Sposoby leczenia onycholizy paznokci

Pacjenci odwiedzający gabinet podologiczny borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Niektóre z nich dotykają całej stopy, inne wyłącznie skóry na pięcie lub palcach. Są także problemy natury podologicznej, które dotykają wyłącznie powierzchni płytki paznokciowej. Przykładem takiej nieprawidłowości jest onycholiza. Czym dokładnie jest i jakie są profesjonalne sposoby jej leczenia? Czym jest onycholiza? Onycholiza to stosunkowo […]

Pacjenci odwiedzający gabinet podologiczny borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Niektóre z nich dotykają całej stopy, inne wyłącznie skóry na pięcie lub palcach. Są także problemy natury podologicznej, które dotykają wyłącznie powierzchni płytki paznokciowej. Przykładem takiej nieprawidłowości jest onycholiza. Czym dokładnie jest i jakie są profesjonalne sposoby jej leczenia?

Czym jest onycholiza?

Onycholiza to stosunkowo często występujące schorzenie, zlokalizowane w obrębie płytki paznokciowej. Polega ono na odklejaniu się płytki od łożyska paznokcia, a także – w rezultacie – nagromadzeniu się powietrza w powstałej przestrzeni. Proces rozwoju onycholizy postępuje powoli, lecz zauważalnie; dolegliwość najpierw widoczna jest na wolnym brzegu paznokcia, następnie postępuje w głąb powierzchni płytki. Występowanie onycholizy może również wiązać się z pojawieniem się infekcji paznokcia, objawiającej się charakterystyczną zmianą jego koloru.

Dolegliwość ta może pojawić się u pacjenta z kilku różnych powodów – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zadaniem podologa jest jej umiejętne rozpoznanie, jak również dopasowanie właściwej ścieżki leczenia. Terapia ochynolizy przebiega stopniowo, z podziałem na poszczególne etapy.

Jak rozpoznać onycholizę?

Onycholiza to schorzenie uciążliwe i zdecydowanie odbierające estetykę stopie. Jej leczenie wymaga cierpliwości i czasu, dlatego też tak ważne jest możliwie jak najszybsze rozpoznanie problemu oraz zgłoszenie się z nim do odpowiedniego specjalisty podologa. Im szybciej zauważone, tym łatwiej będzie je skutecznie i trwale usunąć. Jak więc rozpoznać rozwijającą się na paznokciu onycholizę? Na samym początku rozwoju dolegliwości może to być trudne i wymagać dużej czujności oraz wnikliwego oka. Odklejanie się płytki paznokcia od jego łożyska zaczyna być widoczne od wolnego brzegu płytki, a następnie stopniowo przechodzi w głąb. Warto więc bacznie obserwować brzeg paznokcia, w celu wyłapania ewentualnych nieprawidłowości. Odklejająca się płytka może początkowo przybrać kolor delikatnie różowy, czego przyczyną są prześwitujące spod niej naczynia krwionośne. Kolejnym etapem jest zmiana koloru rozwarstwiającej się płytki na biały. Na tym etapie schorzenie powinno już być dobrze widoczne, a płytka zauważalnie odklejona. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty podologa.

Zbagatelizowany, pozostawiony samemu sobie problem nie zniknie, wręcz przeciwnie, może się jedynie pogłębić. Co więcej, na odklejającym się, osłabionym paznokciu może dodatkowo rozwinąć się niebezpieczna i zdecydowanie niepożądana infekcja. Kiedy to nastąpi, paznokieć może zmienić kolor na ciemnożółty, brązowy a nawet czarny, co więcej, znacznie trudniej będzie doprowadzić go do pierwotnego, zdrowego i estetycznego stanu.

Onycholiza paznokci – przyczyny

Dlaczego na paznokciach pojawia się onycholiza? Dolegliwość ta może wystąpić zarówno na paznokciach u nóg, jak i rąk. Przyczyn jej występowania jest co najmniej kilka; są to przyczyny zewnętrzne oraz wewnętrzne. Bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie jednego lub kilku bodźców, które przyczyniły się do rozwarstwienia płytki.

