dziedzin, jak chociażby podologia. Doskonałym tego przykładem jest taping podologiczny, będący stosunkowo nowym sposobem na uśmierzanie bólu czy korektę nieprawidłowości. Czym dokładnie jest taping i jak stosować go poprawnie oraz efektywnie? Taping – najważniejsze informacje Nazwa metody pochodzi od angielskiego […]

Ulepszone i nowe metody leczenia wprowadzane są zarówno w świecie medycyny, jak i innych, pokrewnych dziedzin, jak chociażby podologia. Doskonałym tego przykładem jest taping podologiczny, będący stosunkowo nowym sposobem na uśmierzanie bólu czy korektę nieprawidłowości. Czym dokładnie jest taping i jak stosować go poprawnie oraz efektywnie?

Taping – najważniejsze informacje

Nazwa metody pochodzi od angielskiego określenia taśmy czy specjalnych plastrów (tape) stanowiących jej podstawę. Nazwa taping stosowana jest także w Polsce, mimo iż w języku polskim metoda znana jest także pod nazwą plastrowania dynamicznego.

Twórcą tapingu jest wybitny Japoński chiropraktyk Kenzo Kase. Podczas badań nad skutecznością stosowanych terapii odkrył on, iż nierzadko do osiągnięcia pełnej efektywności danego zabiegu, konieczne jest jego kilkakrotne powtórzenie. Poszukiwał więc sposobu na to, by stosowane leczenie miało ciągły wpływ na pacjenta, także pomiędzy poszczególnymi wizytami u specjalisty. Odpowiedzią stał się taping, oparty na użyciu specjalnych, bawełnianych plastrów.

Plastry do tapingu

Plastry, inaczej nazywane także tejpami do tapingu, wykonuje się z mieszanki wysokogatunkowej bawełny i specjalnego kleju akrylowego. Ich szczególna struktura determinuje wyjątkowe właściwości, które wykorzystywane są nie tylko w podologii. Tejpy można bowiem naklejać także na plecy, barki, kostki czy kolana.

Taśmy odznaczają się wysoką odpornością i wytrzymałością, a jednocześnie swoistą lekkością. Przepuszczają powietrze i wilgoć, skutecznie trzymają się skóry, działają niemal natychmiast po aplikacji.

Taping podologiczny

Taping podologiczny stosowany jest w celu aktywizacji wybranych partii mięśni, zlokalizowanych w kończynach dolnych, mających wpływ na zdrowie i kondycję stóp oraz komfort chodzenia. Istnieje kilkanaście najróżniejszych wskazań do leczenia przy pomocy plastrowania, od prostych i stosunkowo powszechnych, do znacznie bardziej zaawansowanych. Taping podologiczny jest metodą chętnie wybieraną przez specjalistów – pozwala na skuteczne wsparcie leczenia podologicznego, bez konieczności stosowania inwazyjnych terapii.

Kiedy stosować taping podologiczny?

Wśród przypadłości i nieprawidłowości, które kwalifikują się do leczenia przy pomocy plastrów, znajdują się:

 • stany zapalne torebki maziowej palucha,
 • rozchodzenie się kości stopy,
 • haluksy,
 • inne deformacje, takie jak stopa wklęsła, szpotawość czy koślawość,
 • palce młotkowate, krogulcze i koślawe,
 • ostroga piętowa,
 • niedowłady,
 • naderwanie włókien mięśniowych,
 • bóle stawów,
 • kontuzje i urazy mechaniczne,
 • obrzęki limfatyczne,
 • zapalenia nerwów.

Ponadto taping można stosować również profilaktycznie u sportowców oraz osób szczególnie aktywnych.

Wiele z powyższych dolegliwości spowodowanych jest chodzeniem w zbyt małym oraz źle dopasowany obuwiu. Także wrodzone wady postawy, zła dieta oraz przebyte wcześniej urazy prowadzić mogą do pojawienia się problemów, w walce z którymi pomóc mogą specjalistyczne tejpy. Taping stosowany w przypadku prostych i niegroźnych dolegliwości może być nawet jedyną metodą leczenia. Odpowiednio wykonany jest bowiem w stanie skutecznie zwalczyć nieprawidłowości, bez konieczności wdrażania innych środków.

Różne cele tapingu podologicznego

Taping podologiczny stosowany jest przez specjalistów w przypadku najróżniejszych schorzeń i nieprawidłowości. W zależności od tego, co leczy się z jego pomocą, taping może przybierać różne techniki, a także być stosowany w różnych celach. Istniejące rodzaje tapingu podzielić można na:

 • mięśniowy, mający na celu poprawę pracy mięśni,
 • więzadłowy, wspierający prawidłowe funkcjonowanie więzadeł,
 • powięziowy, który skutecznie poprawia funkcjonowanie i mobilność powięzi,
 • przestrzenny, odciążający powięzi i działający przeciwbólowo,
 • funkcjonalny, mający za zadanie wspomóc osłabione mięśnie,
 • limfatyczny, stosowany w celu poprawy krążenia krwi i chłonki, a także likwidacji wszelkich zastojów tkankowych, bądź obrzęków.

Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie wybranej metody plastrowania do zdiagnozowanego problemu, a co za tym idzie potrzeb pacjenta. Kluczowe jest także właściwe wykonanie tapingu w wybranej technice.

Działanie plastrów

W tapingu podologicznym wyróżnić można kilka podstawowych metod terapii, które – rzecz jasna – prowadzą do zgoła różnych rezultatów. Celem tapingu może bowiem być odciąganie skóry i tworzenie się większej przestrzeni pomiędzy nią a mięśniami, co korzystnie wpływa na ukrwienie wybranych tkanek. Taping może również być stosowany w celu stworzenia przestrzeni dla ujścia tak zwanej chłonki, będącej przyczyną obrzęków limfatycznych. Plastrowanie może zmniejszyć również nacisk wybranych tkanek, a co za tym idzie także dolegliwości bólowych, zwiększając tym samym komfort pacjenta. Jeszcze innym działaniem tapingu jest poprawa zakresu ruchu wybranej partii ciała oraz stymulacja sensoryczna i zwiększenie wydajności pracy stawów oraz mięśni.

Niezależnie od wybranej metody i celu wykonania tapingu charakteryzuje się on wyjątkową szybkością i skutecznością działania. Efekty odczuwalne są bowiem niemal natychmiast po aplikacji plastrów, dzięki czemu pacjent nie musi rezygnować z aktywności na czas leczenia. Przyklejony do ciała plaster wywołuje tak zwane zjawisko fali, która szybko przynosi pożądany efekt.

Taping podologiczny – dla kogo?

Wykonywany w gabinecie podologicznym taping jest terapią przeznaczoną dla pacjentów, borykających się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi i obrzękami. Plastrowanie stosować można u osób z zespołami przeciążeniowymi, stanami zapalnymi oraz pourazowymi i pooperacyjnymi. Ponadto taping stosuje się również u osób szczególnie aktywnych, dużo i intensywnie chodzących, a także u biegaczy i innych sportowców.

Jak stosować taping podologiczny?

Taping podologiczny powinien być wykonywany wyłącznie przez doświadczonego specjalistę, w odpowiednich warunkach oraz przy użyciu właściwych, wysokiej jakości produktów. Kluczowe jest tu dopasowanie odpowiedniej klasy plastrów, odznaczających się wysoką efektywnością, ale i bezpieczeństwem użytkowania. Właściwe wykonanie tapingu powinno wiązać się z efektem zwiększonego ukrwienia i intensywniejszego przepływu krwi oraz wzrostu napięcia komórek. Plastrowanie powinno przynieść pacjentowi szybką i odczuwalną ulgę, a także zwiększyć jego ruchomość.

W miejscu aplikacji plastrów skóra powinna być starannie oczyszczona oraz dokładnie osuszona. Tylko wtedy tejpy będą miały możliwość stabilnego i pewnego trzymania się powierzchni skóry, a także odpowiedniego działania. Dokładny sposób przyklejania plastrów zależny jest od konkretnej techniki, której wyboru specjalista powinien dokonać bezpośrednio po diagnozie. Bezpośrednio przed naklejeniem plastrów podolog powinien także delikatnie przesunąć skórę pacjenta wraz z powięzią, tak aby ustawić ją w odpowiedniej pozycji. Należy także upewnić się, że cała stopa ustawiona jest w należyty sposób, a następnie poprosić pacjenta o nieporuszanie nią aż do zakończenia aplikacji plastrów. Po nałożeniu taśm należy dokładnie sprawdzić poprawność wykonania tapingu oraz zbadać zakres ruchomości stawów i przesuwalności tkanek. W niektórych przypadkach zastosować można specjalny klej, wzmacniający stabilność tapingu i zapobiegający przedwczesnemu odklejaniu się plastrów.

Zalecenia dla pacjentów

Po wykonaniu tapingu oraz dokładnym sprawdzeniu prawidłowości aplikacji należy poinformować pacjenta o dalszych krokach leczenia. Plastry utrzymują się na skórze na czas od kilku do kilkunastu dni. Przez ten okres pacjent powinien odczuwać wyraźną zmianę, w przeciwnym przypadku powinien on skontaktować się z podologiem, który raz jeszcze sprawdzi prawidłowość wykonanego plastrowania. Należy również poinformować pacjenta, że nałożone plastry są trwałe i wodoodporne, a więc bez problemu może on utrzymywać normalną higienę zaklejonej stopy czy jej części.


Produkty polecane w artykule