Nośniki do kapturków – proste zasady użytkowania

Nośniki do kapturków są niezbędnym elementem wyposażenia każdego stanowiska pracy, na którym używa się kapturków ściernych.

Nośniki do kapturków są niezbędnym elementem wyposażenia każdego stanowiska pracy, na którym używa się kapturków ściernych.

Podobnie jak kapturki występują w czterech rozmiarach. Do danego rozmiaru należy dobierać odpowiedni zakres obrotów.

  • 5 milimetrów – zalecane obroty do 25 000/minutę
  • 7 milimetrów – zalecane obroty do 20 000/ minutę
  • 10 milimetrów – zalecane obrotu do 15 000/ minutę
  • 13 milimetrów – zalecane obroty do 10 000/ minutę

Jak wykonane są nośniki?

Trzpień nośnika wykonany jest ze stali nierdzewnej. Część, na którą nasadzamy jednorazowy kapturek ścierny, ze specjalnie wyprofilowanej gumy. Unikalny kształt nośnika z wycięciami na powierzchni sprawia, że nałożony kapturek ścierny nie przesuwa się na nośniku w trakcie pracy.

Zazwyczaj na rynku dostępne są nośniki w kształcie walcowo-kulistym. Warto wiedzieć, że dawniej dużą popularnością cieszyły się również nośniki stożkowe.


Produkty polecane w artykule


Proste zasady użytkowania

Nośnik jest produktem, który powinien być regularnie wymieniany. Sprawdź, co robić, by pracować nośnikami jak najdłużej.

1. Nigdy nie sterylizuj nośnika – temperatura podczas sterylizacji jest zdecydowanie zbyt wysoka dla gumowej części nośnika. Może to doprowadzić nie tylko do zepsucia samego nośnika, ale także negatywnie wpłynąć na inne narzędzia, które były sterylizowane razem z nośnikiem, a w najgorszym wypadku przyczynić się do awarii autoklawu.

2. Dezynfekuj nośniki – w przypadku używania nośników do kapturków zalecana jest jedynie ich dezynfekcja w myjce ultradźwiękowej.

3. Zawsze sprawdzaj trzpień – trzpień nośnika jest taki sam jak trzpień frezów. Gdy trzpień jest  skrzywione lub po upadku (zmiana mogą być niewidoczne dla oka) zawsze należy sprawdzić go za pomocą testera frezów. Wkładanie na siłę nośników do rączki frezarki może powodować jej uszkodzenie.

Naturalne zużycie, czyli kiedy wymienić nośnik?

Proces dezynfekcji i codzienne korzystanie z nośników, ze względu na materiał z jakiego są wykonane, sprawia, że z czasem guma wyciera się od regularnego użytkowania. Jest to naturalny proces. Gdy podczas zakładania kapturka na nośnik nie czujesz oporu, a sam kapturek ślizga się po nośniku – jest to znak, że trzeba wymienić nośnik. Bagatelizowanie tych oznak i dalsze korzystanie z zżutego nośnika, będzie powodować, że kapturek podczas pracy będzie się ześlizgiwał lub odskakiwał z nośnika.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i Twoich pacjentów i regularnie wymieniaj nośniki do kapturów.

Twój koszyk9
Lukas PODO nośniki do kapturków 13 mm19,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Frez diamentowy 854 04062,00  Za ten produkt otrzymasz 15 punktów
-
+
Baehr Beauty Concept lakier wyrównujący nierówności płytki 11 ml19,00  Za ten produkt otrzymasz 6 punktów
-
+
Lukas PODO kapturki ścierne cylindryczne 10/80, wielopak 50 szt.129,00  Za ten produkt otrzymasz 22 punktów
-
+
Staleks SMART cążki do skórek NS-10-789,00  Za ten produkt otrzymasz 30 punktów
-
+
-
+
Medicomp kompresy niejałowe 5x5 cm 100 szt.6,00  Za ten produkt otrzymasz 2 punktów
-
+
Yeson myjka ultradźwiękowa 6 litrów1690,00  Za ten produkt otrzymasz 120 punktów
-
+
Kwota
2522,72 
Wróć do zakupów