Przyczynami wewnętrznymi są przede wszystkim skłonności dziedziczne, wrodzone. Jeżeli inni członkowie rodziny pacjenta borykają się z problemem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że i u niego prędzej czy później pojawi się onycholiza. Do innych wewnętrznych bodźców, przyczyniających się do pojawienia się onycholizy paznokci należą niektóre przewlekłe choroby, takie jak łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate czy atopowe zapalenie skóry. Ponadto z rozwarstwieniem paznokcia mogą borykać się osoby chore na cukrzycę, z nadczynnością tarczycy oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi. Za pojawienie się dolegliwości odpowiedzialne mogą być również infekcje:

  • bakteryjne – na przykład zakażenie pałeczką ropy błękitnej,
  • pasożytnicze – między innymi świerzb,
  • wirusowe – jak chociażby półpasiec czy opryszczka.

Przyczyną onycholizy mogą być również różnego rodzaju niedobory witamin, jak również niedobór żelaza z anemią lub bez.

Odklejanie się paznokcia to schorzenie, które może być wywołane również przez szereg czynników zewnętrznych. Do najczęściej występujących należą różnego rodzaju urazy mechaniczne, które naruszają strukturę płytki. Urazy, zgniecenia paznokcia czy jego złamanie może stanowić przyczynę pojawienia się onycholizy w późniejszym czasie. Częstym powodem występowania onycholizy jest także noszenie zbyt ciasnego lub za małego obuwia, które regularnie i długotrwale uciska paznokieć, jak również nadmierne używanie mocnych kosmetyków, lakierów i zmywaczy do paznokci, znacznie osłabiających płytkę. Ostatnią, choć nie rzadziej występującą przyczyną schorzenia, jest regularny i długotrwały kontakt stopy lub dłoni z mocnymi środkami chemicznymi, na przykład tymi, których używamy do sprzątania czy dezynfekcji powierzchni.

Leczenie onycholizy u podologa

Onycholiza nie jest schorzeniem bolesnym lub bardzo niebezpiecznym, jednak zdecydowanie uciążliwym i negatywnie wpływającym na estetykę stopy lub dłoni, a co za tym idzie także na pewność siebie pacjenta. Dlatego też bardzo ważne jest szybkie i zdecydowane podjęcie odpowiednich kroków w celu wyleczenia schorzenia. Pierwszym i najważniejszym z nich jest udanie się do profesjonalnego gabinetu podologicznego.

Specjalista dokładnie obejrzy stopę oraz zajęty schorzeniem paznokieć. Przeprowadzi on również wywiad z pacjentem, aby poznać jego tryb życia, przyzwyczajenia oraz ewentualne dolegliwości, mogące mieć wpływ na pojawienie się problemu. Dzięki temu podolog jest w stanie rozpoznać dokładną przyczynę pojawienia się onycholizy paznokcia, jak również wybrać odpowiednią i najskuteczniejszą dla pacjenta metodę leczenia. Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest również zbadanie stopy i zajętego schorzeniem paznokcia pod kątem obecności ewentualnych infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Pacjenci z onycholizą są dużo bardziej narażeni na ich występowanie, co więcej obecność infekcji wiąże się z koniecznością podjęcia dodatkowych kroków w leczeniu.

Jak podolog leczy onycholizę paznokci?

