Hurtownia podologiczna online Kerpro

Usuwanie odcisków

Kobieta, lat 56, zgłosiła się do gabinetu z powodu dokuczliwego bólu pięty. Sama nie umiała zdiagnozować problemu. Suchość skóry, płaskostopie poprzeczne, nieprawidłowe obuwie – płaskie, ale na bardzo cienkiej podeszwie.

Wywiad

Kobieta, lat 56, zgłosiła się do gabinetu z powodu dokuczliwego bólu pięty. Sama nie umiała zdiagnozować problemu. Suchość skóry, płaskostopie poprzeczne, nieprawidłowe obuwie – płaskie, ale na bardzo cienkiej podeszwie. Ból pięty spowodowany jest odciskiem, który na pierwszy rzut oka nie jest tak bardzo widoczny

Wizyta 1

Przed usunięciem odcisku użyto Prontoman Spray, który zmiękczył naskórek, po czym skalpelem nr 20 usunięto zewnętrzną warstwę stratum corneum (rogowa warstwa naskórka). W następnej kolejności dłutem nr 2, później dłutem nr 1 został usunięty odcisk, który okazał się dość duży i głęboki, sięgający już skóry właściwej. Na koniec delikatnie wygładzono środek po odcisku frezem z nasypem diamentowym o kształcie średniej wielkości kulki, a powierzchnię całej pięty nośnikiem 10 mm z kapturkiem 10/80.

Pacjentka nie ma uczulenia na propolis, dlatego zrobiono opatrunek z wyciągu propolisowego Remmele’s – zaaplikowano płyn do „dziurki” po odcisku i całość posmarowano grubą warstwą balsamu propolisowego Remmele’s. Zaklejone zostało plastrem Dermaplast Hartmann. Następnie wykonano odciążenie z Hapla Wool 5 mm i całość zafiksowano plastrem Omnifix Hartmann. Taki opatrunek nawet przy codziennym moczeniu podczas kąpieli, czy prysznica jest w stanie wytrzymać 7-14 dni. Zalecenia: kolejna wizyta za dwa tygodnie, nie moczyć ok. 2-3 dni (ze względu na preparaty z propolisem, żeby miały szanse dobrze spenetrować w naskórek i odpowiednio zadziałać (właściwości dezynfekujące, przyspieszające regenerację naskórka, zmiękczające skórę), postarać się nosić opatrunek do następnej wizyty. Zmienić buty na takie, które będą miały podeszwę grubszą, bardziej amortyzującą.

Wizyta 2

Pacjentka zastosowała się do wszystkich zaleceń. Miejsce po odcisku zaczęło się goić, nie boli. Delikatnie oczyszczono naskórek w środku frezem z nasypem diamentowym średniej wielkości oraz nośnikiem 7 mm z kapturkiem 7/10. Powtórzono opatrunek z preparatami propolisowymi Remmele’s, ale opatrunek odciążający wykonano z blatu Foam – o – felt (amortyzująco – odciążający). Zalecenia takie jak ostatnio. Kolejna wizyta za 3- 4 tygodnie.


Produkty polecane w artykule


Wizyta 3

Miejsce po odcisku prawie zagojone. Czynności takie, jak przy wizycie 2. Opatrunek amortyzujący z blatu Fleecy – foam. Zalecenia takie jak przy wizycie 2.

Wizyta 4

Odcisku nie ma ,nic nie boli. Zalecenia: prawidłowe obuwie, zaopatrzenie we wkładki ortopedyczne indywidualnie dobrane, wizyty profilaktyczne (prawidłowe usuwanie naskórka) w gabinecie co 6-8 tygodni. Codziennie stosowanie kremu nawilżającego – zaproponowano krem z różą Pedibaehr, który zawiera mocznik 10%, karite oraz olej z róży damasceńskiej.

Terapia i opis: Hanna Suchecka, podolog