Sposobów leczenia onycholizy jest kilka, a wybranie optymalnej dla danego pacjenta metody jest kluczowym etapem już na początku terapii. Pierwszą czynnością, jaką wykonuje podolog, jest dokładne oczyszczenie stopy przed rozpoczęciem jakichkolwiek, właściwych działań. Następnie specjalista zajmuje się już objętym schorzeniem paznokciem. Z pomocą odpowiednich, sterylnych narzędzi obcina on odwarstwiający się paznokieć aż do miejsca, w którym jego płytka przylega do łożyska. Następnie dokładnie oczyszcza odsłonięte łożysko, a także pobudza je do skutecznej regeneracji. Ten element zabiegu wykonuje się z pomocą frezarki oraz odpowiednio dopasowanych frezów. Na koniec podolog nakłada na palec i paznokieć specjalny opatrunek hydrożelowy, o ile zachodzi taka potrzeba. Zaleci on również regularne zmiany opatrunku, które pacjent będzie miał za zadanie wykonywać samodzielnie lub też z pomocą specjalisty w gabinecie.

Podczas następnej wizyty podolog może podjąć się także rekonstrukcji paznokcia, dzięki czemu odbuduje uszkodzoną i usuniętą płytkę. Ten nowoczesny zabieg to szansa na przywrócenie pożądanej estetyki stopy i komfortu funkcjonowania pacjenta. Rekonstrukcja paznokcia trwa od 30 do 40 minut i jest zabiegiem bezpiecznym oraz bezbolesnym. Po jej zakończeniu specjalista informuje pacjenta o planowanym czasie rekonwalescencji, jak również zaleca używanie odpowiednich preparatów wzmacniających oraz regenerujących. Ponadto może one również zalecić odpowiednie czynności profilaktyczne, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie ryzyka ponownego wystąpienia schorzenia.


Produkty polecane w artykule


Twój koszyk23
Arkada's serum kolagenowe do paznokci 11 ml62,90  Za ten produkt otrzymasz 20 punktów
-
+
-
+
Frez diamentowy 849 016 2 szt. wielopak39,00  Za ten produkt otrzymasz 15 punktów
-
+
-
+
Staleks nożyczki do skórek SBC-10/150,00  Za ten produkt otrzymasz 10 punktów
-
+
Baehr radełko do skórek65,00  Za ten produkt otrzymasz 15 punktów
-
+
Podoland cęgi boczne 0999,00  Za ten produkt otrzymasz 25 punktów
-
+
Aarkada aktywator do klamry prosty71,50  Za ten produkt otrzymasz 15 punktów
-
+
Baehr Beauty Concept krem do rąk z żurawiną 75 ml24,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Podopharm witaminowy fluid do usuwania skórek 150 ml42,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Chifa olejek do konserwacji narzędzi Sterilit 50 ml39,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Baehr Beauty Concept odżywczy krem do rąk z różą 30 ml10,00  Za ten produkt otrzymasz 3 punktów
-
+
Baehr Feet-One baza do rekonstrukcji paznokci z clotrimazolem 15 ml107,00  Za ten produkt otrzymasz 30 punktów
-
+
Podoland cęgi do wrastających paznokci proste 08155,00  Za ten produkt otrzymasz 40 punktów
-
+
Frez diamentowy 880 01429,00  Za ten produkt otrzymasz 11 punktów
-
+
Lukas PODO kapturki ścierne cylindryczne 10/80, 10 szt.29,00  Za ten produkt otrzymasz 22 punktów
-
+
Baehr spray do szybkiej dezynfekcji powierzchni tropical 250 ml27,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Saltec testy do autoklawu klasy 4, 2x200 szt.36,00  Za ten produkt otrzymasz 15 punktów
-
+
Frez kamienny 524 10014,00  Za ten produkt otrzymasz 5 punktów
-
+
Stopek krzyżówka trudna 25 sztuk6,00  Za ten produkt otrzymasz 2 punktów
-
+
Frez kamienny 601, 2 szt. wielopak22,00  Za ten produkt otrzymasz 6 punktów
-
+
Saltec torebki do sterylizacji 57x100 mm, 200 szt.14,80  Za ten produkt otrzymasz 4 punktów
-
+
Kwota
1590,10 
Wróć do zakupów